Ірина МОЛЧАНОВА,
просвітянка
Під патронатом СБУ документи з нещодавно відкритих архівів КДБ об’їхали вже 20 областей України, привезли їх і на Донеччину. В Маріуполі виставка про діяльність УПА побувала завдяки запрошенню голови міської “Просвіти” Анатолія Мороза, а просвітяни стали господарями заходу. Виставку “УПА — історія нескорених” у Донецьку за 10 днів відвідало близько 1 000 осіб, у Маріуполі за 7 днів вона зібрала понад 600 мешканців міста. Проте її відкриття супроводжувалося пікетуванням членів КПУ та вітренківців, яке, здається, добре спланували ті, хто досі не хоче миритися зі справжньою історією України.
Войовничі прогресивні соціалісти з комуністами увірвалися до зали, де проходила прес-конференція з нагоди відкриття виставки. Історик Юрій Матущак розповів про створення Української Повстанської Армії. Анатолій Мороз ознайомив прихильників та супротивників виставки з її діяльністю. Пікетувальники намагалися завадити розмові, навмисне позували перед телекамерами з прапорами, але відмовилися від запропонованого діалогу з просвітянами. Потоптавшись з годину й, мабуть, відпрацювавши сплачений їм час, захисники НКВС непомітно зникли, залишивши у залі непотрібні їм червоні прапори.
Між тим, виставка мала великий успіх у місті. Приходили люди різного віку й фаху, навіть приїздили з сіл. Лікар Ігор Лябах каже: “Така виставка потрібна була давно. Вона особливо корисна молоді, яка мусить на власні очі переконатись у злочинах КДБ. Двомовність в Україні — справжня нісенітниця. Ізраїль об’єднався завдяки івриту.” Пенсіонерка Ірина Капуста написала в книзі відгуків: “Слава Україні! Ми, мешканці Маріуполя, живемо в атмосфері штучного інформаційного голоду й примітивізації свідомості. Нам гостро не вистачає таких заходів”. Член партії НСНУ Лариса Брагіна зазначає: “Коли на Донеччині було спокійно, в Західній Україні люди гинули не лише за своє, а й за наше майбутнє. Слава нескореним!”
А ось гурт молоді біля стендів. Віка Тимчина, 16 років, студентка технікуму, учень 7 класу Сергій Хардин. “Історію треба знати за документами, а не за розповідями-казками різних людей”, — каже хлопець. Євген Антюшин з морехідного училища щиро заявляє: “Я патріот України, тому прийшов на виставку. На жаль, мої батьки байдужі до цього. Звідки в мене патріотизм? Його заронили в душу вчителька української мови школи № 4 Валентина Миколаївна Полторацька, вчителька історії Олена Вікторівна Богдашевська та чудові українські пісні, з якими я знайомився, навчаючись у музичній школі”. Юнак висловив бажання відвідувати просвітянські заходи.
Підсумовуючи виставку, Анатолій Мороз подякував просвітянам. Він сподівається, що у міському музеї з’явиться стенд про роботу “Просвіти” в Маріуполі. Українці в місті є, вони активно працюють й дедалі більше прихиляють увагу жителів Донеччини до українських справ.