Богдана МОРОЗ
Всеукраїнське товариство “Просвіта” ім. Тараса Шевченка спільно з Міжнародною асоціацією “Козацтво” провело низку заходів “Шляхами козацької слави”, присвячених 360-річчю Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького та 240-річчю найбільшого в Україні повстання Коліївщина під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти.
У Музеї гетьманства, який був одним зі співорганізаторів, відбулася науково-практична конференція “Козацька слава”. До участі запросили істориків, науковців, письменників, громадських і політичних діячів, козацьких отаманів, а також студентів Військового козацького ліцею ім. Святослава Хороброго, МАУП, учнів київських шкіл № 112 ім. Т. Шевченка та № 41 ім. З. Слюсаренка, ліцеїстів Військового ліцею ім. Івана Богуна.
Реалізація національної ідеї й побудова Української держави може відбуватися лише на українських національних засадах, на пізнанні славного минулого та виховані підростаючого покоління на героїчних прикладах боротьби лицарів-полководців Війська Запорозького, сподвижників Богдана Хмельницького: Івана Богуна, Максима Кривоноса, Івана Виговського, Григорія Гуляйницького, Петра Дорошенка, Михайла Кричевського, Данила Нечая, Йосипа Глуха.
Велична сторінка нашої історії — Коліївщина, повстання козацтва і селян проти польського гноблення 1768 р. під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, оспіване в народних думах та в поемі Тараса Шевченка “Гайдамаки”.
Заслухавши доповіді й виступи провідних істориків, науковців, козацьких отаманів, викладачів, учителів, студентів, аспірантів, учнів про сучасний стан виховання юнацтва, учасники конференції ухвалили:
1. Домагатися від Міністерства освіти і науки України запровадити в шкільні програми та програми ВНЗ вивчення історичних героїчних подій періоду Національно-визвольної війни українського народу 1648—1654 років під проводом Богдана Хмельницького та періоду Коліївщини.
2. Звернутися з пропозицією до Міністерства культури та туризму про організацію туристичного маршруту “Козацька підкова”: Київ—Суботів—Чигирин—Батурин—Глухів—Новгород-Сіверський—Чернігів—Київ та подбати про відповідні умови для подорожей. Просити підтримки Президента.
3. Звернутися до міністра оборони України з пропозицією запровадити патріотично орієнтовану виховну роботу в українському війську на засадах козацького вишколу.
4. Звернутися до Козацької ради при Президентові України з пропозицією активізувати просвітницьку і виховну роботу, спрямовану на виховання української молоді на славних прикладах козаччини та її ватажків.
5. Звернутися до Президента України Віктора Ющенка з ініціативою створити в м. Києві Пантеон національних героїв.