Богдан КАПКО,
м. Богуслав Київської обл.
У старовинному містечку Богуславі на Київщині, що розкинулось по обидва боки річки Росі, на Лобунській горі, стоїть зовні непоказний будинок № 15. У ньому народився художник і педагог Іван Максимович Сошенко, який перший відкрив світові художній талант Т. Г. Шевченка, ввів його в коло слухачів Петербурзької Академії художеств.
У Богуславі минули дитячі роки Івана Сошенка. Дід його, богуславський міщанин Кіндрат Соха, передаючи синові Максимові в спадщину землю і майно, зобов’язав спадкоємця сплатити його борги. Максим виконав батьків заповіт, але, потрапивши у скрутне становище і не бажаючи перейти в кріпацьку підлеглість до місцевої поміщиці, відцурався майна і виїхав з дітьми у Звенигородку. У будинку в Богуславі, який зберігся, відкрили музей Івана Сошенка.
Значну допомогу музеєві надали працівники Національного музею Т. Г. Шевченка, які склали його тематико-експозиційний план, обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.
У музеї експонують матеріали, що розповідають про дитячі та юнацькі роки І. Сошенка. Відвідувачі знайомляться із записом богуславської Покровської церкви від 2 червня 1807 року про народження І. Сошенка.
Експозиція висвітлює перебування І. Сошенка в Петербурзі та навчання в Академії художеств (1832—1838 рр.). Не відразу відчинилися двері Академії перед І. Сошенком. Спершу він познайомився з конференц-секретарем Товариства заохочення художників В. Григоровичем, який допоміг йому дістати дозвіл відвідувати зали Ермітажу й копіювати там картини. Через певний час І. Сошенко став “вільним слухачем” Академії художеств. Про це свідчать експонати-фоторепродукції: “Титульна сторінка справи № 77 Академії художеств про видачу стороннім учням Академії білетів на прожиття”, “Відношення Академії художеств петербурзькому оберполіцмейстеру про видачу стороннім учням І. Гродницькому та І. Сошенку білетів на вільне проживання в столиці. 12. XI. 1834 р.”. Уявлення про те, як вчився І. Сошенко в Академії, дають списки екзаменів. Привертають увагу копії картин І. Сошенка “Пейзаж”, “Продаж сіна на Дніпрі”.
Музей детально знайомить екскурсантів зі стосунками Івана Сошенка й Тараса Шевченка, розповідає про роботу художника вчителем малювання Ніжинської, Немирівської та Київської гімназій. Листи І. Сошенка та інші історичні документи свідчать про велику допомогу, яку подав він Т. Шевченкові. В музеї представлено фоторепродукції численних ескізів і малюнків художника, зокрема “Портрет в Кумі (Італія)”, “Форум Юлія в Стародавньому Римі”, “Храм Вести в Римі”, “Битва Олександра Македонського з Дарієм”, а також фоторепродукції, які розповідають про діяльність Івана Максимовича як педагога, про останні роки його життя. Помер і похований І. Сошенко в Корсуні на Черкащині.
У майбутньому музей розширюватимемо, поповнюватимемо експонатами.