Геній. Талант. Так говоримо про тих, кого Бог обдарував винятковими здібностями у тій чи іншій галузі мистецтва, науки, технічної творчості. Геніями народжуються чи стають завдяки великій працездатності, саможертовності в ім’я досягнення мети? Як розвинути талант, чи всі діти мають нахил до творчості, образного бачення світу?
Ніна ГНАТЮК
Визнання у світі будь-якої країни гарантується насамперед її талановитим представникам. Соціологи дослідили, що темпи зростання екологічного і духовного потенціалу країни прямо пропорційні ефективному розвитку освітніх технологій. Тому в усіх розвинених країнах давно вже зрозуміли, що найкращий вклад інвестицій — це розвиток освітньої системи з акцентом на навчання та виховання здібних дітей. Варто відзначити, що за останні роки в нашій країні зросла турбота про навчання та виховання обдарованих дітей. З цією метою створено Інститут обдарованої дитини Академії педагогічних наук України.
Одним із заходів Інституту, спрямованих на актуалізацію уваги суспільства до проблем обдарованих школярів, стала виставка-фестиваль “Обдаровані діти України”. Вона відбулася за підтримки Міністерства освіти і науки України, Київської міської влади, Академії педагогічних наук України, Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова. Організатори проекту — Інститут обдарованої дитини АПН України, Інститут розвитку дитини НПУ ім. М. Драгоманова, Мала академія наук України, Київський міський Будинок учителя та Педагогічний музей АПН України.
Уперше було об’єднано представників усіх напрямів творчості. Витвори своїх рук демонстрували юні техніки, майстри вишивки, кераміки, художники, співаки, танцюристи.
За українською традицією, гостей свята зустрічали з хлібом-сіллю володарка гран-прі Міжнародного конкурсу вокального мистецтва в м. Реджо Емілія (Італія) 2007 року Маргарита Фломбойн та володар першої премії Міжнародного конкурсу “Зимова фієста” в м. Свідніца (Польща) 2008 року Денис Кондратюк. Обоє з Васильківської школи мистецтв Київської області.
Про важливість нового підходу до розв’язання низки проблем обдарованих дітей наголосив директор Інституту обдарованої дитини АПН України В. В. Камишин. Він відзначив, що на виставці представлено роботи 110 дітей (переможців і призерів олімпіад, конкурсів, турнірів відповідно до науково-технічного, дослідницько-експериментального, художньо-естетичного, еколого-натуралістичного, гуманітарного і фізкультурно-спортивного напрямів дитячої та юнацької творчості). Відбувся концерт, учасниками якого стали понад 20 юних талантів, дипломанти та лауреати міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських фестивалів і конкурсів, турнірів та змагань. Пройшов і конкурс дитячого малюнка.
Важливість започаткованої традиції підкреслили перший віце-президент Академії педагогічних наук України В. М. Мадзігон та президент Малої академії наук України, народний депутат України С. О. Довгий. Зокрема, він сказав, що в нашій країні турбота про дітей завжди посідала одне з головних місць, але навчання і виховання обдарованих дітей вели з опорою на інтуїцію батьків та педагогів. Щоб піднести цю важливу ділянку освіти на державний рівень, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8.08.2007 року для виконання Державної програми роботи з обдарованою молоддю було створено Інститут обдарованої дитини Академії педагогічних наук України. Працівники Інституту створюють нормативну базу захисту прав обдарованої дитини, розробляють методи діагностики здібностей юного покоління, форми якісного їх навчання та соціальної адаптації.
Без перебільшення можна сказати, що роботи та їхні автори на виставці викликали цікавість. Черги створювалися біля кожного експоната. Викликали захоплення підвісна канатна дорога Сергія Меркулова (ЦНТТМ “Сфера”, керівники Борис Столбов, Олександр Верхман), саморухомий візок Даніїла Третьякова (ЦНТТМ “Сфера”, керівник Володимир Бахрушин), модель старовинного автомобіля Артура Бондаренка (ЦНТТМ “Сфера”, керівник Олександр Тихопій), прилад для діагностики свічок запалювання двигунів Олександра Булавка (ЦТТТПО шкільної молоді Дарницького р-ну м. Києва, керівник В’ячеслав Грицаєнко), електронна сирена Олеся Данилюка (Навчально-виховний комплекс допрофесійної підготовки та технічної творчості молоді м. Києва, керівник Борис Андреєв), діюча модель гідростанції на стічних водах Ігоря Орлова (КПДЮ, керівник Валентина Алькіна-Філинюк) та роботи інших учасників науково-технічного і дослідницько-експериментального напрямів виставки.
Вразили своєю оригінальністю та неповторністю гобелен та вишивані роботи Юлії Вакуленко (м. Решетилівка Полтавської області), “Стоніжка-рахівничка” Катерини Рогацької, Альони Гладкової (СЮТ-ЦНТТМ, керівник Лілія Межена), розпис “Жар-птиця” Ксенії Платко (СЮТ-ЦНТТМ, керівник Тамара Чернюк), стенд “Весняний бал” Наталії Деменюк, Аліни Крівцової, Катерини Войтенко, Діани Тимошенко (ЦТТ “Юність” Солом’янського району м. Києва, керівник Олена Петренко), торшер з насіння Анастасії Гончарук (ЦНТТМ “Сфера”, керівник Оксана Гончарук).
На жодній з виставок не бачила стільки телекамер. Юні художники і скульптори, конструктори і раціоналізатори почувалися іменинниками, адже демонстрували не лише ровесникам і наставникам, а й депутатам, академікам витвори своїх рук.
Десятирічна Анастасія Гончарук давала інтерв’ю для телебачення впевнено — мабуть, не раз кореспонденти розпитували дівчинку, як їй вдається створювати такі мистецькі речі. На виставці було представлено віяло, декоративне яйце, торшер, які дівчинка прикрасила квітами, насінням різних рослин.
Євген Макаренко захоплюється керамікою. Вироби цього 14-річного хлопця вражають довершеністю. На виставці він представив свічник та декоративну таріль “Смак дитинства”. Береш її до рук — і відчуваєш пахощі соняшників, гул джмелів, солодке раювання літніх сільських світанків. Восьмикласник відвідує заняття у зразковій студії кераміки дитячого оздоровчо-екологічного центру Оболонського району. Як сказала заступник директора Вікторія Маринич, цей великий дитячий заклад пишається багатьма юними талантами: після занять діти охоче віддають час творчості й досягають значних успіхів.
Головна мета виставки-фестивалю — підтримати талановитих дітей, популяризувати їхню творчість. Адже кожен талант — то неоціненне надбання всієї держави. І якщо наші діти й онуки зростатимуть допитливими, працьовитими, цікавими творчими особистостями, якщо їхній розум і душа будуть спрямовані у світле, гуманістичне русло, країна їхньої долі буде щасливою, квітучою.