Святослав МІЗЕРНЮК
В Україні порушують авторські й суміжні права, а система державного управління неефективна, тож представники українських творчих спілок зібралися у Національній спілці композиторів України.
Незважаючи на чинну Конституцію України й законодавство, держава сповна не забезпечує охорони авторських прав. Навіть державні організації порушують їх.
Рік у рік у Держбюджеті України не передбачають виплат — винагород авторам, виконавцям, виробникам фонограм.
Державним управлінням у сфері авторського й суміжних прав опікуються Міністерство освіти і науки України, Державний департамент інтелектуальної власності та підпорядковані йому державні підприємства — “Українське агентство з авторських і суміжних прав”, “Інтелзахист”.
На зібранні митців (кінематографістів, художників, архітекторів, фотохудожників, звукорежисерів, композиторів, театральних діячів, письменників, дизайнерів) лунала нищівна критика щодо бездіяльності цих установ. Ішлося про те, що державна система, яка існує вісім років, не виправдала сподівань творчої громадськості.
Усі вади, які заважають творчому процесові, означені ще у березні 2007 року на парламентських слуханнях “Захист прав інтелектуальної власності в Україні: проблеми законодавчого забезпечення та правозастосування”. Однак і досі принципових змін не відбулося.
Щороку в Україні збір від використання інтелектуальної власності (винагороди авторів, виконавців, виробників відео- та фонограм) має сягати, за оцінками Рахункової палати, одного мільярда гривень. Проте маємо ледве 27 мільйонів, що менше відрахувань за інтелектуальну власність навіть у невеликій за територією й населенням Литві.
Українське законодавство у царині авторського права не приведено у відповідність із Цивільним кодексом України. На думку представників творчих спілок, влада має терміново розробити зміни, які усунули б порушення у сфері авторського та суміжних прав.
Митці прийняли звернення до найвищих владних структур держави — Президента, прем’єр-міністра, голови Верховної Ради, у якому, серед іншого, зазначено: створити з народних депутатів слідчу комісію для перевірки державної системи охорони авторського права та суміжних прав, а також збору і цільового використання винагороди авторів, яке здійснює ДП “Українське агентство з авторських і суміжних прав”, інші організації колективного управління, що перебувають на обліку у Державному департаменті інтелектуальної власності; Комітетові Верховної Ради України з питань науки й освіти за участю представників творчих спілок підготувати зміни до Закону “Про авторське право і суміжні права”, які відповідали б Цивільному кодексу України та законодавству Європейського Союзу.