Ніна ГНАТЮК
У передмові до двотомника свідчень, документів і матеріалів “Портрет темряви”, які зібрав і впорядкував лікар із Хмельниччини Петро Ящук, доктор історичних наук Джеймс Мейс зазначив, що ця праця безцінна для з’ясування білих плям темної і страшної історії України сталінського періоду.
Петро Ящук працював над цим унікальним дослідженням самотужки. Він не мав ні фінансової, ні моральної підтримки держави, технічного забезпечення, статусу державного чиновника, певної платні. Записав на магнітофон 341 свідчення про Голодомор українців, поляків, євреїв, німців майже з усіх областей України, а також Воронежчини, Поволжя, Південного Уралу, Західного Сибіру, Криму, Ленінграда. Широка географія концтаборів, про які свідчать їхні колишні в’язні: Соловки, Печорлаг, Тім’яковські табори, В’ятлаг, Івдельлаг, Ангарлаг, Колима, Тайшет, концентраційні табори на території України.
Та найголовнішу увагу приділив Петро Ящук подіям на Хмельниччині, особливо на Полонщині, де він чверть століття працює завідувачем терапевтичного відділення районної лікарні. На території цього району було три концентраційні табори: Катюржинецький (1932—1933); Полонський (1936—1941, 1944—1952); Понінківський (1946—1947).
За даними дослідника, з 60 тисяч жителів району померло з голоду близько 15 тисяч, репресії знищили 7,5 тисячі, загинуло в роки війни 3,5 тисячі, нацисти знищили близько 2 тисяч євреїв. Тут пригадуються рядки Т. Шевченка: “А сліз, а крові — напоїть всіх імператорів би стало…”
За даними Петра Ящука, сталінські Голодомори і репресії на Полонщині стерли з лиця землі чотири села: Залісся і Добрі Лози — польські, Шурків — українсько-польсько-німецьке, Єлизаветин — німецьке. Закрито п’ять польських шкіл, дві німецькі, дві єврейські. Із 32 церков уціліло лише чотири і залишився живим один священик із села Велика Березна. Було закрито три костели, а Полонський перетворено на катівню НКВС.
Про свою працю Петро Ящук написав так: “Фактаж “Портрету темряви” почерпнутий з надпорогового людського болю і пекельних страждань кількох поколінь українського народу”. Годі думати, щоб сусідні шовіністи і світові космополіти просили пробачення в України за геноцид народу, за злочин проти людства, що українському народові виплатять багатомільярдну компенсацію за десятки мільйонів загублених людських душ, фізичне і моральне знищення. Але жертви з неба вічності звертаються до живих: “Перед судом історії повинні стати і живі, і мертві кати нашого народу”.
Петро Ящук — один з найвідоміших дослідників Голодомору в Україні, удостоєний за свою подвижницьку працю ордена “За заслуги” ІІІ ст., відзначений Огієнківською премією.
Письменник — почесний голова літературно-мистецького об’єднання при Полонському об’єднанні ВУТ “Просвіта”, редагує і видає альманах “Полонь”, разом з Романом Пелехом підготував і видрукував колективний збірник віршів “Трилисник”.
Людина глибоко віруюча, Петро Ящук життя присвятив фундаментальній праці “Портрет темряви”, щоб на землі було більше світла, добра, людяності, щоб люди жили з Богом у серці й за Божими заповідями.
Першого липня лікареві, письменникові й філософові за способом мислення Петрові Ящуку виповнилося 60 років. Хай Бог буде милостивим і подарує йому довге і світле життя, щоб ця висока, шляхетна, мудра людина встигла ще багато доброго зробити для рідного народу.