Міжнародна наукова конференція “Крим в історії та культурі України” відбувалася в рамках VII Міжнародного конґресу україністів у Сімферополі (Таврійський національний університет імені В. Вернадського, Кримський державний гуманітарний університет, Музей Лесі Українки в Ялті).
Михайло НАЄНКО,
професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Пленарне засідання відкрив президент Міжнародної асоціації україністів професор Ярослав Яцків. З вітальним словом виступив постійний представник Президента України в Криму Л. Жунько.
Секційні засідання присвячували двом питанням: “На історичних паралелях’” та “Крим на перехресті культур і цивілізацій”. За “круглими столами” обговорювали проблеми журналістики (“Преса Таврійського краю: традиції і перспективи”), літератури (“Леся Українка, інші діячі культури та науки і Крим”).
У найзагальніших рисах можна сказати, що всі доповідачі на пленарному, секційних засіданнях і за “круглими столами” з’ясовували одне й те саме питання: чи є в Криму Україна? На відміну від обивателів, які все ще повторюють, що Крим чи Севастополь — не дуже українські, доповідачі доводили цілком протилежне. Крим і державно, й історично, й сучасно —, невід’ємна частина України. Ґрунтовними з цього погляду були роздуми про внесок у “наукову ноосферу” великого українця В. Вернадського, про археологічні, природознавчі, морські й астрономічні дослідження вчених різних поколінь. Цікавими були доповіді про літературне життя Криму та творчість Лесі Українки, Степана Руданського, Агатангела Кримського, Володимира Винниченка, Олександра Довженка. Вагомою була кримсько-татарська тематика доповідачів, що викликало жваве дискусійне зацікавлення та тлумачення питання татарсько-українських відносин.
Переконливим аргументом українськості Криму звучала на конференції присутність факультету української філології в Таврійському університеті. Це світовий стандарт, коли в класичних університетах обов’язково є факультет національної філології. На цьому хочеться особливо наголосити, бо він є ще не в усіх університетах. Сподіваємося, що обраний восени ректор Київського університету ініціюватиме в себе відкриття факультету української філології.
Останнє — про організаційний момент. Нинішній президент МАУ професор Я. Яцків кримську конференцію відпрацював на гідному рівні, встигав скрізь, і якщо виникне питання про обрання нового президента МАУ на черговий термін, то в учасників кримської Конференції буде єдиний претендент.