Квітка, гармонійно поєднана з не менш досконалим творінням — бджолою, дарує людині мед та інші продукти бджільництва.
Оксана МАРКУШ,
медотерапевт
Мед, солодощі дикої природи, — корисний і безпечний продукт. Його можна використовувати для лікування і для профілактики різних захворювань.
Свіжий мед здебільшого густий, як сироп. Він зберігається таким до вересня, а потім кристалізується. Медовий букет — сукупність запаху та кольору залежно від медоноса. За походженням мед може бути квітковим, падевим, а також із солодких фруктів. Мед із нектару одного виду медоносів називають монофлорним, а з кількох видів — поліфлорним. Найцінніші монофлорні меди: білоакацієвий — водянисто-прозорий, з ніжним запахом і чудовим смаком, він майже не кристалізується; осотовий — зеленуватий з приємним запахом і смаком; вересовий — червоно-брунатний, дуже густий, терпкувато-гіркуватий на смак; гречаний — найтемніший, коричневий, має специфічний запах і смак; поліфлорний мед — з різнотрав’я.
За складом мед близький до плазми крові, тому організм засвоює його на 100 %. Мед містить переважно глюкозу, фруктозу, 25 % води і понад 60 речовин (ферменти, білки, мінерали, органічні кислоти, антибіотики). Разом із нектаром у мед потрапляє пилок і дріжджова мікрофлора. Цей висококалорійний продукт можна вживати в необмеженій кількості, але не варто цього робити (існує небезпека захворіти на діабет або ожиріння). Добова доза — 80 г, якщо не вживати цукру. Найкраще засвоюється з теплою водою або квітковим чаєм (у гарячій воді мед втрачає цілющі властивості). Постійне вживання меду підвищує імунний захист організму. Ще Авіцена рекомендував вживати в їжу мед для збереження здоров’я й продовження віку.
Для кожного захворювання краще підбирати різновид меду, а також відповідну дозу. При серцевих захворюваннях бажано вживати мед з плодами граната, а для лікування стенокардії беремо сік алое — 100 мл, мед — 300 г, плоди волоського горіха — 300 г, сік двох лимонів, горіхи трохи подрібнити, перемішати і вживати по одній столовій ложці тричі на день за 20 хв до їжі.
Мед з омоном — одну столову ложку омону залити склянкою води і кип’ятити 10 хвилин, після охолодження фільтрувати через марлю і додати столову ложку меду, бажано гречаного. Вживати столову ложку тричі на день за годину до їжі під час тяжкого кашлю.
Для лікування туберкульозу: 100 г меду, 100 г масла, 100 г внутрішнього тваринного жиру, 15 мл свіжого соку алое, 100 г порошку какао. Все добре змішати і вживати по столовій ложці зі склянкою теплого молока вранці й увечері протягом місяця.
Теплий розчин меду потрібно вживати при зниженій кислотності. Для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки слід вживати мед за дві години до їжі або через три години після по 30 г тричі на день протягом двох місяців.
Мед має заспокійливу дію, поліпшує обмін речовин у печінці за рахунок збільшення кількості глікогену, що підвищує її антиотруйні функції. Тому столову ложку меду зі склянкою теплого молока або води можна випити за годину до сну, якщо, безумовно, немає алергічних реакцій на продукти бджільництва.