Андрій ЛОЗОВИЙ
Уже тридцять вісім років у Київ приходить таке диво, як весна восени — всесвітньо відомий кінофестиваль “Молодість”. Поважні гості з’їхалися до української столиці, кіномани затамували подих і насолоджувалися фестивальними стрічками, арт-критики уважно спостерігали, режисери високоякісного кіно презентували свої творіння й розширювали коло тих, для кого кіно — це не “Кадєти”, “Нє родісь красівой” і “Моя прєкрасная няня”, а справжнє мистецтво, віддзеркалення життя жорстким реалізмом і красивими глибокими метафорами, фестивальне кіно інтелектуально розвиває особистість, робить багатим сприйняття. Тому “Молодість” як легендарна подія, що рік у рік концентрує велику кількість митців і їхніх шанувальників, повинна викликати гордість кожного патріота України.
“Хотілося, щоб українське кіно нас вчило високого, вчило красивого, вчило мудрого”, — сказав Президент України Віктор Ющенко на урочистому відкритті у Національному палаці “Україна”. Віктор Андрійович уже вчетверте був почесним президентом кінофестивалю, цього року він вручив приз за значний внесок у світове кіномистецтво року режисеру Романові Балаяну, який презентував нову картину “Райські птахи”.
Нині говорять про занепад вітчизняного кіно. Однак в Україні багато талановитих людей. Хоч би скільки писали про невпинний поступ російської кіноіндустрії, високоякісних фільмів там знімають мало, все здебільшого просякнуте політичною прокремлівською пропагандою. А в нас — свобода! Отож український кінематограф скоро стане авторитетним у глобальних масштабах, може, прибутковою галуззю вітчизняної економіки.
На жаль, не відвідав “Молодість” сербський кінорежисер і музикант Емір Кустуріца, чий фільм “Заповіт”, зворушливу і цікаву історію, присвячено Довженкові. Причиною відсутності балканського кінокорифея був його рекламний тур Латинською Америкою з фільмом про Марадону, що триватиме до 1 листопада.
Не було ні Алена Делона, ні Жанни Моро (однак демонстрували ретроспективу фільмів з участю цієї актриси). У них теж гастролі.
Голова журі кінофестивалю “Молодість” — американський актор Арман Ассанте, який у вітальній промові назвав мету фестивалю: перетворення кіно на релігію для людських душ. Географія учасників також вражає: у фестивалі взяли участь режисери 60 країн. Традиційно інтернаціональним було й журі: російська акторка Алла Демидова, український художник Сергій Якутович, журналіст і кінодокументаліст Юрій Макаров, угорський режисер Андраш Фесош.
За традицією, фільми поділили на три конкурсні програми. У змаганні повнометражних стрічок брало участь 11 фільмів, програма короткого метру авторства дипломованих режисерів складалася з 19 картин. Додала роботи журі програма студентських короткометражок, яких до участі було заявлено аж 30. Отже, журі переглянуло 62 фільми.
Гран-прі — нагороду “Скіфський олень”, диплом та 10 тисяч доларів за найкращий фільм отримали дві роботи: “Будда вибухнув від сорому” режисера Хани Махмальбаф (Іран) та “Шультес” Бакура Бакурадзе (Росія). Кожен режисер отримав по 5 тисяч, а “Скіфського оленя”, напевно, …розпиляють — про таке креативне розв’язання проблеми повідомила прес-служба “Молодості”. По нагороду на сцену вийшли Хана Махмальбаф та виконавець головної ролі у стрічці “Шультес” Гєла Чітава. Хана, донька режисера Мосхена Махмальбафа, який очолював журі “Молодості” торік, сказала: “Сподіваюсь, у світі більше не буде війн і насильства”.
Нагороду за найкращий повнометражний ігровий фільм та 2,5 тисячі доларів отримала стрічка “Гадерсфілд” Івана Живковича (Сербія). У повному метрі змагалися 13 стрічок із 12 країн. Найкращою короткометражкою визнано картину “Рене” Тобіаса Ноеля (Швейцарія). Режисер отримає 2, 5 тисячі доларів. Фільм став найкращим з 19 картин з 14 країн світу. А найкращою студентською роботою журі назвало фільм “Голешово” Іліана Мєтєва (Болгарія, Великобританія). Дипломи отримали два студентські фільми: “Еліко” режисера Мені Яєш (Ізраїль) та “Запрошення” Катрін Геббе (Німеччина), дві короткометражні роботи: “Сьогодні неділя!” Саміра Гесмі (Франція) та “Червоний” Хуан-Мануеля Бетанкура (Колумбія), а також дві повнометражні французькі картини — “Версаль” П’єра Шоллєра й “Просте серце” Маріон Лейн. Традиційний приз “Молодості” імені Іва Монтана найкращому молодому акторові чи актрисі вручили Жольту Ангеру за фільм “Слідчий” Атіли Гігора (Угорщина). Він отримає тисячу євро. Приз глядацьких симпатій дістався французькій короткометражці “Не клади слухавки” Дем’єна Россіно. Окрім головного міжнародного журі, на фестивалі нагороди також вручили: журі міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI — стрічці “Версаль” (Франція), журі міжнародної федерації кіноклубів FICC — картині “Будда вибухнув від сорому” (Іран), екуменічне журі — фільму “Просте серце” (Франція). На фестивалі існує і “внутрішній” конкурс — “Панорама українського кіно”. У ньому переможцем цього року став Олександр Балагура з фільмом “Крила метелика”.
Хотілося б завершити словами голови журі Армана Ассанте: “Це був магічний фестиваль! Теми стрічок молодих режисерів були настільки пронизливими й актуальними, що я дивився й думав: нехай цей відчай, ця сила дають надію нам усім!”