Правління Полтавського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка активно співпрацює з молоддю: проводить зустрічі зі студентами ВНЗ області та вручає щорічні нагороди ім. М. Степаненка найкращим студентам міста, організовує різноманітні конкурси серед дітей та юнацтва, підтримує Малу академію літератури й журналістики та її щорічні фестивалі в Карпатах, молодіжні різдвяні гурти, що створені й діють на базі “Просвіти”.
З 2003 року Полтавське обласне об’єднання “Просвіти” організовує щорічний Всеукраїнський фестиваль мистецтв “Мазепа-Фест”, присвячений пам’яті гетьмана Івана Мазепи та українських козаків, що загинули у Полтавській битві.
Фестиваль — це свято української культури, сучасної української музики. У ньому брали участь Тарас Петриненко, сестри Галя і Леся Тельнюк, гурти “Кому вниз”, “Плач Єремії”, “Гайдамаки”, “Піккардійська терція”, “Тартак”, Фома, “Хорея Козацька”, “Гуцул Каліпсо”.
З 2008 року “Мазепа-Фест” розпочав похід на схід України. Відбіркові тури проводять у Харкові та Дніпропетровську серед українськомовних гуртів. Організатори навіть не очікували на таку популярність фестивалю серед молоді.
З 2005 року в рамках фестивалю проходить День кіно за участю відомих кінорежисерів України. Продемонстрували стрічки “Богдан Зіновій Хмельницький”, “Владика Андрей”, “Молитва за гетьмана Мазепу”, “Залізна сотня”, “Мамай”, “Камінний хрест”, “Криниця для спраглих”, фільми кінофестивалю “Відкрита ніч” і документальні з циклу “Загадка норильського повстання”.
Четвертий фестиваль започаткував День кобзарства та вечір класичної музики за участю відомих кобзарів, лірників, скрипалів, піаністів. На запрошення завітала балетна трупа Донецького театру опери та балету.
З 2007 року проводять День етнічної музики в обласному музично-драматичному театрі ім. Миколи Гоголя, в ньому беруть участь не лише кобзарі, лірники, бандуристи, а й фольклорні колективи та барди з усієї України.
Всеукраїнський фестиваль “Мазепа-Фест” — це вже візитівка Полтави. З кожним роком сюди приїжджає дедалі більше гостей. Молодь співає українські пісні, спілкується українською мовою.
Передусім завдячуємо “Мазепа-Фесту” тим, що громадськість вплинула на рішення Полтавської міської ради про встановлення пам’ятника гетьманові Івану Мазепі в історичному центрі Полтави, а не на полі Полтавської битви, як було вирішено раніше.
2009-го Україна відзначатиме 300-річчя подій, пов’язаних з військово-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу. Полтавська “Просвіта” планує запросити на наступний “Мазепа-Фест” відомі колективи, а розпочати захід урочистою ходою з театралізованим дійством.
За підтримки “Просвіти” на Полтавщині утверджується молодіжна скаутська організація “Пласт”. Щороку відбуваються пластові табори. Пластуни беруть активну участь у Різдвяних, Великодніх та інших святах. Так, пластунська група “Дель-Тора” постійно виступає на Всеукраїнському фестивалі “Мазепа-Фест”, бере участь в інших всеукраїнських фестивалях.
Наше обласне об’єднання успішно займається видавничою діяльністю: випускає газету “Наше Слово”, популяризує українську культуру, книжки, мову, церкву, історію.
За останнє десятиліття Полтавська “Просвіта” видала близько 20 назв книжок, які роздали в бібліотеки області, школи та дитячі садочки. Це збірник “Полтавська Петлюріана”, Валентина Шемчук “Панас Мирний. Відоме й невідоме” (1999 р.), Григорій Шанько “Непідвладна забуттю: Життя і творчість Олени Пчілки” (1999 р.), Петро Ротач “Від Удаю до Орелі. Т. Г. Шевченко і Полтавщина” (2000 р.), “Матеріали Міжнародного Вільнюського Трибуналу з оцінки злочинів комуністичних режимів” (2001 р.), Ольга Іванчук “Полтавщино, пам’ять збережи” (1999 р.), Микола Босак “Планета Диканька” (2002 р.), Іван Коломиєць “Голодомор. Спогади однієї родини” (2002 р.), “Свою Україну любіть…” (літературно-музичні сценарії для шкіл) (2005 р.), збірник наукових праць “Сторінки історії Миргородщини” (2001 р.), видання А. Кащенка “З Дніпра на Дунай” (2004 р.), спогади Василя Овсієнка “Василь Стус у віддзеркаленнях” (2006 р.), альбом Сергія Гнойового “Малярство. Графіка” (2007 р.), Микола Кульчинський “Заґратоване світло” (2007 р.), Олександр Печора “Повстали приспані тривоги” (2008 р.) тощо.
Петлюрівські читання, які регулярно проводить Полтавська “Просвіта”, набули широкого розголосу в Україні й за кордоном, а матеріали взято за основу шести наукових збірників “Полтавська Петлюріана”. Упорядкували збірники Петро Ротач, Микола Кульчинський, Тарас Пустовіт.
Так, з 1992 року в Полтаві відбулося вісім Петлюрівських читань. У них брали участь громадські й політичні діячі: голова проводу ОУН Микола Плав’юк, професори Микола Степаненко (США), Валентин Мороз, Дмитро Степовик, Юрій Шаповал, Євген Сверстюк, письменники Антін Середницький (Польща), Дмитро Нитченко (Австралія), Павло Мовчан, Микола Шудря.
За ініціативою Полтавської “Просвіти” у серпні 2006 року на будинку колишньої духовної семінарії (нині навчальний корпус Полтавської державної аграрної академії) відкрили меморіальну дошку, присвячену Симонові Петлюрі.
З лютого 2006 року Полтавське обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка щомісяця видає бюлетень “Наше Слово”. У кожному числі можна знайти розповіді про видатних людей не лише Полтавщини й України, а й про земляків, які стали відомі в усьому світі, про цікаві історичні події, невідомі сторінки з життя наших провідників, будівничих Української держави Володимира Мономаха, Івана Мазепи, Тараса Шевченка, Симона Петлюри. Наклад газети — від десяти до двадцяти п’яти тисяч примірників. Бюлетень можна передплатити або придбати у газетних кіосках.
З 2005-го щороку проводимо обласне свято “Різдвяна феєрія”, де показуємо невеликі вистави. Кожна вистава відзначається добіркою відомих колядок і не відомих широкому загалові обробок різдвяних пісень. Найкращі колядницькі гурти беруть участь у Всеукраїнському фестивалі вертепів “Карпатія”.
Шевченківські дні “Просвіта” традиційно відзначає в березні та травні. Це вечори пам’яті, концерти, мітинги, хода до Шевченкового дуба тощо. Цього року “Просвіта” оголосила конкурс на найкраще читання окремих творів Шевченка: “Розрита могила”, “Стоїть в селі Суботові…”, “Мені однаково, чи буду…”, містерії “Великий льох”, “І мертвим, і живим, і ненарожденним…” У відбірковому турі взяли участь учні та студенти з усієї області. Переможці конкурсу читали твори 9 березня на мітингу біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Найкращий декламатор Тимофій Зінченко поїхав до Києва для участі у Всеукраїнському конкурсі “Шевченко у моєму серці”.
Щорічно проводимо заходи з відзначення роковин Голодомору 1932—33 років в Україні: панахиди за безвинно убієнними, “круглі столи”, науково-практичні конференції. Просвітяни демонстрували художній фільм Олеся Янчука “Голод-33” не лише у Полтаві, а й у районних центрах області ще до того, як він з’явився на телебаченні. 2002 року за підтримки голови Полтавського обласного об’єднання “Просвіти” побачила світ книжка “Голодомор-33. Спогади однієї родини”.
До 75-х роковин Голодомору в Україні просвітяни ініціювали Скорботну ходу від облдержадміністрації через центр міста до Свято-Успенського кафедрального собору. У заході взяли участь духовенство УПЦ КП, керівники облдержадміністрації та близько 10 тисяч полтавців. Усі запалили поминальні свічки. З промовою виступив єпископ Полтавський і Кременчуцький Федір.
Просвітяни сприяли проведенню конкурсу серед учнів і студентства на краще інтерв’ю з очевидцями Голодомору “Запитай в дідуся та бабусі”, ініційованого Канадським товариством приятелів України. Переможцями стали просвітянка Юлія Карпачова та студентка ПДПУ ім. В. Г. Короленка Тетяна Назаренко.
2007-го до Року української книги майже в усіх районних центрах Полтавської області провели книжкові виставки “Українцям — українську книжку”. Разом з Полтавською “Просвітою” в організації виставок узяли участь працівники Управління інформації та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації. Обласний комунальний книжковий магазин “Планета” представив на виставці українські художні, науково-популярні, довідкові видання та твори сучасних письменників Оксани Забужко, Сергія Жадана, Лесі Демської, Андрія Кокотюхи. Серед інших експонували видання Полтавської “Просвіти”.
Ще в 90-х роках Полтавська “Просвіта” створила хор духовної музики під орудою Валерія Сидорова (нині, на жаль, уже покійного). Згодом хор став називатися “Просвіта”. Він бере участь у всіх просвітянських заходах. Цього року, наприклад, — у прем’єрі опери “Маруся Чурай” за романом Ліни Костенко.
2008 року випущено компакт-диск із записом духовної української музики у виконанні хору “Просвіта”.
Цього року разом з Єпархіальним управлінням УПЦ КП наше Товариство вшанувало пам’ять славетного земляка Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава. Захід було присвячено 110-річчю з дня народження Патріарха, він відбувся в краєзнавчому музеї. Голова Полтавського міського об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Тарас Пустовіт організував фотовиставку, присвячену перебуванню Патріарха Мстислава в Полтаві. Спогадами поділилися свідки першого приїзду Патріарха до Полтави. На завершення виступив хор духовної музики “Просвіта”.
На виконання Указу Президента України Віктора Ющенка “Про відзначення 100-річчя від дня народження Олега Ольжича” проведено низку заходів у Кременчуці та Кременчуцькому районі. Відбулися зустрічі й вечори в навчальних закладах і бібліотеках, на радіо звучали передачі про поета, борця за волю України, який уособлює українське лицарство. Віддати шану героїчному батькові приїхав в Україну з Канади син Олега Ольжича Олег Кандиба.
За активну роботу просвітяни удостоєні високих нагород. Голову Полтавського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, народного депутата України Миколу Кульчинського 2007 року нагороджено орденом “За заслуги” III ступеня.
Орденом “За заслуги” III ступеня 2008 року нагороджено просвітянина, керівника Центру дослідження з історії Полтавщини, автора понад 70 наукових праць з проблем освіти, історії та культури Олександра Білоуська.
Голову міського об’єднання “Просвіти”, науковця-архівіста Тараса Пустовіта 2007 року нагороджено Грамотою Кабінету Міністрів України.
З ініціативи Полтавського обласного об’єднання “Просвіти” художникові Сергію Гнойовому присвоєно звання заслуженого художника України, а солістці ансамблю “Полтава” Валентині Колісник — заслуженої артистки України.
Прес-служба
Полтавського обласного
об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка