Романа КОБАЛЬЧИНСЬКА,
старший науковий співробітник Музею народної архітектури
і побуту України, заслужений працівник культури України
У Києві у церкві Св. Василія Великого відкрилася виставка “Пастирський голос на захист українців”. На відкриття завітали Високопреосвященний Владика Любомир Гузар, єпископи, священики та парафіяни.
Експозиція складається з унікальних архівних документів, які зібрав і підготував провідний спеціаліст ЦДІА України Володимир Кіт. Усі документи й фотографії свідчать про глибоку турботу Української Греко-Католицької Церкви про становище у Східній Україні, яке склалося 1932—1933 рр.
У центрі експозиційного ряду — поминальна композиція з картини художника О. Охапкіна “Пам’яті жертв Голодомору”, дідуха, поминальних рушників, свічок і калача, яку створив о. Рафаїл, священик церкви Св. Василія.
На виставці представлено копію листа голови Закордонного бюро у Празі Української радикально-демократичної партії, професора Костя Мацієвича до митрополита Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького. Кость Мацієвич у зверненні 14 грудня 1932 року першим повідомляв про голод в Україні: “…На Україну знову насувається голод, іде в небувалому, в нечуваному досі розмірі та гостроті…
У такий момент ми звертаємося до Вас, Високопреосвященний Владико, з проханням піднести свій високий архіпастирський голос на захист Українського народу…
Вас, Високопреосвященний Владико, всі послухають: і високі достойники Церкви, і світова преса, й міжнародні благочинні установи, які можуть завчасно вирядити на Україну безсторонні анкетні комісії, досвідчитися на власні очі, що там діється, і це може своєчасними заходами врятувати життя не одній тисячі людей…”
На звернення Закордонного бюро Української радикально-демократичної партії митрополит Андрей Шептицький відповів листом, у якому висловив стурбованість і підтримку голодуючих українців.
Усвідомлюючи масштаби геноциду, влаштованого радянською владою в Наддніпрянській Україні, Греко-Католицька Церква виступила інституцією, яка однією з перших піднялася на захист українців і організувала європейську спільноту через посередництво Апостольської Столиці до дій із припинення геноциду на українських землях, що тривав у 1932—1933 роках.
Документи і фотографії, представлені на виставці, ще раз підтверджують тезу про єдність Західної України зі Східною у ті страшні для нашої нації роки, а також акцентують увагу на ролі Греко-Католицької Церкви.
Запрошуємо всіх охочих відвідати виставку, яка працює у виставковій залі церкви Св. Василія Великого на Вознесенському узвозі, 7 щодня з 9.00. Закриття 5 січня 2009 року.