Володимир ЛИТОВЧАК,
с. Малютянка,
Києво-Святошинський р-н, Київська обл.
Передплачую ваше видання. Кращої газети, ніж “Слово Просвіти”, немає між тими, з якими я мав можливість ознайомитися. Знаходжу тут відповіді на історичні, географічні питання, цікаві матеріали про видатних українців. За професією я вчитель фізики, математики й астрономії.
З цікавістю прочитав у числах 41, 44, 46, 47 за минулий рік публікацію “Батьківщина Георгія Вороного — Приудайська Сіверщина”. Я родом із Прилуччини, й Удай — річка, біля якої я провів дитинство. У математичних і фізичних виданнях за радянської влади не згадували таких видатних українців, як І. Пулюй, Ю. Кравчук (Шаргей), І. Сікорський, Г. Вороний.
Якщо можливо, допоможіть з’ясувати кілька питань.
До 1941 року в Прилуцькому краєзнавчому музеї була експозиція, присвячена Ґалаґану. Чи не той це Ґалаґан, який допоміг при цариці Катерині розгромити Запорозьку Січ? На Прилуччині є села Стара Тарновщина і Нова Тарновщина. Чи мають ці назви стосунок до поміщиків-меценатів Тарновських з Качанівки, що на Ічнянщині?
Недалеко від Прилук розташоване село Рудівка, де на кутку Марковщина —“Шведська могила”. Як відомо з історії, взимку 1708/1709 років шведські війська стояли на Прилуччині. Чи має назва кургану “Шведська могила” зв’язок із перебуванням тут шведів?
* * *
Від редакції. Дякуємо за увагу й добрі слова про нашу газету. А на Ваші запитання ми просимо дати відповідь постійного автора газети, краєзнавця з Прилук Анатолія Риженка.