Надія КИР’ЯН
Єдине в Україні Державне спеціалізоване видавництво дитячої літератури “Веселка” відсвяткувало 75-річний ювілей.
За 75 років у “Веселці” побачили світ понад 10 тисяч назв книжок загальним накладом близько 1,5 мільярда примірників.
Ще двадцять років тому “Веселка” видавала книжки накладами, які зараз здаються фантастичними: поезія й проза — понад 100 000, а казки — до півмільйона. Нині 5 000 вважають пристойним накладом, а більший буває вкрай рідко. Однак веселчани не здаються, розвивають видавничі традиції, а тематика видань відповідає духові часу.
Нині на полицях веселчанської книгарні понад 150 видань для дошкільнят, школярів молодшого та середнього віку, а також для дорослих. Серед них — український та зарубіжний фольклор, класика, посібники для вчителів тощо. Особливе місце у видавничій програмі займає Шевченкіана. Вийшло 45 видань Кобзаря загальним накладом 14 млн примірників.
Серед найцікавіших сучасних видань — три томи щоденників Олеся Гончара, антологія літератури для дітей та юнацтва в трьох томах, “Я приніс Вам хліба, мамо” (книжка про Голодомор 1932—1933 років), історичні оповідання із серії “Золоті ворота”. У серії “Шкільна бібліотека” — поезії Богдана Ігоря Антонича, Олександра Олеся, Дмитра Павличка, українська та зарубіжна класика. Милують око чудово оформлені книжки для молодших школярів Всеволода Нестайка, Платона Воронька, Григора Тютюнника, Анатолія Костецького, Тамари Коломієць, яка цього року стала лауреатом літературної премії імені Лесі Українки, та багатьох інших.
У святкуванні, яке відбулося в Національній бібліотеці України для дітей, взяли участь письменники, художники, видавці, бібліотекарі, симпатики та колишні працівники “Веселки”. Немов птахи, злетілися до рідного гнізда, ділилися успіхами, проблемами, розуміли одне одного з півслова.
Привітати улюблене видавництво приїхали діти з фольклорного ансамблю “Калинонька” із села Немішаєве Бородянського району на Київщині (керівники — Олексій і Таїсія Різники), які виконали українські народні, пісні на слова Тараса Шевченка та сучасних авторів.
Поет Дмитро Павличко згадав часи, коли “Веселка” видавала понад 300 назв книжок на рік величезними накладами, і висловив побажання, щоб держава нарешті звернула увагу на проблеми книговидавців. Членкор Академії мистецтв України Микола Яковлєв зазначив, що “Веселка”, образно кажучи, — наймасовіша громадська організація, яка формує українця. З привітальним словом до давніх друзів-веселчан звернулися бібліотекарі з Вінниччини, Тернопільщини, Хмельниччини, Одещини, згадали про цікаві зустрічі з видавцями й авторами видавництва в місцевих бібліотеках. Діти з Бородянської школи імені Дмитра Білоуса виступили з інсценівкою за книжками “Веселки”. Директор туристичного товариства “Україна—Русь” Степан Романюк наголосив, що працівники дитячого видавництва не лише книжки випускають, а й плекають високість українського слова.
Подякували видавцям читачі одного з найкращих дитячих журналів “Веселочка”, з якого можна дізнатися про книжкові новинки, цікаві факти з життя письменників, про те, як живуть і про що мріють українські діти.
Хоч і нелегко нині українській книжці, однак вона продовжує завойовувати серця читачів. І в різнобарвному книжковому сяєві, як вдало висловився директор видавництва Ярема Гоян , “світить дітям України барвистою Жар-Птицею веселчанська книга, як сяє їм веселка в небі. Одне крило вона купає в Дніпрі, а другим сягає далеких світів. Іде дитяча книжка з України в понад сто країн планети і несе слово нашого народу — слово любові”.