Ім’я видатної просвітянки, діячки українського національного відродження Софії Русової шанують на її батьківщині — Чернігівщині. Саме тут, у селі Олешня Ріпкинського району, в родині відставного генерала й народилася Софія. Тут поховано її батьків — Федора Ліндфорса й Ганну Жерве.
Петро АНТОНЕНКО
Новий поштовх громадській ініціативі з ушанування видатної землячки надало створення цього літа в Чернігові Благодійного фонду Софії Русової. Засновником Фонду став відомий на Поліссі бізнесмен Іван Чаус. Майже десять років Іван Петрович був президентом чернігівського футбольного клубу “Десна”, а до цього — одним з провідних гравців команди. Він і зараз не пориває зі спортом, очолює клуб “Полісся” в рідному селищі Добрянка. Клуб виховав уже не один десяток футболістів для команд вищої ліги України. Але погодьмося, спортивна, зокрема футбольна сфера — царина, далека від національних поривань. Цього не приховує і сам голова Фонду. І ось, мабуть, “у генах щось взялося” за рідне, національне. “Я ж звідси, з цієї землі, — говорить Іван Петрович. — Ось і відчув таку потребу — відкривати для себе нашу історію, робити щось для духовності”.
Приємно, що люди бізнесу, люди справи повертаються до духовності. А в даному разі це й цілком зрозуміло. Рідне селище Івана Петровича Добрянка відоме ще з княжих часів, як і чимало довколишніх сіл і містечок. А село Олешня вже не перше століття славиться майстрами гончарства. Тож планів, пов’язаних з історією Сіверщини, в Івана Петровича багато. Але нині основний його клопіт — Благодійний фонд Софії Русової.
І ось перша конкретна справа — Фонд започаткував туристичний маршрут “Чернігівські шляхи Софії Русової”. Нещодавно на його своєрідну презентацію в село Олешню приїхали академік НАН України, професор, директор Інституту українознавства НДІУ Петро Кононенко, письменник Дмитро Головко, народний артист України, кобзар-лірник Василь Нечепа, заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Володимир Приходько.
Зустріч відбулась біля садиби, де народилася Софія Русова і де нині зусиллями засновника фонду Івана Чауса розпочато будівельно-реконструкційні роботи зі створення історико-культурного комплексу “Садиба-музей Софії Русової”. Гості вшанували пам’ять батьків Софії Русової. Завітали до Олешнянської школи, якій ще 1993 року земляки присвоїли ім’я великої просвітительки.
Організатори Фонду звернулися до депутатів сільської ради Олешні з пропозицією назвати площу в центрі села (поруч із садибою) майданом Софії Русової. 30 вересня, у День Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії, саме тут відбудеться присвячене Русовій зібрання за участю відомих державних, громадських діячів, митців.
У програмі діяльності Благодійного фонду на 2009—2012 роки чимало цікавих проектів. Серед них — збирання матеріалів для майбутнього музею, вручення Всеукраїнських премій імені Софії Русової діячам освіти, культури, дослідникам, встановлення пам’ятника Русовій в Олешні. А на сайт Фонду вже заходять численні відвідувачі не лише з України, а й з Німеччини, Росії, Канади, США.
* * *
Педагогічна спадщина видатної просвітянки Софії Русової приходить до нас у повному обсязі. Управлінням у справах преси та інформації Чернігівської обласної державної адміністрації за обласною програмою “Українська книга” видано четвертий том вибраних педагогічних творів славетної землячки. Загальну редакцію здійснила професор Ніжинського державного педагогічного університету імені Миколи Гоголя Є. Коваленко.
Уперше побачили світ твори видатного педагога з теорії та історії педагогіки. Четвертий том містить праці, в яких представлено аналіз сучасних авторці течій реформаторської педагогіки Європи й Америки та деякі історико-педагогічні статті. Видання цінне тим, що педагогічна спадщина Софії Русової злободенна й нині.
* * *
Чернігівський відділ Союзу Українок провів молебень біля світлиці ім. С. Русової, на просп. Миру, 74 в обласному центрі. Молилися за відродження цього будинку Полторацького, відомого громадського діяча Чернігова початку ХХ століття. У цьому домі бували відомі діячі української духовності, просвітяни художник М. Жук, поет М. Вороний. Не раз тут бувала й Софія Русова. Сам будинок, який члени Союзу Українок відродили майже з руїн, влада передала їм в безплатну оренду на 49 років.
Просвітянки — члени СУ молилися, щоб там швидше постала музей-світлиця Софії Русової, засновниці українського демократичного жіночого руху, яка свого часу була почесним головою Союзу Українок і головою Національної жіночої ради і на повен голос говорила про долю жінки-українки на світових жіночих форумах, боролася за волю і незалежність України. Молебень відслужив єпископ Чернігівський і Ніжинський УПЦ Київського Патріархату Іларіон.
У музеї-світлиці Софії Русової працюватиме недільна школа під опікою владики Іларіона. Дітям, вважає єпископ, важливо прищепити християнську етику й мораль, плекати рідну українську мову і звичаї.