Ассоль ОВСЯННИКОВА
“ДУМКА” У МОСКВІ
Кажуть, що під Новий рік бувають дива. Не знаємо, як деінде, а в Культурному центрі України в Москві вже з середини грудня розпочалися передноворічні та передріздвяні дива, коли до Москви приїхала Національна заслужена академічна хорова капела “Думка”, яка востаннє була тут 1992-го, тобто 17 (!) років тому. Тоді концерт відбувався у Колонному залі, цього разу капелу вітали у Культурному центрі України в Москві.
Приїзд відомого в усьому світі колективу — вже визначна подія. До того ж, він відбувся під час святкувань 90-ої річниці капели. У залі — Надзвичайний і Повноважний Посол України в РФ Костянтин Грищенко з дружиною, заступник міністра культури і туризму Григорій Кохан, керівники громадських діаспорних організацій, українці, корінні москвичі. На сцені — майже шістдесят співаків, за диригентським пультом — Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, академік Академії мистецтв України, голова хорового товариства України ім. М. Леонтовича, професор Євген Савчук.
Московська публіка почула майже всю святкову програму, підготовлену до 90-річчя колективу, яке широко відзначали в Україні. Проникливо прозвучали духовні твори a capella “Господи, Боже мій, на Тя уповаю” А. Веделя, “Благослови, душе моя, Господа” і “Милість спокою” К. Стеценка, “У Царстві Твоїм” М. Леонтовича, “Іже херувими” О. Кошиця, “Всенощное Бдение”, “Богородице Дево, радуйся” С. Рахманінова та сучасних композиторів “Достойно є” Є. Станковича, “Отче наш” В. Сильвестрова, кантата Лесі Дичко на тексти старовинних українських пісень XIV—XVII ст. для хору, солістів та двох фортепіано “Червона калина”. Завершили концерт твором на слова Т. Шевченка “Думи мої…”
Сьогодні “Думка” — бренд, еталон хорового виконання і законодавець традицій хорової справи в сучасній Україні. За дев’ять десятиліть капела сформувала власний виконавський стиль, визнаний в усьому світі. Мистецтвознавці підкреслюють, що особливість колективу — універсалізм, який заслуговує на подив і виявляється насамперед у репертуарній політиці Євгена Савчука, який очолює колектив з 1984 року.
Нині “Думка” перебуває на хоровому Олімпі, у чому після Італії, Польщі, Австрії, Швейцарії, Німеччини, США, Франції тощо змогла переконатись і московська громада. Наприклад, додатковий доказ світового успіху — перемога в номінації “За найкраще хорове виконання” премії “GRAMMY” (США) 2004 року. Не оминула колектив і наша найвища державна нагорода в галузі літератури і мистецтва — “Думка” єдиний в Україні художній колектив, відзначений Національною премією України ім. Т. Шевченка.
Краса голосів просто зачарувала. Навіть не знаю, з чим їх можна порівняти. З чистим повітрям? З чистою джерельною водою? Це було щось надзвичайне й дивовижне. Без перебільшення, саме такі концерти незабутні й роблять нас кращими.
З приводу цього хочу поділитися ще однією думкою. Вперше за останні роки подібний масштабний захід у Культурному центрі профінансувала Українська держава. Те, що це найвдаліше і найдалекоглядніше вкладення коштів (до того ж, безпрограшне), яке працює на зміцнення культурних зв’язків між країнами, навіть не варто сумніватись. Якби більше було таких цільових культурних програм на високому державному рівні (немає значення, це концерти чи видання книжок, зйомки фільмів чи театральні проекти). Тільки у такому випадку Україна позиціонувала б себе як високодуховна і висококультурна держава.
ФЕСТИВАЛЬ “НАС
ПОДРУЖИЛА МОСКВА”
Продовжуючи оповідь про передноворічні дива, розкажемо, що у російській столиці відбулася ще одна значна подія, до якої Культурний центр України має безпосередній стосунок. На Молодіжному фестивалі національних культур “Нас подружила Москва” перемогла одинадцятирічна москвичка Ірина Джантемірова, яка представляла Україну. За умовами конкурсу, кожна управа міста готувала презентацію якоїсь дружньої країни. Тверський район Москви, від якого виступала Ірина, за жеребом, презентував Україну.
Для Ірини це було перше знайомство з нашою культурою і з нашою мовою. До речі, дівчинка й надалі хоче вивчати українську. На конкурсі вона виконувала пісню “Перепілочка”, яку розучувала разом з Вікторією Скопенко, начальником відділу інформації та діаспори Культурного центру.
УКРАЇНСЬКА
НЕДІЛЬНА ШКОЛА
Не менш значущі події відбуваються і в Українській недільній школі при Культурному центрі, де учні від 3 до 21 року підготували виставу “День Святого Миколая”, яку показали на засіданні Міжнародного жіночого клубу, в Посольстві України в Російській Федерації та на святі у Культурному центрі. Цікаво, що 90 відсотків учнів ще два місяці тому зовсім не розмовляли українською, бо… корінні москвичі. Бачили б ви, як юним акторам подобається одягати національні костюми, вчити українські віршовані тексти й виходити на сцену не тільки перед батьками і родичами, а й перед першими особами!
ЯК МИ СВЯТКУЄМО
До новорічних та Різдвяних свят Культурний центр України підготував кілька цікавих заходів. Серед них — спільний проект КЦУ та Творчого об’єднання “Музична юність” Департаменту культури м. Москви “Юні таланти нового століття”. У Центрі виступав Дитячий хор радіо та телебачення Росії.
Різдву Христовому присвячена також виставка вишитих ікон — золоте шиття Любові Мітітєл, яка відкрилася 23 грудня. А 29, напередодні Нового року, в Центрі відбудеться Новорічний український музичний салон, який організовує голова Об’єднання українців Росії, начальник відділу інформації та діаспори Культурного центру Вікторія Скопенко за участю Товариства аматорів української музики, Української народної хорової капели Москви, реґіональної організації “Українці Москви” та Комітету міжреґіональних зв’язків і національної політики уряду Москви.
Так що у нас буде дуже весело і святково. Приєднуйтеся!