В РАМКАХ ЗАКОНУ, але З «ПІЛОТНИМИ ПРОЕКТАМИ»

Петро АНТОНЕНКО

В УНІАН у понеділок вранці Комітет виборців України провів прес-конференцію, присвячену першому туру президентських виборів. Основна констатація голови КВУ Олександра Черненка: вибори пройшли в рамках закону, і зафіксовані порушення не можна вважати такими, що вплинули на загальний результат. Голосування було, можливо, й гострішим, напруженішим, ніж на попередніх загальноукраїнських виборах — парламентських у вересні 2007 року, але набагато демократичнішим, ніж під час попередніх президентських виборів 2004 року. Очевидно, хоч би що говорили, загальний рівень демократизації суспільства за п’ять років зріс.
Водночас Олександр Черненко застеріг від надмірних ілюзій щодо демократичності подальшого ходу цьогорічних виборів. Насамперед нагадав про чимало недемократичних положень Закону про вибори, що з’явилися після відомих торішніх змін до нього, неодноразово розкритикованих громадськістю, зокрема й КВУ. Нагадав і про те, що нині на голосуванні не передбачено участі спостерігачів від громадських організацій. Тож і спостерігачі від КВУ, а це була доволі розгалужена мережа по всій Україні, мусили реєструватися на виборах як позаштатні журналісти газети Комітету. І було чимало випадків, коли дільничні комісії спершу не давали дозволу працювати цим спостерігачам. Врешті конфлікти уладнали після звернень КВУ до Центрвиборчкому й окружних комісій, але в багатьох випадках спостерігачі почали роботу з кількагодинним запізненням.
Потреба апелювати до окружних і Центральної виборчої комісії висвітлила ще одну проблему — низьку фахову підготовку багатьох членів дільничних комісій, чимало з яких просто не знають Закону про вибори. Тому одна з пропозицій КВУ — надалі підготовкою членів комісій, а це сотні тисяч людей, має предметно займатися держава, а не покладати все на недержавні організації.
Однією з проблем голова КВУ назвав низьку якість Державного реєстру виборців, у результаті чого в списках було багато неточностей. Комісії змушені були вносити імена виборців у списки у день виборів. Як відомо, це слід робити лише за рішенням судів, але цього дотримувалися не завжди. Доводилося обирати з дилеми — або не вписувати виборця без рішення суду, чим порушувати його конституційне право голосу, або йти на порушення закону і вписувати (якщо, звісно, виборець доведе, що мешкає на території саме цієї дільниці).
Деякі порушення хоч і були поодинокими, але вони серйозні, й у жодному разі не повинні повторитися в другому турі. Олександр Черненко припустив, що цими порушеннями випробовували свого роду “пілотні проекти” майбутніх фальсифікацій. Можливо, дехто хотів спробувати на практиці, як вони спрацюють. Одним із таких фактів було названо серйозний інцидент у Білоцерківському виборчому окрузі № 99. Тут аж 28 дільниць вчасно не відчинили дверей. Причиною стала неявка в кожній комісії кількох її членів, відтак відсутність кворуму. Врешті інциденти було врегульовано, дільниці відкрилися, але з кількагодинним запізненням. Цим було порушено процедуру голосування, визначену законом. А оскільки йдеться про більш як 10 відсотків дільниць, то за певних обставин є навіть вірогідність визнання виборів в окрузі недійсними.
Кричущий факт стався на одній із дільниць в Одеській області. Тут один із членів комісії не поставив свого підпису на бюлетенях, які видавав виборцям. Так зробив недійсними аж 300 бюлетенів. КВУ підозрює, що це зроблено не просто через забудькуватість, а зумисне.
Ще одним ексцесом було названо незрозуміле рішення комісій деяких дільниць з погашення в бюлетенях прізвища одного з кандидатів, який начебто зняв кандидатуру з перегонів. Таких випадків зафіксовано кілька. Центрвиборчком оперативно зреагував на інциденти, бюлетені замінили на нові, хоч, звичайно, нормальний хід голосування було порушено.
Узагальнюючи сказане, голова КВУ висловив сподівання, що до другого туру державні інституції зроблять усе можливе, щоб уникнути таких порушень. Зокрема парламенту, і бажано вже на цьому пленарному тижні, варто внести поправки хоч би до деяких найбільш невдалих положень виборчого закону. А органи виконавчої влади спільно з мережами виборчих комісій внесуть уже виявлені й нові необхідні поправки до списків виборців і забезпечать чітке, прозоре голосування в другому турі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment