НА АСКОЛЬДОВІЙ МОГИЛІ ПОХОВАЛИ ЇХ…

Фото Ксенії Гладишевої

У полудень на заклик ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка біля станції метро “Арсенальна” зібралися небайдужі, щоб вшанувати пам’ять молодих оборонців Української держави — Героїв Крут. Бліде січневе небо спостерігало, як із кожною хвилиною людей ставало дедалі більше, їхні голоси ставали гучнішими, а серця — відкритішими. Перехожі запитували про подію і, дізнавшись, що зібрання присвячене 92-й річниці подвигу Героїв Крут, ніяковіли, що забули про цю трагічно-героїчну сторінку нашої історії.

Наталія АНТОНЮК

Організаторами громадського вшанування Героїв Крут традиційно виступили Всеукраїнське товариство “Просвіта” ім. Тараса Шеченка, Українська народна партія, Конґрес Українських Націоналістів, Національна спілка письменників України та інші творчі спілки. Були ліцеїсти Київського військового ліцею імені Івана Богуна та студенти Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Небайдужі патріоти рушили до Аскольдової могили, де відслужили панахиду по загиблих Героях. Після панахиди виступили письменники й громадські діячі. Вони нагадали присутнім про подвиг молодих українців, які поклали своє життя за Україну, наголосили, що тепер, у значно комфортніших умовах, нам, патріотам, потрібно згуртуватися на боротьбу з ворогами.
Голова Київської управи УНП письменник Володимир Шовкошитний наголосив, що байдужість — основа всіх бід українців:
“Крута дорога із Крут,
Та вірмо, рушивши нею:
Нелюдськи міцний цей люд
І вийде він ще на суд
Не судженим, а суддею.
Так колись написав талановитий український поет Олекса Стефанович. Таки настав не судженими вже бути нам, українцям, а суддями.
Зараз ми не повинні бути байдужими до всього, що відбувається в Україні. Коли ми закликаємо голосувати в другому турі виборів проти всіх, то перетворюємо себе на геростратів. Спалити все дощенту, щоб потім, можливо, відродитися — це не українська патріотична позиція”.
Думку письменника продовжив Володимир Манько, заступник голови Київської міської організації Конґресу Українських Націоналістів: “Хлопці на бій під Крутами пішли добровільно, усвідомлюючи, що, можливо, не повернуться. Хочу запитати українців: чи здатні наші 17-18-річні, що полюбляють смоктати пиво й палити цигарки, на такий героїзм?
Кажуть, не потрібно виховувати нас на поразках, а лише на перемогах. Хочу нагадати слова Президента Віктора Ющенка: “Історія України — історія визвольних змагань”. Саме так потрібно тлумачити бій під Крутами: хлопці, романтики і патріоти, вийшли боротися за Українську державу і показали, що український дух незламний”.
Відповідальний секретар ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Микола Нестерчук виголосив резолюцію зібрання: “Ми, учасники урочистих заходів на вшанування пам’яті юних Героїв Крут, які 1918 року віддали життя за волю України, своїм подвигом утвердили силу й міць українського духу, схиляємо голови перед їхньою мужністю і героїзмом. Сподіваємося, що та велика любов до України, яка надихала їх, стане духовною основою для всіх українців.
Вшановуючи пам’ять Героїв Крут, зважаючи на суспільно-політичну ситуацію, яка склалася в Україні після першого туру виборів Президента, закликаємо прийти на вибори 7 лютого і проголосувати за кандидата від національно-демократичних сил, у програмі якої записано: “збереження і розвиток України як незалежної держави”, “відстоювання національних пріоритетів”, “європейський вибір”, “утвердження державності та збереження єдиної державної української мови”.
Саме сьогодні слід врахувати уроки історії, коли втрачали державу через розбрат українських патріотичних сил. Треба використати всі можливості завойованих нами демократичних позицій і відстояти їх на цих виборах.
Звертаємося до влади, зокрема до київської міської: встановити пам’ятник Героям Крут на місці поховання на Аскольдовій могилі; створити пам’ятну дошку студентам університету на фасаді Червоного корпусу КНУ ім. Т. Шевченка; перейменували вулицю Московську на вулицю Героїв Крут, видати  книжку “Крути. Оборона Києва. Січень 1918 рік”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment