ВИПУСКНИКАМ, ЯКІ ПЛАНУЮТЬ СТАТИ СТУДЕНТАМИ

Не за горами вступна кампанія. Її успіх для кожного залежатиме від результату зовнішнього незалежного оцінювання. Мені хочеться хоча б чимось допомогти молодшим колегам. Тож за мною слово, шановні випускники, а за вами — діло!

Анастасія БАБІЙ,
студентка І курсу КНУКіМ

ВЕЛИКА РІЗНИЦЯ
Безперечно, вступна кампанія 2010-го відрізнятиметься від попередньої. Міністерство освіти і науки вдосконалює правила проведення ЗНО. Помилки минулих років ураховано, тепер лишилося їх виправити. А наскільки ефективними будуть заходи — судити вам, дорогі випускники. Отже, що змінилося порівняно з минулим роком у процедурі проведення зовнішнього незалежного оцінювання?
Найбільшою вадою абітурієнти-2009 вважають проблему з пільговиками. Саме через це велика кількість обдарованих випускників не змогла отримати омріяне бюджетне місце в престижному ВНЗ. Натомість мусили обрати або менш престижний навчальний заклад, або вступати на контрактній основі. Цього року правила трохи змінено. Тепер пільговики мають право скористатися привілеями лише в тому навчальному закладі, куди здали оригінал сертифіката. В усіх інших ВНЗ конкурс для них відбуватиметься на загальних засадах. Безперечно, це позитив: рейтинг сертифікатів буде реалістичнішим, а кількість пільговиків на тих спеціальностях, де бали найвищі, зменшиться. Це дасть шанс тим, хто таки отримав найвищі бали.
Ще один жах, який запам’ятався з торішньої вступної кампанії, — це довжелезні черги до приймальних комісій, а вже як результат цього — сварки, бійки та багато інших явищ, які зазвичай не притаманні процедурі подання документів до ВНЗ. Проте це не єдиний “побічний ефект” можливості подавати документи у скільки завгодно закладів. Важко уявити обличчя членів приймальних комісій, які розглядають таку кількість заяв.
А ще завдяки цьому дозволу конкурси, оприлюднені в Інтернеті, не надавали можливості зорієнтуватися. Часом доходило до абсурду: аналізуючи списки поданих документів на одну й ту саму спеціальність у різних ВНЗ, бачиш безліч однакових прізвищ. Я переглядала лише ту частину рейтингу, де були найвищі бали й пільговики.
Тож якщо відмінники тестування робили великі турне по ВНЗ, то неважко уявити, до яких крайнощів вдавалися ті, хто склав тести гірше. Цей аспект поки що залишається без змін. Тому морально готуйтеся і сподівайтеся на краще.
Ще одним нововведенням стало запровадження двох обов’язкових тестів (окрім української мови та літератури): історія — для гуманітарного профілю та математика — для технічного. А також додатковий тест, який обирає кожен ВНЗ для конкретного факультету. Отже, кожен абітурієнт повинен скласти принаймні три тести.
Значною перевагою випускників цього року стане скасування іспитів. Натомість учні напишуть три річні контрольні роботи з української мови, історії або математики (залежно від профілю), а також із профільного предмета або за вибором учня. І відбудуться вони у травні. Отже, з усіма шкільними проблемами буде покінчено ще до початку ЗНО.
Буде враховано середній бал атестата, коли кількість балів в абітурієнтів однакова. Кількість нагороджених золотими медалями, ймовірно, цього року збільшиться, адже результати тестування не вносять в атестат.
Інновацією також стало проведення ЗНО в кілька сесій (українська мова — три дні; математика, історія — два). А це означає, що кількість місць, де проводитимуть зовнішнє оцінювання, скоротиться. До того ж, обіцяють посилити контроль, застерігаючи, що списати не вдасться.
Підбиваючи підсумки, доходимо висновку, що умови для цьогорічних випускників ліпші. Що буде далі — покаже час. Тож принаймні є надія, що ЗНО-2010 все ж буде досконалішим і прозорішим.
ПОРАДИ БУВАЛИХ,
або Заповіді випускникам, які хочуть успішно скласти ЗНО
Ще зовсім недавно я сиділа за шкільною партою і чекала зовнішнього оцінювання, як кари небесної. Але тепер усе це позаду, тож можу поділитися досвідом із тими, на кого це випробування ще чекає. Отже, що робити і чого не робити для того, щоб скласти ЗНО якнайуспішніше.

НЕ ЗУБРИ!
Це, мабуть, перше і найсуттєвіше правило для абітурієнта. Чому? Все дуже просто. Зовнішнє оцінювання розраховане на людей, які розуміють вивчений матеріал. Можна заплутатись лише у самому формулюванні питання. Для людини, яка зазубрила матеріал, а не зрозуміла його, це нездоланна перешкода. А багато завдань можна розв’язати, навіть якщо ви точно не знаєте відповідей, — зробити логічні висновки. Якщо ж матеріал зазубрений, на такі складні операції ви не будете здатні.

НЕ ЧЕКАЙ ДО ОСТАННЬОГО!
ЗНО й іспити суттєво різняться, хоч мета спільна — оцінити знання. А тому традиція не спати в ніч перед іспитом шкідлива у випадку з тестуванням — хоч би тому, що одна ніч нічого не змінить, як не змінить тиждень чи місяць. Потрібно постійно систематизувати й узагальнювати знання, а також тренуватися. Якщо ви плануєте напередодні тільки почати вивчати матеріал, то справа не матиме успіху. А тому не варто чекати до останнього, розраховуйте свій час й обов’язково спіть у ніч перед ЗНО.

НЕ СПОДІВАЙСЯ СПИСАТИ!
Мабуть, ця настанова звучить більш ніж банально. А проте вона має сенс. І не тому, що вас можуть спіймати на гарячому й анулювати роботу. Вірогідність списати в сусіда невелика, так само, як і вірогідність того, що відповіді у нього правильні. Щодо всіх інших різновидів списування, то ефективність їхня невелика. Відповідей на всі питання заздалегідь не знайдете, а дві, три чи навіть чотири відповіді суттєво не змінять вашого становища. Саме тому краще і не ризикувати.

НЕ ЧЕКАЙ УСМІШКИ
ФОРТУНИ!
Свого часу кожен із нас чув припущення на кшталт: “Треба в бланку вказати всі відповіді “А” й обов’язково набереш 124 бали” або “Я вираховувала правильну відповідь за такою ось лічилкою”. Навряд чи така позиція допоможе вам отримати бажаний результат: хтозна, чи усміхатиметься вам фортуна цього дня, чи ні. Звичайно, на тестуванні будуть питання, яких ви не знатимете, і якщо десь поставите відповідь навмання, то це буде безпечніше, ніж намагатися списати. А тому хай таланить, проте цілковито покладатися на везіння не варто.
Отже, успіх на ЗНО залежить лише від ваших старань, уміння організувати себе і власний час, правильного підходу до розв’язання завдань. А тому не ледарюйте, і тоді вас омине участь у вступній кампанії 2011 або веселе армійське життя.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment