ТИХА СИМФОНІЯ ЛЮБОВІ

Тетяна ДІГАЙ,
м. Тернопіль

Книжка Марії Влад “Святий Йосиф Обручник”, яка вийшла торік в івано-франківському видавництві “Нова Зоря”, розповідає про життя Пресвятої Родини: Ісуса Христа, Пречистої Діви Марії та Йосифа Обручника. Це релігійне видання, для якого потрібен був дозвіл церковної влади: книжку благословив ректор Івано-Франківської Теологічної Академії єпископ Софрон Мудрий (літературний редактор — богослов о. Ігор Пелехатий).
М. Влад уклала книжку на основі апробованих і схвалених Церквою містичних свідчень візіонерок, які жили в різні часи й у різних країнах: преподобної матері Марії з Агреди (Іспанія, 1602—1665), блаженної Анни Катерини Еммеріх з Дільмен (1774—1824) та праведної Марії Вальторти (Італія, 1897—1961). Вражає кількість використаних джерел, поданих наприкінці книжки. Видання щедро ілюстроване репродукціями картин на біблійні сюжети визначних малярів епохи Ренесансу.
В історії Пресвятої Родини увагу письменниці привернув саме святий Йосиф, чоловік Діви Марії, матері Ісуса Христа, що став земним батьком Господа і взірцем для батьків християнських родин на всі часи. Його біографія — композиційний стрижень сюжету.
Роль Йосифа, опікуна і вихователя Божого Сина, була нібито другорядною, а його постать тривалий час несправедливо забутою, навіть очорненою і зневаженою. Спочатку читач бачить Йосифа в Римі восьмилітнім хлопчиком, молодшим із шести синів Якова. Він спокійної вдачі, серйозний, налаштований на молитву. “Йосиф — нащадок царського роду, в очах світу був звичайною людиною, ремісником, який рано мусив покинути батьківський дім. Він жив так бідно, що в поті чола заробляв собі коло чужих людей хліб насущний. Коли Бог має великі наміри стосовно когось, коли бажає, аби заясніла чиясь велич, то часто упокорює. Так було і тут”.
Паралельно М. Влад оповідає про дитячі роки Діви Марії, яка народилася у подружжя Йоакима й Анни: “Люди, на жаль, мало відають про неї, нашу прекрасну Матір, Діву — Матір мудрості, втіху і славу Бога, причину постійної повної і щирої радості Божої Триєдиності. Вона є поясненням, чому Бог не знищив людський рід (…) вона є причиною прощення, яке ми отримали. Ми так мало ввіряємо їй своє життя, так рідко уповаємо на неї. А Бог продовжує завдяки їй обдаровувати нас, прислухаючись до її прохань, на її втіху, бо її радість об’єднується з Божою радістю і звеличує її сяйвом, що наповнює велике світло раю. Отака радість прийшла на землю з народженням Марії”.
Від зустрічі Йосифа й Марії історія Пресвятої Родини стає спільною. Віхи їхнього життя добре відомі читачеві з Біблії: заручини, народження Ісуса Христа, втеча в Єгипет і наступне повернення до Назарета тощо. Цінність цієї книжки насамперед в авторських висновках. Письменниця ніби “заземлює” цілком зрозумілий контекстуальний пафос і високу напругу містичних видінь візіонерок. Вона зосереджує увагу читача на простих, земних обставинах життя Святої Родини. Ось одна з вельми характерних деталей: Йосиф не знав про таїну Благовіщення і Непорочного Зачаття і коли зауважив, що Марія вагітна, засумнівався. Він страждав так само, як будь-який чоловік на його місці, адже “сумнів небезпечний, а навіть і смертельний для духа. Смертельний, бо сумнів є першим виявом смертельної хвороби, що називається зневірою. Хто може правдиво описати біль Йосифа, його думки, сум’яття його почуттів? Як маленька барка в шторм, кинута на волю хвиль, перебував він у вирі суперечливих думок, в сітях болючих і похмурих роздумів, з яких один був болючіший від іншого. Він був чоловіком, котрого, судячи з усього, зрадила жінка”.
Свята подружня пара жила самотньо. Йосиф займався теслярством, Марія пряла. Часто траплялося так, що вони не мали найнеобхідніших для життя продуктів. Проте, попри убогість, дім Святої Родини був щасливим, адже його берегли Ангели взаємної поваги, розуміння, допомоги, самопожертви задля добра найрідніших людей.
Для молоді книжка може стати бажаним духовним читанням саме через розсипи моральних настанов, як наприклад ось ця: “Найбільшою перешкодою в досягненні певного рівня досконалості є особлива схильність і прив’язаність до земних речей. Бо вони роблять душу негідною того, щоб Господь наділив їх Своїми благами та об’явив Свою волю. Через прив’язаність до земних речей душа стає нездатною до швидкого й радісного виявлення послушності свого Господа, хоч і всеціло зобов’язана їй”.
Коли звершилося велике таїнство — народився Божий Син Ісус Христос, земні асоціації у книжці стали особливо рідними: “Мамо, мамо! Яка ти велика в усіх вимірах! Без тебе просто нікого й нічого! Без тебе навіть Бога світ не спізнав би. У кожного була мама. Навіть у Бога. Єдина в світі, тільки своя, рідна. Як без неї бідніємо навіть в старості, коли її раптом не стає! Ой мамо-мамо! Скільки щастя з тобою і скільки болю без тебе”. Чи не правда, шановний читачу, ці слова, що адресовані Марії з новонародженим Сином на руках, близькі й зрозумілі кожній людині?!
Сюжет книжки обривається на смерті Йосифа. Він помер, виконавши своє завдання земного батька й опікуна Ісуса Христа та його Пресвятої Матері. З глибокою пошаною, з поетичним шармом авторка переповідає про обставини його відходу: “Божий Син закрив йому очі. Загони ангелів заспівали похвальні пісні, а потім, за наказом Господа, ангели спровадили пресвяту душу Його. Найщасливіший з усіх мужів прожив 60 років, а з Марією одружився, маючи тридцять три. Їхнє подружнє життя склало повних двадцять сім літ”.
Насамкінець, звертаючись до читача, якого називає дорогим і терплячим, М. Влад підсумовує: “Наш український народ повинен завжди вшановувати св. Йосифа. Наслідування його чеснот та щоденна сердечна молитва до нього в усіх наших потребах хай будуть славною відзнакою всіх українців. В особі св. Йосифа Господь дав нам мужа обов’язку, законності й послуху, віри, уповання, покори й праці. У час теперішніх неспокоїв у світі з великим довір’ям призиваймо на поміч цього святого оборонця”.
Ця книжка здобула диплом конкурсу “Коронація слова — 2009”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment