«КНИЖКА РОКУ — 2009»

Іван ОЛІЙНИК

Я приходжу на церемонію не за нагородами, а побачити, що ці видавництва ще живі у наш час.
Іван Малкович

Відгриміла чергова “Книжка року”, на цей раз — вже 2009. XI Всеукраїнський рейтинг знову довів свою стабільність і готовність до змін водночас, що, на переконання його президента Костянтина Родика, — показник класу. Вже вдруге церемонія нагородження проходила за підтримки Фонду сприяння розвитку мистецтв у Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова, що забезпечує заповненість зали студентством та дарує присутнім самодіяльні таланти на сцені. Також публіку розігрівали Василь Лазарович та “New Era Orchestra”. Постать представника України на Євробаченні-2010 надміру міфологізованого шоу-бізнесовими експертами Лазаровича викликала особливу зацікавленість. Окрім приємного тембру голосу, виконавець відзначився шанобливим і своєрідним виконанням пісні Володимира Івасюка перед виходом дівчат, які виносили переможцям нагороди та демонстрували широкому загалу їхні пудові книжки. Нововведенням цьогорічного заходу було опитування студентів і нагородження авторів, яким поталанило потрапити до рейтингу принаймні з двома книжками.
79 експертів оцінювали книжки, видані від грудня 2008-го до грудня 2009 року. Шанс на перемогу мали книжки 72 видавництв, серед яких найчастіше згадували видання ВД “Києво-Могилянська академія” (вісім книжок), “Піраміди” (вісім) та “Клубу сімейного дозвілля” (сім).
Жодних сюрпризів не сталося, переможці були здебільшого прогнозованими. Варто відзначити багаторічну стабільність “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ” Івана Малковича. Цього року його перемога була потрійною. У деяких номінаціях кількість достойних просто зашкалювала, мабуть, тому серед переможців не знайшлося місця “Книзі історій” Валерія Шевчука, обом номінованим книжкам Іздрика, “Словнику української поезії другої половини ХХ століття” Любові Пустовіт, “Ave, Europa!” Оксани Пахльовської та ін.
На жаль, про книжку в нас люблять більше говорити, ніж робити конкретні кроки задля її підтримки, тому, мабуть, Спілка письменників і держава вкотре не надали жодної підтримки рейтингу. За твердженням організаторів, у питаннях меценатства в цій сфері “всі різко стають бідні, як церковні миші, на конкретні кроки, але багаті на словах”. Видавнича справа в Україні проривається, як паростки навесні, й живе. Дедалі нові книжки виходять і як “економ-пропозиція”, і в шикарних подарункових варіантах. Головне, щоб свіжі видання не лише знаходили покупця, а й ставали з роками зношеними, безперервно переходячи із рук в руки, як цього хочуть організатори рейтингу і всі небайдужі до української книжки.

Ось переможці “Книжки року — 2009”:

Гран-прі:
Олександр Найден. Народна ікона Середньої Наддніпрянщини в контексті селянського культурно-го простору. (Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАНУ).
Номінація “Красне письменство”:
Костянтин Москалець. Досвід коронації. (“Піраміда”): Василь Шкляр. Залишенець. Чорний Ворон. (Книжковий “Клуб сімейного дозвілля”); Богуміл Грабал. Я обслуговував англійського короля. (“А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”); Тарас Федюк. Горище. Книга нових віршів. (“Факт”).
Номінація “Дитяче свято”:
Галина Малик. Мандри і подвиги хитромудрого переможця дванадцятиголового змія лицаря Горчика, його банконосця Третього Зайвого та красуні Каролі. (“Аверс”); Володимир Рутківський. Джури-характерники. (“А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”); Український космос. (“А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”).
Номінація “Минувшина”:
Україна: хронологія розвитку. Том 2. Давні слов’яни. Київська Русь. Сер. “Україна: історія великого народу” (“Кріон”); Людмила Гриневич. Хроніка колективізації та Голодомору в Україні 1927—1933. Том І 1927—1933. Книга 1 (“Критика”); Ярослав Окуневський. Листи з чужини. (“Темпора”).
Номінація “Хрестоматія”:
Тарас Шевченко. Кобзар / ілюстрації Василя Седляра (“Дух і Літера”); Сучасна літературна компаративістика: стратегії і методи. Антологія. (ВД “Києво-Могилянська академія”); Григорій Кочур. Література та переклад. Т. 1—2. (“Смолоскип”).
Номінація “Софія”:
Блез Паскаль. Думки. (“Дух і Літера”); Мирослав Попович. Культура. Ілюстрована енциклопедія України. (“Балтія-Друк”).
Номінація “Обрії”:
Леонід Каденюк. Місія — космос. (“Пульсари”); В. О. Балух. Історія античної цивілізації. Том 2: Стародавній Рим; Том 3: Практикум (“Наші книги”); Планета Земля. (“Махаон-Україна”).
Номінація “Візитівка”:
Роксана Косів. Українські хоругви. (“Оранта”); Олександр Найден. Народна ікона Середньої Наддніпрянщини в контексті селянського культурного простору; Національний заповідник “Софія Київська”. (“Балтія-Друк”).

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment