ПЕРШІ ВИПАДИ ЩЕ НЕ ПРЕЗИДЕНТА

Петро АНТОНЕНКО

Можливо, до четверга — дня виходу нашої газети — реґіонали хотіли б у приватизованому ними парламенті провести інавґурацію Януковича. Так само похапцем, як ЦВК оголосила результати виборів минулої неділі, 14 лютого, — вже через день після отримання останнього протоколу з окружних комісій. При незавершених судових розглядах у багатьох округах… Але заяви, про які тут ідеться, зроблено ще не президентом і заздалегідь до оголошення результатів виборів. Одразу по завершенні другого туру. Нічого несподіваного у цих заявах Януковича, де йдеться, за суттю, про зраду національних інтересів України, нема. Дивує хіба що поспішність і цинічна відвертість цих випадів. Отже…

ГАЗОТРАНСПОРТНУ СИСТЕМУ — РОСІЇ. Як і прогнозувалося, одним із перших кроків нової влади стане спроба передання газотранспортної системи України в управління міжнародному газовому консорціуму, тобто практично — Росії. В. Янукович уже озвучив цю ідею, за якою Україні належатиме лише третина вітчизняної газотранспортної системи, а ще по третині — Росії й закордонним споживачам російського газу.
Знаючи, як Росія задобрює або шантажує Захід газом, можна не сумніватися, хто буде реальним господарем системи. Одна з мотивацій Януковича — Росія, мовляв, тоді відмовиться від будівництва газогонів у Європу в обхід України, так званих Північного і Південного потоків. Ілюзія. Тим більш, що команда реґіоналів і не збирається доводити Європі й Росії переваги нашої газотранспортної системи, а швидше навпаки: чого варта заява Януковича, що Україна сама повинна взяти участь у здійсненні тих російських проектів, тобто сама собі вдягати економічний зашморг.
ВІЙСЬКОВІ БАЗИ — РОСІЇ. Друга резонансна заява Януковича стосується можливості продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Україні й після 2017 року. Нагадаємо, що перебування іноземних військових баз на території України заборонено нашою Конституцією. Тимчасовим винятком є базування Чорноморського флоту Росії в Криму, згідно з підписаною 1997 року міждержавною угодою, розрахованою на 20 років. За цей час Росія мала провести всю роботу з підготовки переведення свого флоту на інші бази, а з території України він мав бути однозначно виведений 2017-го. Проімперська верхівка нинішньої Росії закидає ідею продовжити базування свого флоту в Україні відомо кому і відомо з якими сподіваннями. І ось уже з готовністю зазвучали нотки про обговорення “такої можливості”, мовляв, В. Янукович її не виключає…

МОВУ — РОСІЙСЬКУ. Намір впровадити в Україні другу державну мову — російську Янукович задекларував ще під час виборчої кампанії. А що більше наближався кандидат реґіоналів до президентської посади, то відвертішими ставали дії україноненависників. Нахабніють колесніченки, табачники й інші їм подібні. Приклад подає їхній лідер, який хутко перейшов на розмовну російську. Характерним симптомом стало й прийняте за кілька днів до другого туру рішення Конституційного суду України про скасування постанови уряду щодо обов’язковості державної української мови у навчальних закладах. Тож наміри щодо чергового витка зросійщення сумнівів не викликають.

СОЦІАЛЬНІ СТАНДАРТИ БРЕХНІ. Якщо дехто з громадян скаже, що питання енергетики, військових баз чи мовні для них далекі від буденних, то ось приклад, ближчий до реалій. На минулому тижні фракція реґіоналів “завалила” прийняття в парламенті закону про підвищення соціальних стандартів. Того, про який реґіонали так багато говорили під час виборчої кампанії.
Отже, кампанія завершилася, про красиві слова й обіцянки забудьте. Щоб якось мотивувати таке голосування, реґіонали пояснили його великою кількістю поправок до закону, які треба розглянути. А вже цього тижня вони, мовляв, за закон проголосують. Що ж, побачимо. Але навіть якщо проголосують, то від закону до його виконання — відстань чимала. Принаймні навряд чи прості громадяни отримають по 200—300 гривень обіцяної добавки до пенсій, мінімальних зарплат. Громадяни ці були потрібні в попередні тижні, на голосуванні, а тепер — не дуже.
Висновок очевидний. Нічого іншого від команди, яка рвалася до влади, чекати й не випадало. Але на якій підставі реґіонали будують такі плани? Це при несформованому ними новому уряді, при відсутності своєї владної коаліції в парламенті. Врешті, при не таких вже й великих повноваженнях Президента, урізаних чотири роки тому конституційною реформою. Чи в нас повноваження, розподіл влади залежить від прізвищ політиків і назв кланів? І, може, в реґіоналів уже є в парламенті й проста, і конституційна більшість? Адже деякі з цих їхніх витівок виходять за межі Конституції, скажімо, стосовно мови чи військових баз. Та й газотранспортна система України захищена законом від роздавання. Тож чи не рано сідають реґіонали верхи на трубу і суспільству на голову?

* * *
25 лютого 2010 року Віктор Янукович складе президентську присягу на вірність Україні…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment