ПРАВДИВА ІСТОРІЯ КОЗАЦТВА НА ЛУГАНЩИНІ

Олексій НЕЖИВИЙ,
м. Луганськ

Луганець Ігор Саєнко — просвітянин, який уже багато років своїм основним обов’язком члена ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка вважає пробудження національної самосвідомості українців Луганщини. І робить це займаючись  копіткою і напруженою працею дослідника-краєзнавця. Лікар за фахом зміг написати й підготувати до друку історичні нариси “Минуле українського козацтва на Луганщині”, характерні передусім науковою аргументованістю, публіцистичною переконливістю, висвітленням національної ідеї, органічним поєднанням історичного минулого із сучасними проблемами становлення державності на противагу зарозумілим, ідеологізованим постколоніальним догмам.
У цьому історико-популярному краєзнавчому дослідженні немає надмірної романтизації історії козацтва, дослідник вміло систематизував історичні факти, події. Усе це й дало йому змогу розповісти про запорозьке та слобідське козацтво не тільки на теренах сучасної Луганської області, а й на етнічних українських землях, нині території прикордонних областей Росії.
Особливо актуальна сьогодні розповідь про перші поселення запорозьких козаків на землях сучасного міста Луганська в селі Кам’яний Брід, де вже 1761 року була збудована церква, однак малоосвічене чиновництво чомусь історію міста веде від указу російської цариці про заснування ливарного заводу 1795 року. Там, до речі, теж згадувалося поселення Кам’яний Брід.
Неправомірне вживання терміна “Донбас” як назви двох областей —  Луганської й Донецької. Адже Донецький кам’яновугільний басейн — це та частина території, де видобувають вугілля, але сюди зараховують майже все лівобережжя Дінця, тобто дві третини загальної площі, де вуглевидобуток не ведуть.
Українці мають глибоке коріння на луганській землі, тож добре знати його —  означає засвоювати національні традиції в примноженні матеріальної та духовної культури. Така думка виникає після прочитання історичних нарисів Ігоря Саєнка.

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

2 Thoughts to “ПРАВДИВА ІСТОРІЯ КОЗАЦТВА НА ЛУГАНЩИНІ”

 1. Козаки у своєму листі Олексію Михайловичу забороняли будувати тут украплення.”Це наша земля справіку” – писали вони. І московський цар не порушував козацьку волю. Все пішло поперек з ліквідацією Запорізької Січі і Гетьманщини. Про це поема Гоголя “Мертві душі”. Д. Яворницький токож свідчить, але з оглядкою на царизм та на цензуру Москви.

 2. Донецьк міг би залишатися обласним містом. Хоча “Юзівка” названа від санскриту “us” -світанок, ранок, горіння, сяйво. Як і “Лугань” (loug, lug) – горіння, палання. Це аналог німецької землі Бранденбург (Агнянська земля – Огнищанська). Це східний, ранковий край України. Ніякої високочолої філософії. Лише знання міфології предків.

Leave a Comment