РЕМЕСЛО ДЛЯ ДУШІ

Хрестик до хрестика — так пише історію 76-річний майстер

Історію України можна не тільки написати, а й вишити. Це заповзявся довести Юрій Савка з Луцька. За півтора десятка років творчої праці він створив вишивану галерею знаменитостей “Штрихи історії України у вишиваному портреті”. Схожого ні в Україні, ні у світі немає. Дивує також майстерність митця, який на пенсії захопився, здавалось, не зовсім чоловічою справою — вишивкою. Дивує, бо всі історичні особистості на портретах, — як живі. Переконатися у цьому мають змогу відвідувачі Дубенського замку на Рівненщині, де працює персональна виставка Юрія Савки. Вона зібрала до одного гурту Івана Богуна, Тараса Шевченка, Лесю Українку, Олену Пчілку, митрополита Андрея Шептицького, Симона Петлюру, Романа Шухевича, В’ячеслава Чорновола та багатьох інших звитяжців.

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська обл.

Відкриваючи виставку, Юрій Савка зазначив, що він вишиває портрети лише тих людей, які слугують гідним прикладом для всіх поколінь. І не так важливо, чи це рідний дядько Іван, студент-медик, якого енкаведисти розстріляли у Львові 1941 року, чи геніальна Леся Українка. Головне — людина робила добро для України щиро, без фальші, із самопожертвою.
Прикметно, що на виставці, як у всьому творчому доробку майстра — портрети лише тих, хто відійшов у Вічність. За нині сущих, зізнається вишивальник, він поки що не береться. Але не тому, що серед них немає гідних, а тому, що приклад слави та звитяги — той, кого віки не виривають із людської пам’яті.
Приклад Юрія Савки засвідчує, що ніколи не пізно братися за улюблену справу. Юрій Еммануїлович почав вишивати на шостому десятку, коли в Луцьку експонували виставку отця Дмитра Блажейовського з Рима, визнаного світового майстра вишивання ікон. Оглянувши дивовижні творіння Блажейовського, Юрій Савка захотів поекспериментувати. Вишивати почав, використовуючи власні ескізи. Так з’явилися образи святого Юрія, Волинської Божої Матері. А потім — портрет Папи Римського Івана Павла ІІ. Опісля перейшов до Шевченкіани, зробив кілька портретів Лесі Українки. А коли створив півтора десятка робіт, організував першу виставку, яку приурочив до сьомої річниці Незалежності України. Нині у його доробку — вже понад 50 виставок, зокрема в Росії, Чехії, США.
“Мене зацікавило, як той хрестик лягає на полотно, — зізнається вишивальник, — як із хрестиків вимальовується душа. У мене вже усталена позиція — показувати українську душу. У кожній зображеній історичній постаті вона неповторна. А разом це неповторний образ України”.
Цікаво також, що майстер ніколи не продає вишиваних портретів, хоч роздарував чимало. Справді, вишивані портрети набагато вартісніші, коли потрапляють на виставку і стають своєрідним магнітом для очей та душі, як у Дубні, де виставку відвідала уже майже тисяча шанувальників вишивання та історії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment