ДРУЖИНА ЯК ФАКТОР ПОЛІТИЧНИЙ

Титул “перша леді” дружина переможця виборів в Україні носитиме вчетверте. Дружина президента — завжди цікава для звичайних громадян особа, адже віддзеркалює його сутність, минуле, звички й уподобання. Перша леді — важливий політичний фактор. Особа дружини або додає політикові симпатій в очах громадян, або навпаки — насторожує чи й зовсім може зіпсувати репутацію чоловікові. На міжнародному рівні роль першої леді також важко переоцінити.
Безперечно, сімейне життя — справа інтимна. З іншого боку, приходячи в політику, людина дає згоду на те, що її приватне життя стане здобутком громадськості, а не лише особистою справою.

ПОДРУЖНЄ ОБЛИЧЧЯ ВІТЧИЗНЯНОГО ПОЛІТИКУМУ

Олена ШУЛЬГА

Україна знає трьох перших леді. Визнаймо — ми ними цікавилися, до того ж, кожна з них була яскравою особистістю, надійним “тилом” для чоловіка й політика. Перший президент Леонід Кравчук з власного досвіду визнає і вважає, що багато залежить від того, як тримається перша леді. Вона не повинна перебувати в тіні, але й не повинна вдавати, що править країною. Тож, за його словами, після виборів 1991 року дружина сама почала розмову про свій статус: “Ти — президент, а я лише дружина. І в мене є своя робота”.
Антоніна Михайлівна Кравчук — особистість загадкова. Вона майже не спілкувалася з журналістами. За словами Леоніда Макаровича, це було її власне рішення. Вона ніколи не виставляла себе напоказ, хоча могла б розповісти багато цікавого.
Навчалася разом з майбутнім чоловіком на економічному факультеті Київського університету ім. Тараса Шевченка. Вони одружилися 1957 року після закінчення навчання й повернення з цілини, куди поїхали разом. Мають сина Олександра, внучку Марію, а наймолодший член родини Кравчуків — Оленка. Пані Кравчук працює на посаді доцента в Київській комунальній академії.
Народжена на Уралі Людмила Кучма запам’яталася українцям як досить елегантна й цікава пані. За фахом технік-механік, вона 30 років пропрацювала інженером у конструкторському бюро у Дніпропетровську, співала в самодіяльному ансамблі. Пані Людмила не ховалася від телекамер, але й не прагнула широкої популярності. Із 1996 року, коли було створено Національний фонд соціального захисту матерів і дітей “Україна — дітям”, займається благодійністю.
Благодійництво для перших леді — справа традиційна. 2003 року Людмила Кучма брала участь у саміті перших леді країн Центральної та Східної Європи “Здоров’я жінки. Рак молочної залози”. Упродовж десяти років підтримує параолімпійський рух в Україні, патронуючи українську параолімпійську збірну спортсменів із порушенням функцій опорно-рухового апарату й порушеннями зору. Має численні нагороди Церкви, а також міжнародні відзнаки, їй присвоєно почесне звання “Спеціальний Посланник ЮНЕСКО у справі сприяння молодим талантам”. Колишня друга перша леді любить музику, живопис, літературу.
Катерина Чумаченко — друга дружина президента Ющенка. Донька українських емігрантів, вона народилася в Чикаґо. Після здобуття двох дипломів про вищу освіту й успішної кар’єри економіста й менеджера у США та Україні пані Ющенко бере участь у благодійних проектах, які здійснює очолюваний нею Міжнародний благодійний фонд “Україна 3000”. Пріоритет Фонду — поліпшення дитячої медицини. Окрім того, Катерина Ющенко займається представленням України у світі й вихованням власних трьох дітей — Софійки, Христинки й Тарасика. Вона в добрих стосунках з повнолітніми дітьми Віктора Ющенка від першого шлюбу — Віталіною й Андрієм.
Українці пам’ятають, що на відповідальні заходи й загальнодержавні події президент Ющенко приходив разом із дружиною й дітьми. Його діти, попри негоду, побували й на Майдані 2004 року. Українці, які шанують міцні сімейні традиції, з особливим пієтетом ставилися до цього. Родина — незаперечний позитив Віктора Андрійовича.
Нині очікуємо на світську з’яву нової першої леді. Віктор Янукович стверджує, що дружина не цікавиться політикою — вона домогосподарка, допомагає невісткам виховувати внуків. Людмила Янукович закінчила Макіївський інженерно-будівельний інститут. Із Віктором Федоровичем познайомилися на металургійному заводі в Єнакієвому, де обоє працювали. Через рік після одруження народився син Олександр, а через вісім — Віктор.
Подружжя пов’язують непрості життєві перипетії, крізь які довелося пройти разом. Людмила Олександрівна — людина віруюча, опікується сиротами.
Гадаю, не помилюся, якщо стверджуватиму, що не впізнаємо тієї жіночки, яка п’ять років тому на мітингу в Донецьку щось кричала в мікрофон про наколоті апельсини й американські валянки. Для іміджмейкерів нема нічого неможливого. Не сумніваймося: пані Янукович підберуть макіяж, зачіску, костюми класичного стилю, на відміну від вишиванок Катерини Чумаченко-Ющенко, на якій вони виглядали вишукано й природно. Можливо, навіть навчать правильної вимови — але це вже вимагатиме надзусиль. Та навряд чи ми побачимо хоч бліду копію Мішель Обами чи Раїси Горбачової, врешті — Людмили Путіної, яка вболівала за державну мову Росії. А так хотілось би…

ПЕРШІ ДЖЕНТЛЬМЕНИ

Євген БУКЕТ

Марія Естела Мартінес де Перон, відома під іменем Ісабель — третя дружина Хуана Перона, президента Аргентини, його наступниця на цій посаді в 1974—1976 роках. Перша у світі жінка-президент. Із майбутнім чоловіком познайомилася в Панамі, де працювала танцівницею в нічному клубі. Разом із Пероном переїхала до Іспанії 1960 року. Під тиском Церкви Перон був змушений одружитися з нею, хоч Ісабель була молодша за нього на 35 років. Коли Перон вирішив 1973 року втретє балотуватися в президенти Аргентини, то висунув свою дружину на посаду віце-президента. Незабаром після перемоги на виборах Хуан Перон помер, і 1974-го Ісабель стала главою держави.
Змінила свого чоловіка Нестора Кіршнера на президентській посаді в Аргентині й нині чинна глава цієї латиноамериканської країни (з 10 грудня 2007 року) Христина Елізабет Фернандес де Кіршнер.
Чоловік першої жінки-президента Індії Пратибхи Патіл Девісінґ Рансінґ Шекхават — теж політик, колишній мер одного з міст Індії, педагог за освітою. Вони одружені з 1965 року, мають сина і дочку.
Чоловік королеви Великобританії принц Філіп Маунтбеттен народився в сім’ї грецького принца Андрія, яка була змушена емігрувати до Англії, коли Філіпу виповнився рік. Принц Андрій був сином короля Греції Георга I, належав до данського королівського роду Глюксбургів. Вчився в звичайній школі в Шотландії. Потім вступив до Королівського військово-морського коледжу в Дартмуті. Відтоді його життя було пов’язане з флотом. У роки Другої світової війни лейтенант принц Грецький був військово-морським льотчиком. Брав участь у повітряній битві за Британію, супроводжував полярні морські каравани з англійсько-американською допомогою Радянському Союзу. 1947 року одружився з принцесою Єлизаветою. Перед укладенням шлюбу прийняв прізвище Маунтбеттен і перейшов із православ’я в англіканство. Він відмовився від титулів принц Грецький і принц Данський та отримав британське підданство. Король Георг VI напередодні укладення шлюбу надав майбутньому зятеві титул герцога Единбурзького. У Філіпа і Єлизавети четверо дітей — Чарльз, принц Уельський, принцеса Анна, Ендрю, герцог Йоркський і Едвард, граф Уессекський. 1957 року, вже після вступу дружини на престол, отримав від неї титул принца Великобританії (зазвичай його мають лише члени королівської сім’ї від народження). У 1991—1996 рр. був президентом Всесвітнього фонду дикої природи, виконує багато громадських обов’язків.
А ось Вероніка Мішель Бачелет Херія — президент Чилі з 11 березня 2006 року — перша в історії країни жінка, обрана на посаду глави держави, звикла всього в житті досягати сама і не довіряє сильній статі. Дипломований хірург і епідеміолог, мати трьох дітей від трьох різних чоловіків, нині розлучена. І це в країні, де ще 20 років тому розлучення були заборонені! Незаміжня і не має дітей Даля Грибаускайте — президент Литви з 12 липня 2009 року.
На виборах 7 лютого 2010 року в Коста-Ріці перемогла жінка — Лаура Чинчилла Міранда. Вона з 2000-го заміжня за Хосе Марія Ріко Куето — адвокатом і спеціалістом з кримінального права, у них є син  Хосе Марія Ріко Чинчилла. 2000 року доктор юриспруденції Пенті Араярві одружився з Тар’єю Халонен — нинішнім президентом Фінляндії. Обоє мають дітей від попередніх шлюбів.
Як бачимо, чоловіки сьогочасних жінок-президентів не прагнуть бути в епіцентрі скандалів і спокійно займаються улюбленою справою.

ПРОСВІТНИЦІ Й ТИРАНКИ

Сергій КЛИМКО

Дружини світових лідерів постійно перебувають у фокусі уваги світової преси. Часто вважають, що після шлюбу з главою держави професійне життя жінки повинне скінчитися. Але приклади свідчать, що навіть у випадку першої леді кар’єра і сімейний стан — не завжди одне й те саме.
Найпопулярнішою сьогодні, мабуть, є Мішель Обама, перша чорношкіра господиня Білого Дому. Як і належить наддержаві, її перша леді — втілення чеснот, ідеалів просвітництва та справедливості. Світові журнали записують її до першої десятки найстильніших жінок світу, а політичні оглядачі не перестають дивуватися її інтелекту. Юрист за фахом, Мішель отримала блискучу освіту в Принстонському університеті та Гарвардській юридичній школі. Працюючи у юридичній фірмі в Чикаґо, вона зустріла молодого правника Барака Обаму. Ще задовго до того, як стати першою леді, Мішель почала займатися громадською діяльністю, очоливши багато соціальних ініціатив, пов’язаних з освітою, проблемами меншин, медичним обслуговуванням. Оселившись у президентській резиденції, вона, наслідуючи приклади попередниць Клінтон і Буш, захопилася проблемою органічної їжі й біля Білого Дому посадила городину.
Повний антипод Мішель — її ровесниця з Африканського континенту Грейс Мугабе. За нуворішський стиль і поведінку дружина 86-річного президента Зімбабве Роберта Мугабе отримала безліч прізвиськ: “Безсоромна Грейс”, “Перша леді-покупець” або “Гуччі Грейс”. Перше, що зробила супутниця одіозного вождя зімбабвійського народу в ролі першої леді, — будівництво двох палаців на тлі національного зубожіння, голоду та епідемій. Один з них, щоправда, довелося продати колезі Роберта Мугабе Муамару Каддафі. Інший обійшовся Грейс у 26 мільйонів доларів. Знаменита вона і шопінг-турами: за інформацією деяких видань, під час відвідин паризьких бутіків вона виклала близько 120 тисяч доларів, а її сукупний шопінг-баланс за п’ять років склав понад 5 мільйонів.
Золота середина між суворою пустелею і квітучим садом — Єлисейські Поля. Телекамери не відпускають Карлу Бруні вже понад два десятки років. Їхня увага до цієї красуні — італійської співачки і моделі — розгорілася з новою силою після шлюбу з президентом Франції Ніколя Саркозі. У 90-ті Карла входила у двадцятку найдорожчих моделей світу, співпрацюючи з такими відомими  будинками мод, як Версаче, Крістіан Діор, Ів Сен-Лоран. Її відома фраза “Мені набридла моногамія” пояснює кількість бойфрендів Бруні, серед яких співак Мік Джаґер, актор Венсан Перез, режисер Лео Каракс, мільярдер Дональд Трамп. Карла постійно сповідається авторитетній світській хроніці (“Vanity Fair”), завдяки чому публіка дізнається нові подробиці.
Із Ніколя Саркозі вона познайомилась на одному з прийомів 2007 року.
Перша леді Франції часто з’являється під час офіційних подій, приймає візити далай-лами та папи римського, керує Міжнародним благодійним фондом Бруні—Саркозі і є послом доброї волі Глобального фонду з бороротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. Серед модельних і музичних нагород Карли Бруні є й державна відзнака — король Іспанії нагородив її найвищою громадянською нагородою — орденом Карлоса ІІІ. Не забуває вона і про колишню роботу. Нещодавно на аукціоні “Крісті” фотографії оголеної Карли продали за 91 000 доларів.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment