«НАРОДОВЛАДДЯ» ПО-РЕҐІОНАЛЬНОМУ: що за спробою відкласти місцеві вибори в Україні?

Петро АНТОНЕНКО

Під час баталій президентської виборчої кампанії минулого тижня було “протягнуто” постанову Верховної Ради про відкладення місцевих виборів, призначених восени рішенням того самого парламенту на 30 травня ц.р. За відкладення виборів без встановлення нової дати проголосували фракція Партії реґіонів та, схоже, їхні сателіти, з яких і спробують скомпонувати нову парламентську більшість, — Блок Литвина і частина фракції НУ-НС. Ця подія в руслі зміни влади, розпочатої президентськими виборами, що й констатували учасники “круглого столу” в “Укрінформі”: представники громадських організацій, зокрема Комітету виборців України, народні депутати, політологи, експерти.
У центрі обговорення були два основні аргументи ініціаторів відкладення виборів. Перший і головний — досі нема Державного бюджету на 2010 рік, а відтак і коштів на вибори. Другий аргумент загальніший — недосконала виборча система.
Щодо браку коштів, то присутні зійшлися на думці, що це лише відмовка. Прикро, звичайно, що вже не вперше країна починає рік без державного і місцевих бюджетів. Проте відсутність бюджету, який невідомо коли буде прийнятий, не заважає одержувати зарплату чималій чиновницькій раті.
Дивний вигляд має й мотивація стосовно недосконалості виборчого законодавства. Удосконалювати його можна безкінечно, але це не означає відкладення виборів до нескінченності. Багато нарікань на введену на місцевих виборах 2006 року пропорційну систему. А її ж вводили задля політичної структуризації суспільства як доповнення до подібної системи на парламентських виборах. Що ж, скасувати її, як дехто закликає, можна. А можна і вдосконалити. Скажімо, запровадити змішану пропорційно-мажоритарну систему, відкриті списки кандидатів, багатомандатні округи. Є різні варіанти. Врешті, якщо пропорційна система видається поганою через слабкість місцевих партійних структур, безлад у партосередках — треба навести порядок. Це пішло б лише на користь та й поменшала б кількість так званих партій. Працювати є над чим. Але щоб через це відкладати вибори? Ще й невідомо, на скільки, бо ініціатори пропонують “вдосконалювати” виборчу систему, тобто затягувати вибори на півроку чи рік.
Але головне навіть не в дискусіях, а в абсолютній антиконституційності цієї постанови, якою парламент ще раз засвідчив своє ставлення до Конституції, до законів, які сам ухвалює. Всілякі дебати про бюджет та виборчу систему зайві, якщо подивитись у Конституцію України, згідно з якою місцеві органи влади, обрані навесні 2006 року, повноважні рівно чотири роки. Отже, з 1 червня цього року вся місцева влада України стає нечинною. Ось що означає відкладання виборів бодай на місяць-два, не кажучи вже на хтозна-коли. Виникає правовий параліч усієї системи самоврядування України, місцевої влади, рішення якої можна оскаржувати в суді.
Чи розуміли все це ініціатори відкладення виборів? Поза сумнівом. Але вкотре вже в нас продемонстровано принцип верховенства не права, а так званої політичної доцільності.
Кому ж “політично доцільний” такий правовий хаос? Учасники “круглого столу” заявили: потрібний головним ініціаторам — реґіоналам. Одразу з кількох причин. Одна з них — на президентських виборах майже дві третини областей віддали перевагу не лідерові Партії реґіонів, а Юлії Тимошенко, тож зміцнювати місцеву владу не дуже й хочеться. Місцеві вибори, ймовірно, виведуть на політичну арену представників нових політичних сил. Саме на місцевому рівні підростає нова політична еліта, готова прийти на зміну зношеним політичним обличчям. Усі ці фактори й викликають побоювання у реґіоналів та їхніх союзників за результати місцевих виборів. Звідси й прагнення блокувати, наскільки можливо, місцеве самоврядування, представницькі органи влади. Натомість буде спроба, проігнорувавши представницьку владу, посилити виконавчу на місцях — обласні й районні державні адміністрації, адже ті призначаються і підконтрольні президентській гілці влади. Як сказав один з учасників заходу, “ось вам обіцяне реґіоналами у президентську виборчу кампанію народовладдя “вже сьогодні”.
Але все не так просто. Не мовчатиме місцевий політикум, громадськість. На “круглому столі” представник однієї з незалежних профспілок зачитав судовий позов до Верховної Ради з вимогою скасувати одіозну постанову про відкладення виборів, якою порушено права громадянина України обирати і бути обраним. Було згадано також рішення Конституційного суду України стосовно спроби Верховної Ради торік відкласти вибори Тернопільської обласної ради: тоді КСУ дав чітке роз’яснення, що парламент не має права відкладати визначені Конституцією терміни тих чи інших виборів в Україні. Народний депутат України від БЮТ Сергій Власенко повідомив, що понад 50 депутатів його фракції, яка не голосувала за постанову про відкладення виборів, подають депутатське подання у Конституційний суд з вимогою визнати рішення парламенту неконституційним. І це, зазначив депутат, буде найчіткішим правовим розв’язанням питання про місцеві вибори, яких чомусь так бояться деякі політичні сили.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment