ПІДРУЧНИКИ СТАНУТЬ ЕЛЕКТРОННИМИ

Українські діти, які вже не уявляють відпочинку без комп’ютера, мобільного телефону, аудіоплеєра, незабаром використовуватимуть технічну новинку й у навчанні — у деяких школах Міністерство освіти і науки України планує замість паперових підручників ввести електронні. У перспективі ж — поступове витіснення паперових підручників електронними, і це не лише сучасна вимога, а й світова тенденція.

Наталія АНТОНЮК
Фото автора

19 лютого 2010 року в Міністерстві освіти і науки України відбулася презентація проекту “Шкільний електронний підручник — підручник майбутнього” Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України, Державного спеціалізованого видавництва “Освіта” і Видавничого дому “МОСТ паблішинг”.
Присутні мали змогу побачити електронний пристрій “PocketBook 901”, у характеристиках якого — безпечний для очей екран, можливість водночас зберігати до 10 000 підручників у пам’яті, невеликі габарити, акумуляторна батарея, що забезпечує до 10 тисяч сторінок без підзарядки, словник ABBYY Lingvo, який дає змогу водночас читати й перекладати іншомовні тексти тощо. Пристрій виготовлено відповідно до санітарно-гігієнічних норм.
Учасники конференції зазначили, що електронний підручник —  зручна й безпечна новинка. Вони зауважили, що використання електронних підручників дає змогу зменшити вагу шкільного портфеля, розв’яже проблеми з постійною нестачею навчальної літератури у школах.
Про проведену роботу щодо створення макетів підручників розповів Борис Максимець, директор видавництва “Освіта”: “Нині маємо 39 файлів електронних підручників для 7—9 класів загальноосвітньої школи. Це електронні копії паперових підручників, які діти читатимуть за допомогою пристрою”. Він наголосив, що найближчим часом видавництво підготує й інші файли підручників.
Олексій Авраменко, головний редактор ВД “МОСТ паблішинг” розповів, що електронні версії підручників рекомендуватиме Міністерство освіти і науки України. Підручники будуть захищені від копіювання системою DRM, що унеможливлить піратство.
“Надзвичайно важливими електронні підручники стануть для дітей з особливими потребами, із слабким зором”, — сказав Олександр Удод, директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України. Він наголосив на потребі проведення експериментальної апробації електронних підручників у школі. Міністерство освіти і науки України визначатиме загальноосвітні навчальні заклади, де школярі користуватимуться електронними підручниками.
Одним із перших таких закладів стане Український колеж імені        В. О. Сухомлинського. Тетяна Хайруліна, заступник директора колежу, впевнена, що це єдиний із сучасних пристроїв, який має навчальну мету: містить текстовий, графічний редактор, допоміжні програми, корисні для школярів, зручне меню. “А для вчителя це найкращий посібник у підготовці та проведенні уроків”, — підсумувала вона.
Олександр Істер, автор підручників з математики й інформатики, завідувач кафедри математики й інформатики гімназії “Євроленд” зазначив: “Років через 15—20 українські діти вже не сприйматимуть паперових книжок, вони не користуватимуться попитом. Електронні підручники купуватимуть за власний кошт батьки школярів”.
Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів: “Протягом 18 років школа перебуває в тотальному дефіциті навчальної літератури. Якщо сьогодні в європейських країнах рівень підготовки дитини залежить передусім від її психологічного налаштування, бо вона має доступ до будь-якої інформації, то в Україні — від рівня матеріального забезпечення, адже в нас навіть найталановитіші діти страждають від того, що не можуть отримати потрібну для навчання інформацію”.
Наостанок О. Удод зазначив: “На ринку навчальної літератури має бути конкуренція. Ми даємо дозвіл на використання будь-яких засобів навчання. Нехай визначаються споживачі — учні, батьки, педагогічні колективи. І через 3—5 років побачимо, що вони обрали”.
Отже, дата широкомасштабного впровадження нових електронних підручників залежатиме від фінансування освіти. Але найголовніше, що рано чи пізно у школах з’являться пристрої для читання, і підручник буде витіснено. Школярі, звикнувши до електронних підручників, не сприйматимуть не лише навчальної літератури у паперовому вигляді, а й книжок загалом. Цілком імовірно, що такий проект Міністерства освіти і науки сприятиме тому, що паперова книжка стане раритетом, а бібліотеки — крамницею старожитностей. Можливо, МОН подбає і про запровадження електронних зошитів і щоденників?

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

One Thought to “ПІДРУЧНИКИ СТАНУТЬ ЕЛЕКТРОННИМИ”

 1. Ірина

  Погоджуюсь, що новинки в навчанні впроваджувати потрібно, для підростаючого покоління це буде цікаво й здебільшого позитивно впливатиме на навчальний процес. Але крім дітей, які миттєво освоюють сучасні технології не треба забувати й про вчителів, яким не завжди легко пристосуватись до таких новинок.

Leave a Comment