ЧИ Є ЧИМ ПИШАТИСЯ УКРАЇНЦЯМ?

Фото Олеся Дмитренка

Богдан ГЕРАСИМЧУК,
Нью-Йорк, США

Американцям дуже подобається стародавня українська мелодія “Щедрик”, її часто можна почути по радіо у прекрасному виконанні симфонічного оркестру на Різдво Христове. Називають “Щедрик” по-різному, але майже ніхто не знає, що цій українській мелодії більш як тисяча років і складається вона лише з трьох нот.
Гадаю, що нам можна пишатися і нашою першою в світі Конституцією гетьмана Пилипа Орлика. Є думка, що автори Конституції США були ознайомлені з нею і дещо запозичили. Варто і нам запозичити з американської Конституції.
Оскільки я емігрант, то вибрав з цієї першої у світі Конституції цитату, яка стосується емігрантів: “Як за всякими у Вітчизні й Запорозькому війську порядками, за посадою уряду свого має ясновельможний гетьман стежити, так найбільше має тримати й на те пильне й невсипуще око, щоб людям військовим і посполитим зайві не чинилися утяження, наклади, пригнічення та здирства, через які вони, покинувши житла свої, звикли пріч іти і в закордонних державах шукати спокійнішого, легшого й кориснішого собі мешкання”.
Однак не тільки Пилип Орлик прославився, написавши першу в світі Конституцію. Син його, граф Григір Орлик, був генералом Франції при королі Людовіку ХV. Його ім’ям названо паризький аеропорт Орлі. Донька Ярослава Мудрого княжна Анна стала королевою Франції й була чи не найосвіченішою жінкою тогочасної Європи.
Під час Другої світової війни український льотчик, тричі Герой Радянського Союзу Іван Кожедуб збив найбільшу кількість фашистських літаків — 62. Киянин Ігор Сікорський став видатним конструктором літаків і гелікоптерів. Або про ракети. Тут, без сумніву, першість за українцями. Чернігівець Микола Кибальчич першим у світі запропонував ракету як літальний апарат. Генерал царської армії, син останнього гармаша Запорозької Січі Олександр Засядько з Полтави першим у світі виготовив і застосував ракети для взяття фортець. Юрій Кондратюк, також із Полтави, першим у світі теоретично обґрунтував і розрахував політ ракети на Місяць, що згодом використали американці. За це йому встановили пам’ятник на мисі Канаверал. Сергій Корольов із Житомира очолив перші кроки в освоєнні космосу Радянським Союзом. Під його керівництвом у космос полетіла перша людина — Юрій Гагарін. Серед українських науковців зі світовим ім’ям — академік Володимир Вернадський, математик Михайло Остроградський.
Світочів медицини в нас теж було чимало: Ілля Мечников, Микола Пирогов, Володимир Філатов та інші.
Не можу обійти імені хірурга Миколи Амосова, який півстоліття працював у Києві, врятував від смерті тисячі людей. Хоч він і писався росіянином і українською не розмовляв, але… “Независимость Украины я приветствовал. Раз есть народ, есть язык — должна быть страна. Казалось, наступает новая эра…” Більше б нам таких росіян.
Можна скласти й докладніший опис відомих учених, полководців, священиків, музикантів,  письменників, художників, адже всього, чим варто пишатися українцям, не перекажеш.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment