ПУТІВНИК СТЕЖКАМИ ГЕНІЯ

Євген БУКЕТ

Здається, що ще можна написати про Тараса Григоровича Шевченка? Які відкриття зробити в його творчості й біографії? Кожна літера в його рукописах, кожен сантиметр мистецьких творів, кожен крок на життєвому шляху вже неодноразово описали багато дослідників. Проте ледь не щороку з’являються нові видання, присвячені Великому Кобзареві — духовному гейзеру нашого народу. Деякі з них мають багатотисячні наклади, гучний розголос і сотні схвальних відгуків. А є й такі книжки, що з’являються мінімальними накладами на спонсорські кошти в сільській місцевості, не відомі широкому загалу, але з не менш цікавим й унікальним матеріалом. Книжка “Шевченко і Київщина” вчителя, члена Національної спілки краєзнавців України Якова Синявського з села Олександрівки Миронівського району на Київщині — яскравий приклад цього.
“Ще в дитячі роки не один раз я перечитував Шевченків “Кобзар”, знав напам’ять багато його творів, — згадує Яків Олексійович. — У батьківській хаті на покуті біля ікон висів великий портрет Тараса Григоровича. Щороку 9 березня до нас приходили працівники клубу і брали цей портрет. І ще пам’ятаю, коли мама давала його, завжди казала: “Беріть, діти, і почитуйте цю людину, бо він того вартий”. Із часом дитяче захоплення Якова Синявського переросло у справу всього життя. Учитель української мови та літератури з Олександрівки пройшов шляхами Кобзаря Київщиною, побував у кожному селі, містечку, де ступала нога Тараса Шевченка, й описав враження у книжці.
Відкриває книжку карта-схема пам’ятників, погрудь і пам’ятних знаків Шевченкові на території сучасної Київської області. Кожен з них детально описаний. Подається інформація про споруди, пов’язані з Кобзарем або названі на його честь, дерева-довгожителі, які посадив поет, біографічні дані наших сучасників, які народилися на Київщині й досліджують творчість Тараса Григоровича. Крім того, автор зібрав багато легенд і переказів про Т. Г. Шевченка. Весь цей матеріал систематизовано за районами, ілюстровано багатьма світлинами і майстерно об’єднано.
Книжка “Шевченко і Київщина” складається із самодостатніх розділів, перший з яких подає пізнавальний матеріал, а другий — розважальний. Якщо перший розділ праці Яків Синявський написав як талановитий краєзнавець із ґрунтовною теоретичною підготовкою, то другий — як педагог із сучасним світобаченням. Тут вміщено різні вікторини, ігри, кросворди, які, на переконання автора, допоможуть під час проведення у школі літературних вечорів і Шевченківських свят.
Праця Синявського “Шевченко і Київщина” побачила світ 2007 року завдяки фінансовій підтримці земляка, приватного нотаріуса, викладача і письменника Василя Степаненка. На моє переконання, книжка — чудовий довідник і путівник Шевченківськими місцями Київщини, вона стане в пригоді всім, хто цікавиться життям і творчістю Тараса Григоровича Шевченка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment