«ВКЛОНІМОСЬ ДОЗЕМНО ЖІНЦІ НЕЗБОРИМІЙ»

Святослав ВАСИЛЬЧУК,
голова Житомирського облоб’єднання “Просвіти”

25 лютого ми, як уже майже сорок зим, їздили до Звягеля, родинного гнізда Косачів, де прийшла у світ 139 років тому Лариса Петрівна Косач, знана як Леся Українка.
Збираємося в “Лесиній світлиці” літературно-меморіального музею. На радість усім шанувальникам ніжного, гарячого, твердого і мрійливого Лесиного слова тут, на околиці Новограда-Волинського, дивом збереглася хатина (нині музей), в якій майже три роки проживала сім’я Косачів. Хатину вони винаймали у місцевих міщан Окрушків, уже немолодих людей. У цій затишній хатині неподалік поліського красеня Случа в останні зимові дні 1871 року народилась Леся Українка, друга дитина в подружжя Петра Антоновича та Ольги Петрівни Косачів (першим був хлопчик Михайлик). У цій оселі народилась і третя їхня дитина, Ольга. Тож сім’ї тут стало тісно, і Косачі переселились до великої садиби Завадських, з ошатним будиночком та великим тінистим садом.
Перші уроки любові до рідного слова, пісні, традицій і звичаїв діти отримали від матері. Родина Косачів була із тих небагатьох свідомих українських родин, у яких батьки навчалися у Київському університеті Св. Володимира: М. Драгоманов, В. Антонович, П. Житецький, П. Михальчук, О. Левицький,          М. Лисенко, М. Старицький.
“Власне, я “наважила” і завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою — щоб вони змалку пізнавали її якнайбільше. Життя зо мною та посеред волинського люду сприяло тому”, — писала Лесина мати.
Тож неспроста Леся згодом скаже афористично точно: “Мої друзі — це друзі моїх ідей”.
Цього разу на “Плеяду паростків” з’їхалися шанувальники Лесиного слова з Житомира й області, Харкова, Львова, Рівного, Луцька, Полтави. Прийшло багато Лесиних земляків із Новограда-Волинського — Звягеля, 750-ліття якого врочисто відзначали два роки тому. Прийшли й місцеві керівники: міський голова Микола Боровець та голова райдержадміністрації Микола Іванюк. Місцева влада сприяє діяльності музею Лесі Українки і популяризації імені видатної землячки: окрім Новограда-Волинського, пам’ятники Лесі Українці тут встановлено в селах Ярунь та Тупольці.
Після огляду експозиції відкрила “Плеяду” завідувач музею Віра Римська; розповіла про історію його створення, збирання експонатів, предметів, які належали сім’ї Косачів, їхнє родинне життя, діяльність, знайомства.
Про Лесю говорили голова Житомирської обласної організації НСПУ Михайло Пасічник, міський голова Микола Боровець, автор цих рядків, гостя з Харкова Ганна Столярова, відомі в Житомирі сестри Інна та Людмила Бондарчуки — науковці, мистецтвознавці, народознавці; вчителька музики Лариса Бойко.
Власні вірші, присвячені Лесі Українці, декламували місцеві поети Лариса Ярмоленко, Валентина Ксендзук, авторські картини подарували музеєві художник із Житомира Юрій Бірюков та місцеві художники Валентин Кулик, Юрій Камишний. Микола Гордов презентував музеєві сім своїх живописних полотен із портретами Лесі Українки як ілюстрацію до її вірша “Сім струн”. Наталія Окрушко-Крутяк, праправнучка власника будиночка, що його винаймали Косачі, подарувала авторську картину “Дім Окрушків”.
У центрі біля величного пам’ятника Лесі Українці відбувся святковий мітинг. А в Будинку культури учасники “Плеяди” подивилися літературно-музичну композицію на теми життя родини Косачів Звягельського періоду. Майстерно виконала роль молодої Лесиної матері артистка Оксана Романчук. Хорові колективи “Ордана”, “Классік” та солісти виконували пісні на слова Лесі Українки, а також записані нею народні пісні (всього записала їх 225). У композиції були задіяні викладачі та учні міської музичної школи та Будинку культури, художні керівники співочих гуртків Лариса Хмілевська та Віра Матвійчук. Організатор дійства — міський відділ культури під керівництвом Людмили Гамми.
Наступного року відзначатимемо 140-річчя з дня народження Лесі Українки. Громадськість і влада вже розпочали підготовку до цієї пам’ятної всім українцям дати.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment