«НАМ, ЯК НІКОЛИ, ТРЕБА ЙТИ ДО ТАРАСА»

Урочистості біля пам’ятника Тарасові Шевченку на честь 196-ої річниці з дня народження Великого Кобзаря цього року набрали форми Віча українських патріотів. На ньому було проголошено утворення національної демократичної опозиції до влади, що прийшла внаслідок президентських виборів. Лідером цієї опозиції Віче проголосило Юлію Тимошенко.

Петро АНТОНЕНКО

Вклонитися Тарасові цього дня прийшли тисячі киян і гостей міста з різних реґіонів України. Юлія Тимошенко, інші представники демократичних сил поклали квіти до пам’ятника Кабзареві. А потім біля підніжжя пам’ятника почалося віче, чи, радше, політичний мітинг. Із промовою до присутніх, до всієї України звернулася лідер опозиції Юлія Тимошенко. Вона закликала об’єднатися довкола захисту державності й демократії — мовляв, антиукраїнські сили не обмежаться виграшем президентських виборів. Під виглядом “консолідації” влади почалася її узурпація. Як зазначалося на вічі, окрім взяття президентської вертикалі влади Партія реґіонів прагне підім’яти під себе парламент, уряд, усю повноту влади від столиці до областей, взяти під повний контроль правоохоронні органи, судову систему. Все це вимагає об’єднання патріотичних сил.
Віче відбувалося в національний Шевченківський день, а йшлося про те, що через Верхову Раду було “протягнуте” рішення про недовіру уряду в спосіб, далекий від законного, було оголошено про розпуск парламентської коаліції. На черзі — формування нової коаліції з реґіоналів та їхніх спільників, які не гребують жодними методами, аби залучити представників деяких фракцій та окремих депутатів до неї.
Напруга політичної боротьби останніх тижнів позначилася й на Шевченківських урочистостях, на проведенні цього віча. Чітко з’ясувалося, хто по який бік барикади. У вічі взяли участь і проголосили про вступ до демократичної опозиції всі три партії Блоку Юлії Тимошенко — “Батьківщина”, Партія “Реформи і Порядок”, Українська соціал-демократична партія, а також Народний рух України, Партія захисників Вітчизни, ХДС. Про це чітко заявили на вічі лідери цих партій.
Була помічена відсутність лідерів Української народної партії. Більш того, саме на адресу цієї партії пролунало найбільше критичних слів, навіть звинувачень у зраді національних інтересів. Не було на мітингу ще деяких правих політичних сил, зокрема “Свободи”. Це засвідчує, наскільки непростим буде процес консолідації в єдину потужну національну силу. Вже тепер проглядається створювання кількох політичних центрів національних сил, ще прикріше — знову почнуться обридлі чвари, традиційне взаємопоборювання, намагання одних підпорядкувати собі інших.
Ще один аспект. Віче занадто нагадувало суто політичну акцію, партійний мітинг. Звісно, сам час нині спонукає до згуртування державницьких політичних сил. Але без національного, духовного підґрунтя, без зусиль інтелектуальної еліти сама лише політична боротьба навряд чи матиме успіх. Декларування національної ідеології — це ще не національна ідеологія.
Коротко про виступи на вічі.
Дмитро ПАВЛИЧКО: “Коли 1991 року постала незалежна Україна, здавалося б, за нашу свободу цілком і повністю розплатилися своєю кров’ю козаки Хмельницького, Мазепи, Петлюри, воїни УПА, а своїми стражданнями і смертями — наші хлібороби, робітники, письменники, вчені, душпастирі. Але ж ні! Перевертні, яких наплодила неволя, підростають і на свободі. Вони не можуть жити інакше, як тільки помагати “москалеві господарювати та з матері полатану сорочку знімати”. То що ж нам робити? А треба одностайно стати всьому народу, партіям, громадським організаціям, всім проти засилля перевертнів та “дядьків отечества чужого”. Як голова Ради старійшин Української народної ради я закликаю творити рух опору новітній русифікації, підтримувати опозицію в парламенті”.
Левко ЛУК’ЯНЕНКО: “Чому Україну й далі розпинають? Тому, що з комуністичної деспотії ми вийшли із втраченою національною свідомістю. Те, що Шевченко казав прямо, царям в лоб, ми боїмося повторити. Ми втратили той український дух, який був властивий українцям протягом століть”.
Юрій ЩЕРБАК: “Шевченко — засновник великої Держави українського духу, де панує істина. В Державі Шевченка немає продажних політиків, перевертнів і зрадників, немає місця тим, хто ненавидить Україну, її мову та історію, хто виконує замовлення на знищення України. Держава Шевченка гідно представляє Україну в світі, про що свідчать майже 50 монументів Кобзаря на різних континентах”.
Опозиція — це час, коли чітко з’ясовується, хто чого вартий, було сказано в одному з виступів. Це час, коли аналізують помилки і роблять з них висновки. Що ж, для національно-демократичних сил це саме на часі. І час покаже, наскільки вони згуртовані, наскільки навчилися робити висновки зі своїх помилок.
На вічі виступили політики,  громадські діячі Микола Томенко, Борис Тарасюк, Юрій Луценко, Володимир Стретович, Юрій Кармазін, Олена Шустік, Роланд Франко, Богдан Горинь, Сергій Соболєв, Ольга Герасим’юк.
Віче народно-патріотичних сил України ухвалило резолюцію про створення об’єднаної демократичної опозиції.
“До опозиційної боротьби в ім’я України, її незалежності та ствердження європейського шляху закликаємо всі політичні та громадські сили! Звертаємося до українського народу із закликом протистояти всім можливим діям, які посягатимуть на державність, конституційний лад, демократію та національні цінності України”, — йдеться в резолюції.
Об’єднана демократична опозиція ставить перед собою такі цілі: відстоювання європейського напряму розвитку України, захист демократії, боротьба за створення соціально орієнтованої економіки, протидія засиллю олігархів в економіці, посилення незалежності України та захист територіальної цілісності держави, недопущення вступу України до будь-яких міжнародних організацій, які суперечать європейським прагненням країни, зміцнення енергетичної безпеки та збереження газотранспортної системи в державній власності, а також захист статусу української мови як єдиної державної.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment