«НА НАШІ ЗУБИ» — БОЛЯЧКИ ЦИВІЛІЗАЦІЇ?

Фото Ксенії Гладишевої

Засмикане численними недугами людство постійно наштовхується на нові проблеми, як правило, викликані цивілізацією. Одна з таких проблем, яка віднедавна постала перед українцями, — вкрай поганий стан здоров’я зубів і ротової порожнини.

Усе ускладнюється ще й байдужим ставленням людей до цих захворювань. Звичайно, всі розуміють, що таке зубний біль. Усі бояться візиту до стоматолога, чи не тому й відкладають його, запускаючи хвороби. Усі бодай краєм вуха чули, що звичайнісіньке захворювання зубів призводить до хвороб серця, інших життєво важливих органів. Чули, знають — і… легковажать.
Ситуація така, що Міністерство охорони здоров’я України змушене було провести в Києві “круглий стіл” з цих проблем. Про важливість його свідчило вже те, що в заході взяли участь головний стоматолог Міністерства охорони здоров’я, директор Інституту стоматології, доктор медичних наук, професор Олексій Павленко та завідувач кафедри Національного медичного університету ім. О. Богомольця, доктор медичних наук, професор Анатолій Борисенко. На що ж передусім звернули увагу світила медичної науки і практики? В Україні в людей середнього й старшого віку почастішали захворювання на пародонтоз запалення, оголення, руйнація ясен. Це вже не просто хвороба зуба, а його випадання. Понад 80 відсотків дорослих мають проблеми зі здоров’ям ясен. Статистика втрати зубів через пародонтоз у 5—10 разів перевищує втрату їх через карієс.
Медицина головною причиною цього називає загальну неувагу людей до гігієни ротової порожнини. Значно погіршилася й гігієна харчування. У магазині рябіє в очах від розмаїття продуктів, насправді ж цивілізація далеко завела нас від традиційного народного харчування. Наші предки зміцнювали зуби, споживаючи горіхи, лузаючи насіння, інколи гризучи сухар чи скоринку хліба. Це тренувало й розвивало зуби та ясна. Нині ні до чого доброго не приводить споживання рафінованих, перемелених, пересіяних продуктів. Та ще й спровокований виробниками й постачальниками потяг до газованих напоїв, біодобавок, барвників, консервантів.
А як ми доглядаємо за ротовою порожниною? Дайте чесну відповідь хоч на кілька запитань. Чи вмієте правильно чистити зуби? Чи знаєте, скільки хвилин (не секунд!) це треба робити? Чи застосовуєте для вечірніх полоскань бодай найпростіші настої й відвари трав — ромашки, нагідок, материнки, шавлії?
Враховуючи більш ніж невтішну ситуацію в цьому питанні, Міністерство охорони здоров’я України оголосило Всеукраїнську освітню програму “Дбаймо про здорові ясна”. Програма здійснюється спільно з компанією-виробником зубної пасти, яка стала лідером у профілактиці й лікуванні пародонтозу. Усі складові пасти натуральні: це п’ять лікарських рослин — шавлія, ратанія, мирра, ехінацея, ромашка, м’ята.
А тепер практичні поради від медичних світил. Зуби треба чистити 2—3 рази на день протягом не менше трьох хвилин. Чистіть завжди в одому й тому самому напрямку. Зубні пасти доповнюються полосканням рота травами. І загалом дбайте про свої зуби, щоб не довелося думати, де взяти чималі гроші на вставні, які, до того ж, ніколи не замінять вам рідних.

Петро АНТОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment