У ЛАБЕТАХ ЕПІДЕМІЇ

Світ надає Україні 100 мільйонів доларів на боротьбу з туберкульозом

Презентації цього п’ятирічного проекту була присвячена прес-конференція в УНІАН. Участь взяли, зокрема, голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва, представники Міністерства охорони здоров’я, Глобального фонду, Фонду Рината Ахметова “Розвиток України”.

На жаль, доводиться констатувати ще одну нашу гостру соціальну проблему: Україну серед інших країн оголошено зоною епідемії туберкульозу. Зусиллями держави так і не вдалося впоратися з хворобою, тому довелося звернутися до світової спільноти. І ось Глобальний фонд з боротьби з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом і малярією надав Україні 100 мільйонів доларів на боротьбу з туберкульозом.
Довідково: Глобальний фонд — одна з найбільших міжнародних фінансових установ, яка вкладає світові грошові ресурси в порятунок життя людей. Загалом фонд уже надав 19,3 мільярда доларів 144 країнам. Нарешті надійшла черга України.
Нарешті, бо допомогу вдалося отримати лише з четвертої спроби. Усі попередні в останні кілька років завершувалися нічим. Причина — у Фонді сумнівалися в можливостях українських структур раціонально розпорядитися коштами. Кажучи просто, світ добре обізнаний з нашою корупцією, зокрема з тим, як у нас проводять так звані “тендери” закупівлі ліків, хто і як на цьому наживається. І лише четверта спроба після подання торік улітку урядом відповідної заявки була підтримана. Очевидно, свою роль відіграло й те, що до справи підключився Фонд Рината Ахметова “Розвиток України”. Його досвід у здійсненні багатьох благодійних, соціальних проектів також переконав міжнародну спільноту. І саме Фонду “Розвиток України” Глобальний фонд доручив виконувати цей проект, тобто бути основним розпорядником коштів разом з кількома державними і громадськими структурами. Використовуватимуть кошти під пильним внутрішнім і міжнародним контролем.
Що це значна допомога Україні — поза сумнівом. Тетяна Бахтєєва назвала такі цифри. Торік наша держава надала на боротьбу з туберкульозом лише 144 мільйони гривень, що майже удвічі менше, ніж потрібно. До бюджету 2010 року закладено 150 мільйонів, але це лише третина потрібних. І ось ГФ надає Україні на наступні п’ять років 100 мільйонів доларів. 20 мільйонів доларів на рік — це 160 мільйонів гривень. Тобто світ бере на себе третину витрат України на подолання епідемії. До цього варто додати й кошти Фонду Ахметова: його річний бюджет складає 240 мільйонів гривень, і значну частину цих коштів спрямовують саме на медицину, зокрема на програму “Зупинимо туберкульоз”.
А потреба у фінансуванні колосальна. Навіть на тлі нашої бідної медицини той її напрям, що протистоїть туберкульозу, вражає убогістю. Бракує елементарних ліків. Основна діагностична техніка, обладнання фізіотерапевтичних кабінетів давно вичерпали термін експлуатації й підлягають заміні. Або такий факт, оприлюднений на прес-конференції. Чи то через брак коштів, чи через нинішні гарячі дискусії щодо вакцинації у нас дійшло до того, що торік новонародженим зовсім не робили обов’язкових, випробуваних десятиліттями щеплень проти туберкульозу.
Про розмах епідемії туберкульозу в Україні свідчить така цифра: у нас 500 тисяч хворих. Це вже навіть не один на 100 жителів, а більше. З них 90 тисяч — з відкритою формою, особливо небезпечною для хворого і навколишніх.
Проблема ускладнюється й тим, що епідемія туберкульозу наклалася на ще одну: Україну вже не перший рік оголошено зоною епідемії СНІДу. Ця недуга тісно пов’язана з туберкульозом, тож на представленні проекту йшлося про потребу комплексної боротьби з обома хворобами.
Відомо, що туберкульоз — хвороба соціальна. Поширення її пов’язане з рівнем життя. А в це поняття входить багато: спосіб життя, житлові умови, рівень комунальних послуг, відтак — санітарії та гігієни, якість харчування.
Туберкульоз, попри його небезпеку, — хвороба виліковна вже понад століття. Але за умови, що лікуватиметься саме суспільство, що здоров’я людини буде не просто передвиборним гаслом. А поки що медики звертаються до населення з майже безнадійним закликом вести здоровий спосіб життя і реальнішим — інколи перевіряти стан здоров’я.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment