БУДИТИ ПРИСПАНИХ, БАЙДУЖИХ

Рідною українською освідчуємося в любові… до рідної української мови. Яких тільки епітетів, порівнянь, афоризмів не вживаємо до нашої солов’їної, мелодійної, барвистої, материнської… І в пісні, й у поетичному слові її ж словами прославляємо, милуємось красою, “смакуємо” тонкими нюансами, відчуваємо, як відгукуються в душі рідні мелодії, як глибоко торкають її струни. І, певно, кожен із цього велелюддя, що зібралося в Червоній залі Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, відчував щось подібне у цей день, у цю мить.

Валентина МАЦЕРУК,
заслужений журналіст України, член правління обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, м. Чернівці

Десь цього дня чи напередодні дифірамби рідній мові звучали і румунською, й польською, й угорською, іншими мовами. Адже, як підкреслив завідувач кафедри історії і культури української мови ЧНУ Мар’ян Скаб, 99 відсотків мов, якими розмовляють на нашій планеті, мають небагато носіїв. Майже півсотні мов у Європі загрожує зникнення.
А як з українською? 50 мільйонів осіб на всіх континентах є носіями української мови. 67—70 відсотків мешканців України називають її рідною. Проте й у незалежній Україні багато хто не вважає за потрібне досконало вивчати державну мову, а з офіційним запровадженням другої державної мови для багатьох така потреба й вимога відпаде. Тож Міжнародний день рідної мови, оголошений ЮНЕСКО десять років тому, став нагодою не тільки для освідчення, можливо, й не стільки для освідчення, скільки для серйозної розмови про те, як розвивається рідна мова, чи може протистояти не лише суржикові, жаргонам і сленгам, а передусім натискам, заборонам, а то й байдужості.
Під час свята в Чернівецькому національному університеті, яке ініціювало обласне об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка, звучало і занепокоєння, й заклик професора Мар’яна Скаба: “Будити приспаних, байдужих чи просто лінивих громадян, адже єдиний порятунок для мови — активна її підтримка, бо “не можна завдати народові більшої шкоди, ніж забрати в нього його мову”. Напучування й оптимізм присутні почули у промові професора Надії Бабич: “За святом мають бути будні, щоденна праця, щоб ми залишили своїм дітям і онукам рідну мову”. Приємну новину повідомила проректор університету Тамара Марусик: “Торік у вересні в найстарішому — Кембриджському університеті почали діяти українські студії, на них записалися 20 студентів — корінних мешканців Англії, яких зацікавила українська мова й культура”. Що ж до нашого університету, то як сказав ректор Степан Мельничук, він завжди був, є й буде осередком, де шанують і плекають рідну мову. Передусім на філологічному факультеті, де не тільки готують фахівців з української мови й літератури, а й справжніх патріотів. Це стосується й інших факультетів.
Слова керівника підтвердила молодь — студентки філологічного факультету Марина Фіжделюк, Іванна Стефюк, Інна Москаль, Христина Задорожна, вклавши у пісні й поезії, які виконували, всю щирість й любов до материнської мови.
Серед гостей свята були переможці Всеукраїнського конкурсу учнівських творчих робіт “Диво калинове” Вікторія Старинець із села Котелеве Новоселицького району, Юлія Боднар із Неполоківців Кіцманського, Анастасія Гоян, Надія Руснак (гімназія № 5), студенти училища мистецтв імені Сидора Воробкевича Марта Шумілова та Дмитро Олійник, які стали переможцями Всеукраїнського конкурсу читців сучасної поезії. Їм голова обласної “Просвіти” Остап Савчук та відповідальний секретар Марія Пелех вручили дипломи, а в подарунок — книжки й часопис “Українська ластівка”, який виходить під егідою “Просвіти”.
“Ми є, і мова буде!” — запевняв присутніх заслужений артист України, бандурист Василь Пиндик, який нагадав Воробкевичеве: “Там, де синій Прут тече, український люд живе”. А заслужений артист України Іван Дерда проспівав слова Сидора Воробкевича, які знає кожен буковинець: “Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, тільки камінь має”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment