СТОЛИЦЯ ЄВРОПИ МІГРУЄ НА СХІД

Анастасія КОХАН

Щороку Європейський Союз обирає одне або кілька міст Європи і дає їм почесне звання Столиці європейської культури. Традиція існує з 1985 року. На рік обране місто перетворюється на центр культури та мистецтв і стає найпривабливішим для туристів: місто оживає і розквітає новими барвами. Раніше претендентами могли бути лише міста країн ЄС, тепер — усі міста, розташовані в Європі. Прикро, що претендент на 2010 рік Київ не виборов цього звання. Культурною столицею став Стамбул.
У Стамбулі століттями мирно співіснували різні релігії (християнство, іудаїзм та іслам), місто було столицею Візантійської й Османської імперій, які прикрасили його пам’ятками. 2010 року місто може ще раз привернути увагу всього світу до своїх культурних надбань. Для реалізації проекту в Стамбулі збудовано кілька нових культурних і виставкових центрів, зокрема міський музей в районі Єнікапи, де тривають археологічні розкопки й експонують археологічні знахідки. По-новому засяяв собор Св. Софії, Музей палацу Топкапи, переобладнано культурний центр ім. Ататюрка, відреставровано найжвавіші площі Еміньонью і Каракьой та багато іншого. У місті протягом року триватимуть події міжнародного формату в сфері образотворчих мистецтв, музики, драматургії, літератури й кінематографії.
Джерелом натхнення культурних заходів стала теорія чотирьох елементів: Землі, Повітря, Води і Вогню, розроблена Фалесом, Анаксимандром та Анаксименом Мілетськими й увічнена завдяки Аристотелю. Із січня до кінця березня 2010 року (час Землі) переважають заходи, що оцінюють культурні надбання минулого в новому аспекті. Квітень—червень вважають періодом Повітря. Це мінарети, що тягнуться до небес, і церковний дзвін, який лине до небосхилу. Події цього періоду будуть присвячені культурному діалогу релігій, які розвивалися й існують донині в Стамбулі. У липні—вересні господарюватиме Вода. Це море, яке розділяє й об’єднує Стамбул і впродовж століть відкриває місто світові. Заходами періоду Води стануть події культури, принесеної морями, і мистецтво, створене водою. Головною ареною стане бухта Золотий Ріг та протока Босфор. Жовтень—грудень — місяці Вогню — інструменту, який може перетворити воду на пару, пісок — на скло, дерево — на попіл. У цей час відбудуться заходи, присвячені сучасному мистецтву і новим пошукам у мистецтві.
Член оргкомітету “Стамбул—2010” Ебру Куш прокоментувала так: “Ініціатором була не держава, а жителі й приватні організації міста. Одного дня вони зібралися і подали заявку до Європейського Союзу. А вже коли Стамбул обрали культурною столицею Європи, органи влади долучилися до проекту організаційно й фінансово. Це важливий крок на шляху Туреччини до вступу в ЄС. За статистикою 2008 року, Стамбул прийняв близько 7 мільйонів туристів, на 2010-й планують 10 мільйонів. Цей проект дуже важливий для Стамбула, адже він сприятиме розбудові інфраструктури, розвиткові культури, налагодженню нових контактів з країнами світу і поставить Стамбул у центр всесвітньої культурної карти. Люди зможуть взяти участь у заходах, ознайомитися з іншими культурами. Хоч Туреччина ще не є членом ЄС, 2010 року Стамбул — столиця культури Європи. А це дає великі шанси на вступ до Європейського Союзу”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment