Надія КИР’ЯН
Це рядок із вірша школярки Надії Попик, який вона прочитала на традиційному конкурсі декламаторів, присвяченому творчості Великого Кобзаря. Конкурс удев’яте провело ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка разом з Головним управлінням науки і освіти Київської міськдержадміністрації.
У Національному музеї Тараса Шевченка зібралися переможці Шевченківських читань, що відбулися в усіх районах Києва і в яких узяли участь тисячі школярів. Серед почесних гостей — секретар Київради Олесь Довгий, заступник начальника Головного управління науки і освіти КМДА Василь Герасименко, директор музею Наталія Клименко, представники київських видавництв “Дух і Літера” та “Оранта”, де нещодавно вийшов “Кобзар” з ілюстраціями Василя Седляра. “Кобзарі” з його ілюстраціями, видані у 1931 та 1933 роках, невдовзі було вилучено з усіх бібліотек і знищено, а художника репресовано 1937 року. Його оригінальні ілюстрації, за словами фахівців, подають Тараса Шевченка не як романтика й лірика, а як поета-бунтаря. Василь Седляр, учень і послідовник Михайла Бойчука, після десятиліть забуття повертається в українську культуру. Про це розповів ініціатор видання Артур Рудзицький, а “Кобзар” подарували музеєві.
Олесь Довгий передав подяку видавцям від міського голови й сказав: “У кожного народу є великі люди, які змінюють світогляд нації назавжди. Такою постаттю в моєму розумінні є Тарас Шевченко. Я придбав за власний кошт достатню кількість примірників, щоб передати до київських бібліотек”. Олесь Довгий висловив думку, що всі конкурсанти варті нагород, і поспівчував членам журі, оскільки найкращих визначити нелегко. Справді, всі виступали дуже гарно, читців нагородили грамотами, а представники “Просвіти” подарували їм книжки й диски. Відзначили Аркадія Маклакова з ліцею “Інтелект” (Дарницький район) та Богдана Горлишкова з ліцею № 77 (Печерський район) за читання уривків з поеми “Сон”, Юлія Булаха зі спеціалізованої школи № 89 (Печерський район) за декламацію поезії “Чого ти ходиш на могилу…”, Надію Попик з гімназії № 257 (Подільський район) за власний вірш “Подяка Шевченку”, Ольгу Ковтун з коледжу при Київському педагогічному університеті ім. Б. Грінченка за читання уривка з поеми “Сліпий”, Олександра Невзорова, музичний супровід Валерія Величка з колегіуму “Олімп” (Оболонський район) за літературно-музичну композицію “Перебендя”, юного кобзаря Святослава Силенка з гімназії № 287 (Святошинський район) за виконання поезії “До Основ’яненка”, Анну Захарченко, Маргариту Солдатову, Людмилу Осадчу з гімназії № 48 (Шевченківський район) за інсценівку фраґмента з містерії “Великий льох”, Гліба Михайличенка зі школи № 186 (Голосіївський район) за читання вірша Дмитра Павличка “На відкритті пам’ятника Т. Шевченкові в Лозовій” та Миколу Волошина з гімназії № 283 (Деснянський район) за декламацію поезії “Кобзареві”.
Показово, що дитячий репертуар Шевченкових поезій різноманітний, твори майже не повторювалися, за винятком улюбленої школярками поеми “Лілея”, яку декламували цього разу троє учениць.