КАНОН ЧИ ЗАБОБОН?

Євген БУКЕТ

Якось перебуваючи в Криму, звернув увагу, що на місцевих цвинтарях хрести на могилах поставлені врізнобій – то в головах (як прийнято у нас), то в ногах небіжчика, причому, частіше в ногах. Виявилося, що звичай ставити хрест у ногах походить з Росії і пояснюється тим, що небіжчик, дивлячись на залишену ним землю, завжди бачить хрест Господній перед собою і першим побачить саме його, коли відбудеться пророковане Біблією воскресіння померлих.

Мене неабияк зацікавила ця традиція, адже загальновідомо, що поховальний обряд в українців чи не єдиний, що не зазнавав жодних змін потягом століть. Знайти відповідь на це запитання виявилося не просто. Навіть священики, до яких я звертався в Києві, не могли аргументовано пояснити причини такої, на мій погляд, суттєвої відмінності у звичаях двох православних народів.

Виявилося, що московська церква – єдина в християнському світі, що ставить хрести в ногах. У всіх інших православних, католицьких і протестантських країнах – хрест тільки в головах.

Християнський звичай ставити хрести на могилах вперше фіксується близько ІІІ століття в Палестині. За переказом, хрест, на якому був розіп’ятий Ісус, встановили на Голгофі саме в тому місці, де знаходилася голова померлого Адама. Кров Спасителя, потрапивши на голову першої людини, змила з людства первородний гріх. Це, як на мене, має глибокий сакральний сенс.

Тепер звернімося до російських джерел. Виявляється, що ще в середньовіччі традиції православної Росії не відрізнялися від загальносвітових. Так, у народній пісні про Степана Разіна є такі рядки:

«Схороните меня, братцы, промеж трех дорог:

Промеж Тульской, Петербургской, промеж Киевской.

В головах моих поставьте животворящий крест…»

Коли ж тоді виник такий своєрідний звичай у наших північно-східних сусідів? Відповідь я знайшов у виданні «Настольная книга священнослужителя» С.В. Булгакова, виданій 1913 року. Виявляється, що 1897 року за настановою «Церковних відомостей» – офіційного друкованого органу РПЦ, споконвічне правило християнського світу в Росії було змінено з поясненням, що Біблія не вказує, де саме ставити хрест, але слід відтепер ставити його саме в ногах небіжчика.

Хто і з якою метою запровадив такий звичай саме в Росії і саме перед початком ХХ століття – питання риторичне. Сподіваюся, читачі допоможуть відшукати істину.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment