МИСТЕЦТВО НА ВЕЛИКДЕНЬ

Фото Ксенії Гладишевої

Напередодні свята Світлого Христового Воскресіння “Слово Просвіти” вирішило оглянути Великодні мистецькі заходи, які відбулися у столиці, інших містах України та за її межами.

Сергій КЛИМКО

На переконання багатьох знавців та майстрів української писанки, саме ці витвори мистецтва без перебільшення можна вважати “листами до Бога”. В архаїчних символах візерунків на яйці закладалися молитви, побажання та мрії. Довершена єдність форми і змісту нагадує про одвічну гармонію Всесвіту. З яйця, за міфологічними уявленнями українців, почався світ. Тому писанці завжди надавали особливої святості, вважали, що нею можна забезпечити щастя, достаток, здоров’я і захистити людину від усілякого зла. Знаки сонця, води, вогню, повітря та землі, що в різноманітних комбінаціях і кольорах поєднані у традиційних писанках, свідчать про споконвічну гармонію людини з природою.
Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” до Великодніх свят запросив усіх охочих на серію майстер-класів з писанкарства. Відвідавши їх, глядачі й учасники мали змогу дізнатися про зміст закодованих символів, пізнати реґіональні особливості писанкового розпису та навчитися розписувати писанки, використовуючи традиційну орнаментику. На майстер-класах були представлені найкращі зібрання писанкових візерунків, навчальні посібники видавництва “Свічадо” та набори для писанкарства від Малої академії ремесел та етнографії.
26—28 березня в Національному комплексі “Експоцентр України” пройшла виставка-фестиваль “Великодня писанка — 2010”, яка об’єднала народних майстрів, приватних підприємців і творчі колективи. У ній взяли участь майстри писанкарства, лозоплетіння, вишивки, гончарства, ткацтва, килимарства, різьбярства та інших видів декоративно-вжиткового мистецтва. Культурна програма виставки-фестивалю включала проведення різноманітних майстер-класів, Другого національного фестивалю писанки, конкурс “Напиши свою писанку” та конкурси для дітей “Писанкові розписи на асфальті”.
Із 31 березня до 2 квітня в Українському домі відбувся ІІ Всеукраїнський благодійний Великодній ярмарок, до участі в якому запрошено всі області України, кожна з яких на своєму святково оформленому стенді продемонструвала підготовку реґіону до Великодніх свят, представила здобутки народного декоративного мистецтва й вироби народних майстрів. У програмі ярмарку: презентація продукції вітчизняних виробників, конкурси на кращий великодній кошик та краще оформлення стенду між областями — учасниками ярмарку, майстер-класи з народних промислів і благодійний збір коштів для дітей-сиріт Київської області. Участь у ярмарку взяли представники національного проекту “Книга рекордів України”, які фіксували досягнення українських майстрів.
У столичній галереї “Соборна” з 23 до 28 березня пройшла виставка-ярмарок “Напередодні Великодня”. 27 березня всі охочі змогли пройти майстер-клас з писанкарства, організований спільно з Київським міським центром соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді. На ярмарку можна було придбати духовно-просвітницьку літературу, ексклюзивні книжки та писані ікони, пісну монастирську випічку, іграшки та інше.
До 10 квітня в Національному музеї літератури України працюватиме виставка вишитих ікон “Богородице, Діво, радуйся” майстрині традиційного народного мистецтва Тетяни Балан. На виставці представлено 45 українських вишитих ікон, виконаних за авторською технікою, що поєднує вишивку традиційним хрестиком, бісером та золотою ниткою. У доробку майстрині — майже 60 вишитих ікон, значна частина яких присвячена Образу Пресвятої Богородиці.
У межах проекту “Православні празники” розпочала роботу виставка майстрів сучасного сакрального мистецтва “Колір страстей”, яка зайняла виставкову залу “Хлібня”, що розташована на території Національного заповідника “Софія Київська”. Упродовж місяця тут будуть експонувати твори найкращих художників сакрального мистецтва, чиї роботи вже були представлені в Україні й за кордоном.
У Чернігові на території кафедрального Свято-Троїцького собору відкрилася виставка писанок “Вікно у дивосвіт”, презентована Харківським клубом писанкарства. На території святині до уваги відвідувачів представлено писанки, крапанки, мальованки, дряпанки та вироби з дерева. Як стверджують організатори виставки, кожна писанка на ній — справді витвір мистецтва. Але головне — це збереження й відродження давніх народних традицій.
У Львові в художньому салоні “Мистецька римарня” відкрилася “Великодня виставка”. В експозиції — роботи львівських майстрів і художників: ікони, виконані в різних техніках і з різних матеріалів, малюнки на склі, писанки в оригінальному оформленні, святкові листівки.
У мистецькому залі обласної наукової бібліотеки Житомира відкрилася традиційна щорічна виставка писанок, на якій свої роботи представили вихованці малої академії “Писанка”. Виставка працюватиме до середини квітня.
Наприкінці березня у Музеї просто неба в містечку Ліндляр неподалік Кельна в Німеччині відкрилася виставка “Мистецтво української писанки”. На ній було представлено майже 700 писанок з різних реґіонів України, наданих Коломийським національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського та Музеєм писанкового розпису. За словами директора музею Ярослави Ткачук, в експозиції є писанки XVIII—XIX століть. Разом з писанками у Німеччині представлено твори сучасного народного традиційного мистецтва майстрів Івано-Франківщини, Буковини і Закарпаття. Виставка організована на запрошення Українського дому Дюссельдорфа та музею міста Ліндляр.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment