ЧАС БУДУВАТИ КОВЧЕГ. А ДЕ Ж НОЙ?

Кілька думок невиправного ретрограда

Броніслав ГРИЩУК,
м. Хмельницький

Освіта у мене вища (гуманітарна). Однак чому ж я іменуюся ретроградом, тобто ворогом прогресу, реакціонером?
А диплом тут не має жодного значення. Йдеться-бо не про освіту. Йдеться про мораль.
Спершу, коли в ЗМІ розгорнулася дискусія про значення для людства реалізації проекту прискорювача великого адронного колайдера, я не дуже  переймався: ет, подумав собі, нехай технарі сперечаються, їм видніше.
Тим часом дебати про колайдер набирали обертів, уже стали з’являтися в російськомовній пресі й вірші про цю науково-технічну дивовижу (наприклад: “В краю, где России элита шальными деньгами сорит, могучий адронный колайдер в альпийскую землю зарыт…”).
А тут іще рідне моє “Слово Просвіти” надрукувало велику статтю “Ноїв ковчег до інших галактик” (ч. 52 за 2009 р.), у якій також ідеться про те, що “великий адронний колайдер відкриє нові горизонти у сучасній науці”. Тут і світлини відповідні подано. Далі  йдеться про те, що  дасть людству запуск отої багатомільярдної в грошовому виразі машинерії. “Слово Просвіти” розповідає про  відомі факти: фізики-ядерники відкрили атомну енергію, винайшли зброю масового знищення, ядерні ракетні двигуни. “Якщо подивитися на те, що досліджуємо на колайдері, — пише газета, — це в мільйони разів концентрованіша енергія. Тобто це основа майбутнього людства. Ці дослідження приведуть людство до нових можливостей, наприклад, до вимріяної фантастами можливості подорожувати між зірок”.
Я б навів тут міркування інших учених, які застерігають від продовження таких експериментів, бо вони можуть призвести до появи чорних дір, здатних “всмоктати” в себе всю нашу планету разом із її жалюгідними парламентами, коаліціями, фракціями, фабриками, заводами, електростанціями. Але ці поодинокі голоси супротивників “преісподнього” досліду тонуть у хорі експериментаторів-оптимістів: так-бо кортить підглянути й дізнатися, як саме, в який спосіб Господь створював Всесвіт (одне з не дуже розпіарених завдань колайдера).
Бач, на що замахнулися молодці: на таємницю Творця! Мало їм Чорнобиля, нічого він їх не навчив. Це нагадує ситуацію, коли школярі натрапили на снаряд за селом і (вже нібито здорові лобуряки!) заходилися товкти залізом об залізо, аж доки воно шарахнуло…
Так і тут: ООН всадила в проект 10 мільярдів доларів (і то лише початок фінансування), аби отой колайдер почав працювати. Щоправда, якась вища сила спершу стримувала експеримент. Електричний контакт між надпровідними магнітами, пише газета, розплавився під дією електричної дуги… Найприкріше було те, що аварія зруйнувала відрегульовану з мікронною точністю систему, і її потрібно було робити наново.
Та хіба така дрібниця зупинить ентузіастів! “Адже всіх об’єднує наука. Це своєрідний підбір команди “Ноєвого ковчега”, який, може, вирушить до інших галактик…”
А поки що витрачено мільярди, аби колайдер народив часточку, не помітну для ока пилиночку зі священною назвою бозон. І тільки-но вдасться вченим упіймати за хвостик оту часточку, мовляв, одкриється людству велика заповітна таємниця, і всі ми станемо щасливі, й стане Земля наша раєм, бо ми вже знатимемо таємницю творення світу і самі навчимося творити його, творити вже безпечним, без землетрусів, цунамі, смерчів.
Однак мене, ретрограда, непокоїть думка, що саме завдяки колайдеру Землю нашу трясе й заливає вже не тільки весняними, а й зимовими водами, хоч бери й ковчег споруджуй, аби взяти на його борт кожної тварі по парі. Вчені мене переконують, що “чорні діри” не здатні поглинути навколишнє середовище, що це заперечують усі закони, які нам нині відомі”.
Ну а як щодо законів нових, ще не відкритих? Чи не внаслідок дії отих невідомих законів майже одночасно трясе Гаїті, Тайвань, Японію, Чилі, Таджикистан?
Які закони? Про що ви пишете? Ви ж іще не навчилися передбачати землетруси й смерчі, а вже на Божу таїну творення світу зазіхаєте! Ось я, невіглас, ретроград, нутром відчуваю, що всі ті стихійні катастрофи породив саме він, “парнокопитний партайгеноссе”. Отой, з кіркоровськими ріжками на чолі. І хоч я цілком свідомий того, що “відчувати нутром” — аж ніяк не науковий доказ, доведіть мені протилежне, шановні вчені, ви ж стільки всього знаєте!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment