КНИЖКОВІ ПАМ’ЯТКИ

“POLONICA” В НІЖИНІ

Каталог “Стародруки XVI—першої половини XVIII ст. із колекції “POLONICA” бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя”, засновує серію “Книжкові пам’ятки у фондовому зібранні бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя”.
Ідею завідувача музею рідкісної книги Олександра Морозова підтримала дирекція бібліотеки, ректорат університету і Посольство Республіки Польща в Україні, яке профінансувало видання.
Початок формування колекції “POLONICA” припадає на 1875 рік, коли на прохання керівництва щойно створеного Ніжинського історико-філологічного інституту князя    О. Безбородька з бібліотеки Варшавського університету було передано дуплетні видання XVI—XIX століть — 564 в 639 томах. Частина польських стародруків перейшла від книгозбірні Ніжинського ліцею князя Безбородька. Кілька цінних видань надійшли 1877 року разом з бібліотекою професора Боннського, Лейпцизького та Бреславського університетів Фрідріха Річля. Надалі польська література систематично надходила в фонди Ніжинської бібліотеки аж до 30-х років ХХ століття.
Найбільший за кількістю тематичний блок стародруків становлять праці релігійного характеру. Істориків, філологів, культурологів, фахівців-книгознавців приваблять історичні та історико-церковні книги, актово-юридичні та регулятивні документи, життєписи й генеалогії, художні твори та публіцистика.
Історико-книгознавча інформація про стародруки ніжинської університетської бібліотеки, складена за географічно-хронологічним принципом, вводиться в науковий обіг уперше. Текстовий опис колекції супроводжується детальною передмовою, альбомом ілюстрацій та науково-бібліографічним апаратом.
Каталог видано в Ніжинському ТОВ “Гідромакс” накладом 1000 примірників.

ВІДРОДЖЕНИЙ ФОЛІАНТ

Голова доброчинного фонду “Справедлива Україна” Микола Томенко зробив перший внесок в реставрацію стародруків бібліотеки Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя.
Ознайомившись з експозицією Музею рідкісної книги, Микола Томенко занепокоївся станом раритетів і профінансував реставрацію унікального німецького видання 1733 року. На 1000 сторінках ідеться про дива, описані в Біблії, з коментарями тогочасних учених. Книга ілюстрована гравюрами європейських художників.
Фоліант розміром 30х40 сантиметрів і вагою 10 кілограмів після реставрації зайняв місце в експозиції. Такого оновлення потребують близько 400 раритетних видань.
Дирекція бібліотеки дякує доброчинному фонду і сподівається на підтримку інших меценатів, яким небайдужі духовні скарби нашого народу.

“ГОГОЛЬ З НЕВІДОМИМ”

Так називається книга-альбом, яку подарувала Музеєві рідкісної книги Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя її автор і видавець Ольга Богомолець.
Нащадок давнього роду ніжинських дворян Богомольців, заслужений лікар України, професор, директор Інституту дерматології та косметології, відома співачка й авторка романсів, меценат і колекціонер у пошуках сімейного коріння потрапила на хутір Климово на Полтавщині, де в маєтку Прісецьких провів свої перші роки її прадід, майбутній президент Академії наук України Олександр Олександрович Богомолець. У сільському клубі побачила малюнки місцевого народного живописця Михайла Онацька, які перегукуються з творчістю Миколи Гоголя. Так народилася ідея книжки, що об’єднала двох полтавських майстрів з різних століть.
Вдумливий читач насолодиться цитатами видатного українця з листування з друзями. Філософська глибинність цих листів, їхня сучасність, актуальність, на думку Ольги Богомолець, відкривають нам нового Гоголя. Він хотів змусити нас думати й розгадувати його загадки — заради нас самих та нашого майбутнього.

Надія ОНИЩЕНКО,
м. Ніжин

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment