«БАБА» МАЛЕВИЧА ПОВЕРНУЛАСЯ В УКРАЇНУ

Ім’я всесвітньо відомого художника-авангардиста Казимира Малевича асоціюється насамперед зі знаменитим “Чорним квадратом”, проте передувала “квадрату”, хоч як дивно, картина, на якій один із засновників суперматизму (різновид абстрактного мистецтва) зафіксував мешканку міста Радивилова, яка “бере на вила” австрійського вояка. Майже після столітньої “розлуки” це полотно  повернулося до Радивилівського краєзнавчого музею.

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська обл.

Картина, про яку йдеться, отримала сатирично-жартівливу назву “Шел австриецъ в Радзивилы, да попалъ на бабьи вилы” написана 1914 року під впливом Першої світової війни. Тоді, як відомо, Волинь перебувала під “опікою” австро-угорських військових частин, а для підняття духу російського війська, яке наступало, були задіяні різні невійськові організації, зокрема “Окна РОСТА” (Російське телеграфне агентство), яке випускало сатиричні плакати — спільний витвір роботи Володимира Маяковського й Казимира Малевича. Цей творчий тандем створив понад три десятки плакатів, зокрема й “Шел австриецъ…”. Однак під твором не вказано автора заримованої назви. Судячи зі стилю, відповідь очевидна.
Чи бував Казимир Малевич у Радивилові й кого з тутешніх мешканок узяв за натурницю для зображення відважної захисниці рідної землі? Жоден з архівних і біографічних документів не надає відповіді на це питання. Очевидним залишається те, що картина Малевича піднімала бойовий дух.
Існувала вона у двох варіантах, які мало різнилися, — тільки наявністю та відсутністю австрійської гвинтівки, яка бабахкає в небо.
На щастя, один із цих варіантів-оригіналів зберігся досі — він у Державному російському музеї в Санкт-Петербурзі. Саме на нього натрапив Геннадій Шевченко з Рівного. Вловивши “прив’язку” до Рівненщини, Геннадій Миколайович придбав факсимільний варіант картини і привіз в Україну, а  невдовзі подарував його Володимирові Бущі з Радивилова. Володимир Буща вирішив, що репродукція найбільше слугуватиме рідному краю, коли перебуватиме не в приватній колекції, а в музеї. Так “народжена” Малевичем радивилівка, що легко й зухвало підняла завойовника на вила, майже через сто років потрапила до краєзнавчого музею.
— Мені приємно, що відомий у світі художник знав про Радивилів, — розповідає Володимир Буща, — і створив не просто образотворчий твір, а частинку нашої історії. Досі ми вивчали минувшину рідного краю по багатьох інших важливих історичних віхах і славних особистостях. Тепер вивчатимемо за Малевичем, що і велично, і символічно.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment