ЗВЕРНЕННЯ

українських істориків до голови Служби безпеки України Валерія Хорошковського

Шановний Валерію Івановичу!

Упродовж останніх років відбулися позитивні зміни у сфері налагодження діалогу між Службою безпеки України та українським суспільством. Зокрема, Галузевий державний архів Служби безпеки України став набагато доступнішим та відкритим для дослідників, що, без сумніву, є свідченням демократичних перетворень у нашій країні. Вивчення матеріалів архіву надало можливість науковцям об’єктивно висвітлювати суперечливі, а часто й не відомі раніше сторінки історії України.
Із засобів масової інформації ми дізналися про Вашу позицію щодо роботи над оприлюдненням архівних матеріалів, які зберігаються у Галузевому державному архіві СБУ. Зокрема Ви зазначили, що “завдання служби, — перш за все, оберігати свої секрети та охороняти закони, які ці секрети створили”.
Такі висловлювання можна потрактувати як намір згорнути процес розсекречення й оприлюднення архівних документів, які зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ. Ваша позиція викликає стурбованість щодо подальшої діяльності архіву. Хочемо наголосити, що можливість доступу до архівних матеріалів та їхнє вивчення — запорука суспільної стабільності у державі. Здійснене на основі архівних матеріалів дослідження низки складних історичних проблем може дати відповіді на ті гострі питання суспільної дискусії, які, на превеликий жаль, стали предметом маніпуляцій деяких сучасних політиків.
Практика роботи архівних установ спецслужб у демократичних країнах світу демонструє чітко визначені стандарти. Архівні документи, які стосуються політичної боротьби середини минулого століття, а особливо  політичних репресій, у тих країнах, що перейшли від тоталітаризму до демократії, давно відкриті для громадськості. Оприлюднення архівних документів спецслужб тоталітарного періоду свідчить, що державна влада остаточно позбавилася політичного спадку недемократичного минулого, і що особливо важливо, зробила його однозначну оцінку.
Вважаємо, що зупинення роботи над опрацюванням та оприлюдненням архівних матеріалів Галузевого державного архіву СБУ стане кроком назад в утвердженні демократії в нашій країні й негативним сигналом для інших країн про відмову українського керівництва від базових демократичних цінностей. Такі дії не сприятимуть розвиткові історичної науки, а за певних обставин можуть прямо перешкоджати новим дослідницьким працям. Робота над розсекреченням архівних документів і надалі має залишатися у правовому полі, як цього вимагає чинне законодавство й загальноприйнята практика демократичних держав світу, зокрема коли йдеться про забезпечення права громадян на вільний доступ до інформації.

Роман Шуст, Михайло Кріль, Леонтій Войтович, Оксана Франко, Роман Сілецький, Зоя Баран, Ольга Щодра, Алла Середяк, Андрій Козицький, Тарас Марискевич, Іван Федик, Віктор Сусак, Ігор Мрака, Богдан Чума, Модест Чорний, Юрій Овсінський, Ярослав Погоральський, Олег Дудяк, Левко Калиняк, Ігор Лило, Тарас Возняк

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment