НАЦІОНАЛЬНІ ДАТИ ЧИ «ДЕНЬ ПИВА»?

Поглянути на сучасний Львів з точки зору національної ідентичності запропонували виконавчій владі й депутатам Львівської міської ради представники українських громадських організацій, які провели “круглий стіл” у Львівському історичному музеї.

Представники ВУТ “Просвіта”, Союзу Українок, Ліги українських жінок, товариств “Надсяння”, “Любачівщина”, “Молода Просвіта”, “Холмщина”, “Рідна школа” обговорювали ситуацію у Львові щодо дотримання Закону про мови, захисту, відродження і розвитку українського культурного середовища.
Спільно з громадськістю до розмови долучилися лауреат Національної премії імені Т. Г. Шевченка Роман Лубківський, професор Львівського національного університету ім. І. Франка Василь Лизанчук, депутати Львівської міської ради Тетяна Крушельницька, Юрій Кужелюк, Володимир Гірняк.
На жаль, почути громадськість не знайшлося часу в представників департаменту гуманітарної політики та управління культури Львівської міської ради, хоч їхня участь була задекларована. Із профільної депутатської комісії культури, дозвілля, промоції, ЗМІ та туризму була лише депутат Наталя Усач.
Предметом обговорення і різкої критики стала низка незрозумілих культурних заходів, фінансованих за кошти громади. Було висловлено думку, що ті кошти, які планують витрачати на подібні святкування, доцільніше було б спрямувати на проекти, пов’язані зі створенням Музею визвольної боротьби України та на упорядкування музею, дорогого кожному львів’янину — “Шевченківського гаю”. Також було порушено питання про підготовку до 200-річчя Маркіяна Шашкевича (2011) і відбудову церкви Святого Духа.
Результатом обговорення стала Заява учасників “круглого столу” до міської влади, копії якої адресовано також деяким громадським організаціям України, серед яких ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, Конґрес української інтелігенції, Союз Українок, Українська національна рада, товариства “Надсяння”, “Любачівщина”, “Холмщина”, політв’язнів, Братство вояків ОУН-УПА.

Міському голові Львова
А. Садовому,
Львівській міській раді

ЗАЯВА

представників українських
громадських організацій — учасників “круглого столу”

Кілька років поспіль українські громадські організації Львова намагаються вести діалог з виборними і виконавчими органами, які керують містом від імені громади. Але урядовці на цей діалог чомусь не йдуть. А є над чим спільно попрацювати. Адже досі конструктивних змін у гуманітарній політиці не відбулося. Наприклад, не розроблено стратегічних напрямів розвитку в духовній сфері. У нормативних документах Львівської міської ради бракує посилань на захист, відродження і розвиток української культури та мови.
Фактично провалено святкування 100-річчя з дня народження Степана Бандери, 100-річчя з дня народження Б. І. Антонича, інші важливі історичні дати.
Так трапилося, оскільки департамент гуманітарної політики міськвиконкому не дотримується критеріїв добору пропозицій щодо проведення культурно-освітніх, морально-виховних заходів, які повинні базуватися на принципах формування державницького мислення, національної свідомості, духовності, гуманістичних ідеалів, громадянської мужності. Як наслідок — у заходах на 2010 рік заплановано проводити День батяра, День пива та низку подібних днів, на здійснення яких передбачено значні бюджетні кошти. Тим часом вони мають комерційний характер, тож кошти йдуть на збагачення деяких осіб.
Проведення таких заходів супроводжується продажем алкогольних напоїв, що впливає на психічне та фізичне здоров’я мешканців Львова, передусім молоді. Наприклад, на пасхальному ярмарку продають горілчані напої під час Великого посту.
Не дотримується Закон про мови. Нівелюється українське обличчя Львова.
Вимагаємо: відновити роботу комісії при Львівській міськраді з дотримання Закону про мови; міськвиконкому привести у відповідність до Закону про мови рекламу міста; припинити використання символіки УПА, портретів борців за незалежність України в кафе-барах, де використовують їх для збагачення владної верхівки та її найближчого оточення; розробити програму, яка передбачала б духовно-патріотичне виховання у контексті відзначення ювілейних дат; надання коштів із міського бюджету на проведення певних заходів повинно базуватися на підставі чітко розроблених критеріїв і національно-виховній доцільності їхньої реалізації; створити громадську раду при постійній депутатській комісії культури, дозвілля, промоції, ЗМІ та туризму, до якої входили б науковці, фахівці та представники громадських організацій, з метою координації діяльності виконавчих органів влади та громадськості; міськвиконкому призначити відповідального за зв’язки з громадськими організаціями; передбачити у календарному плані на 2010 рік фінансування Музею визвольної боротьби українського народу, церкви Святого Духа; змінити керівника музею архітектури та побуту “Шевченківський гай”, кандидатуру обрати за результатами конкурсу, умови якого повинні передбачати професійність, досвід роботи, рекомендації фахівців; міськраді ознайомити учасників “круглого столу” зі звітом про проведені заходи та використання коштів за 2009 рік і Планом заходів на 2010 рік (згідно зі ст. 20 Закону про об’єднання громадян).

Ухвалено учасниками “круглого столу”
25 березня 2010 року

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment