ПРОВОКАЦІЯ НА ТРАГЕДІЇ

Петро АНТОНЕНКО

Всеукраїнське товариство “Просвіта” ім. Т. Шевченка провело у понеділок в Укрінформі прес-конференцію, на якій історики, представники громадськості дали негативну оцінку шовіністичній провокації — виставці в Українському домі. У прес-конференції взяли участь історики Володимир Сергійчук, Роман Круцик (голова київського “Меморіалу”), Іван Патриляк, голова ГО “Люстрація” Олег Осуховський.
У вступному слові голова “Просвіти”, народний депутат України Павло Мовчан зазначив: “Тема збройного конфлікту на Волині в роки війни дуже непроста. “Ми знаємо, що в складі Війська Польського були українські офіцери. Бо до війни Волинь входила до складу Польщі, й у багатьох українців у паспортах був запис “поляк”. Внаслідок цього навіть в еміграційних зонах виникали конфлікти.
Виставка в Українському домі є свідченням того, що реанімується радянська імперія, зокрема і в межах Української держави, яка існує вже майже 20 років. Є люди, які ніколи не визнавали і не можуть визнати України. І ми добре усвідомлюємо, навіщо роблять акції проти України, зокрема суди проти наших національних героїв.
Сьогодні Росія ув’язалася в брутальну контрреволюцію в Бишкеку (Киргизія). Чи ви почули від керівництва Росії, від Путіна вибачення перед Польщею за знищення поляків у Катині? Не почули. Оскільки ідеологія російської держави, яка сьогодні формує політику на реванші, зовсім інша. І тому моє глибоке переконання: без дозволу і керування ФСБ та виставка не відбулася б. Посольство Польщі в Україні відмежувалося від неї. Жодна єврейська громада також не брала в ній участі. Тому зрозуміло, чия це була ініціатива”.
“Подібні виставки мали б пройти експертизу українських науковців, — зазначив Володимир Сергійчук. — Адже ця виставка формувалася на основі матеріалів із-за кордону. Назва її не збігається з тим, що представлено. Якщо йдеться про Волинську трагедію 1943 року, то до чого тут ґетто? Я об’їхав усі архіви історичної Волині, й ніде нема документів про знищення євреїв 1943-го. Репресії проти них були раніше. Отже, це роблять, щоб загострити ще й українсько-єврейські відносини.
Усі матеріали виставки — без посилання на документи. Українські краєзнавці ретельно перевірили дані про жертв конфлікту. Виявилося, що поляки в кілька разів завищили свої втрати, а втрати українців від рук поляків у кілька разів занизили.
До чого тут те, що до виставки було притягнуто матеріали про конфлікти на території сучасної Польщі, на етнічних українських землях — Надсянні, Лемківщині, Холмщині? До чого тут знищення євреїв і львівських професорів у Львові влітку 1941 року? Західнонімецький суд ще на початку 60-х встановив, що це вчинила спеціальна німецька зондеркоманда. Нам витягують заяложені шаблони радянської пропаганди. Жертви НКВС представлені на виставці як жертви УПА.
Ця виставка не сприяє тому, щоб знайти порозуміння, вибачити одне одного за те, що відбувалося в роки війни”.
“Провокаційні дії російських і польських шовіністів, що організували цю виставку, ганьблять і пам’ять жертв авіакатастрофи під Смоленськом, — зазначив Роман Круцик. — А там загинули і працівники польського Інституту національної пам’яті, які разом з нами працювали для взаємопорозуміння наших народів. Організатори виставки передбачали, що вона має закінчитися великим скандалом. Ось каталог. У ньому нема імен авторів, посилань на архіви, вихідних даних. А такі видання наше законодавство забороняє.
Дивує, що підписи на стендах, що стосувалися українських територій, подано в адміністративному поділі довоєнної Польщі. Реалізується ідея Табачника поділити українські землі, віддати те Польщі, те Росії? А чого варта пропозиція Семиноженка звернутися до польських фахівців по роз’яснення цих трагічних подій! Дивно, що віце-прем’єр з гуманітарних питань не знає, що українські й польські вчені вже майже 20 років спільно працюють над висвітленням тих подій.
Правоохоронним органам варто з’ясувати, хто фінансував виставку. До речі, польські історики повідомили, що товариство — співорганізатора виставки у Польщі вважають промосковською структурою. Ми звертаємося до журналістів, органів місцевої влади, щоб не допустити виставку в українські міста”.
“Робили все, — сказав Іван Патриляк, доцент Національного університету ім. Т. Шевченка, — щоб у громадян, не обізнаних з історією, склалося враження, що українці, зокрема, воїни УПА, невідомо чому знищували поляків. Підрозділам УПА було не до цього, бо влітку 1943 року вони вели тяжкі бої й проти червоних партизанів, і проти фашистів. Була дуже складна політична, військова ситуація, були жертви з обох боків, зокрема, серед мирного населення. І неможливо показати всю складність тих подій за допомогою таких провокативних виставок”.
Олег Осуховський — один з тих, кого затримала міліція за начебто напад на організаторів виставки, її погром, хоч нічого такого не було. Пан Олег зазначив, що такі дії міліції проти українських патріотів свідчать про антиукраїнські настрої деяких представників влади.
Підбиваючи підсумки прес-конференції, Павло Мовчан зазначив, що на противагу провокаторам патріотична українська громадськість, учені, просвітяни прагнуть до зваженого аналізу історії, що сприятиме порозумінню, консолідації нації, вихованню патріотів. Саме тому “Просвіта” ініціює і запланувала проведення циклу прес-конференцій, “круглих столів”, присвячених складним моментам нашої історії. Одним з найближчих заходів стане “круглий стіл” до 65-річчя перемоги над фашизмом, де буде проаналізовано те, чим стала Друга світова для України. Національна пам’ять вимагає пошуку правди, а не шовіністичних провокацій.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment