ДУХОВНІСТЬ ВЛАСНА, НЕ ЧУЖА

ЮВІЛЕЙНА АКЦІЯ ЛУГАНЦІВ

У просвітянському приміщенні Українсько-канадського центру “Відродження”, що в Луганську, правління й актив обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” провели науково-практичну конференцію, присвячену 300-річчю прийняття першої в новочасному світі Конституції — Договору між гетьманом України — нещодавно обраним на цю посаду Пилипом Орликом, генеральною старшиною й Військом Низовим Запорозьким (“Вивід прав України”). Виходячи з одвічно притаманних українській нації демократичних традицій та намагаючись протистояти шаленому поширенню в Україні виплеканого на татаро-монгольській заквасці московського рабства, провідники основних станів тогочасного українського суспільства вирішили укласти договір, яким було чітко визначено права й обов’язки кожної верстви.
Зазначеній конференції передував вихід в ефір обласного державного радіо (у просвітянському циклі “Час української”) саме на Великдень тематичної передачі “Задля віри, надії, любові”, в якій прозвучали Великодні привітання луганцям преосвященного єпископа Луганського і Старобільського Української Православної Церкви Київського Патріархату владики Тихона, а член правління обласного просвітянського об’єднання, магістр історії Ігор Татаринов крізь призму сьогодення ґрунтовно розповів про визначний історичний документ України, ухвалений 5 квітня 1710 року. Редактор обласного радіо, член правління обласного об’єднання “Просвіти” Валентина Кушніренко вдало поєднала духовний і політико-історичний аспекти вагомої події вітчизняної минувшини й закликала громадськість області взяти участь у конференції.
Просвітянське приміщення, в якому проводилася конференція, було святково прикрашене; у залі перед початком заходу лунала українська музика, що вселяла в душі присутніх почуття піднесеності й урочистості. Бібліотекар просвітянського центру “Відродження”, член правління обласного просвітянського об’єднання Валентина Бонар підібрала літературу, присвячену подіям 1710 року, зробила історичний огляд публікацій на тему першої української Конституції.
За просвітянською традицією, конференцію було розпочато виконанням Державного Гімну України, який заспівав а сареllа член правління обласного об’єднання ВУТ “Просвіта”, заслужений артист України Іван Шербул, Гімн  підхопили всі учасники заходу.
У ході конференції, участь у якій, попри робочий день, узяли просвітянські активісти, студентська молодь Луганщини і професорсько-викладацький склад базового просвітянського Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, було виголошено наукові доповіді. Відкрив захід голова обласного просвітянського об’єднання, доцент кафедри історії України ЛНУ Володимир Семистяга, який у загальних рисах охарактеризував значення постаті Пилипа Орлика та створеної ним української Конституції для наступних поколінь українців і закликав присутніх узяти активну участь в обговоренні порушених проблем.
Студент І курсу історичного факультету ЛНУ Євген Марухненко на підставі аналізу рідкісних наукових джерел і науково-популярних видань окреслив генеалогію і життєвий шлях видатного представника української шляхти, його становлення як козацького провідника, співучасть у державницькій діяльності славного гетьмана Івана Мазепи (який був його кумом та хрещеним батьком не менш відомого сина українського гетьмана — члена Королівської ради Франції, генерала Григора Орлика), нарешті, гетьманування Пилипа Орлика та його намагання відновити козацькі вольності й незалежність України.
Член правління Луганського обласного об’єднання “Просвіти” Юрій Кисельов наголосив на закладених у Конституції Пилипа Орлика духовних пріоритетах, провівши паралелі з сучасністю, якій бракує духовного первня в організації українського державного життя. Доповідач підкреслив роль “Договору” в консолідації української еліти й різних прошарків суспільства, чого також нам вельми бракує.
Просвітянин Юрій Лазарєв відзначив певну подібність доби Мазепи й Орлика з нашим сьогоденням через їхній переломний характер та наголосив на потребі врахування уроків минулого задля недопущення повторення колишніх помилок національної еліти.
Відрізнявся тематично від решти доповідей виступ просвітянського активіста Володимира Сабадухи, який представив присутнім власне бачення подій у світлі розвитку української національної ідеї та концепції рівнів розвитку особистості. У зв’язку з цим він проаналізував і порівняв відповідність займаним державним посадам провідників нації початку ХVІІІ сторіччя та нашої доби. Звертаючись до студентів, промовець наголосив, що лише невпинна й копітка робота над собою кожному надасть можливість увійти до елітної верстви українського суспільства.
Доповіді на конференцію, які не були занадто академічними, а позначалися живим зв’язком із сьогоденням, підготували активісти “Просвіти” Максим Віхров, Олександр Кобзєв, Ірина Магрицька та інші.
Про неабиякий інтерес присутніх до порушених на конференції проблем свідчить те, що не тільки студенти-історики і географи, а навіть досвідчені викладачі конспектували найпроблемніші питання та маловідомі факти.
Наприкінці конференції короткий підсумок підбив Володимир Семистяга, який наголосив, що Конституція Пилипа Орлика не була суто емігрантським документом; участь у її творенні брали й представники козацької старшини не лише Правобережної, а й Лівобережної України, які, не боячись політичних репресій російської царської влади, неодноразово їздили до табору гетьмана Орлика. Очільник просвітян Луганщини наголосив на значенні державних кордонів, що було прописано в “Договорі”, і яке, на жаль, часто занедбують сучасні державні діячі України. Володимир Семистяга зазначив, що вивчали історію створення й сам текст Конституції на основі копій, що залишилися в Україні й Франції, тоді як оригінали документів досі перебувають на території Російської Федерації. Лідер обласного просвітянського об’єднання зауважив і щодо провідного в документі Пилипа Орлика духовного аспекту, пов’язаного з плеканням власної — не чужої — духовності, якої теж нам украй бракує сьогодні. Завершальним акордом прозвучало Шевченкове:
…та й спитайте
Тойді себе: що ми?..
Чиї сини? яких батьків?
Ким? за що закуті?..
Просвітянську науково-практичну конференцію висвітлено на сайті ЛНУ імені Тараса Шевченка, що зумовило значний розголос про цю подію в середовищі інтелігенції та широких кіл патріотичної громадськості Луганщини. Беззаперечно, це далеко не останній із резонансних заходів, організованих “Просвітою” у крайньому східному обласному центрі нашої країни.

Прес-центр Луганського облоб’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment