ПОЛІЩУКИ ЗБЕРЕГЛИ ПІСНІ

“В минуле не вертаються сліди, Ні крізь мольбу, ні через покаянність. Та все ж заглянуть хочеться туди, Хоч раз туди, де наша прапрадавність”. Саме таку незвичну спробу — заглянути у прапрадавність — зроблено на Рівненщині, аби сучасники пам’ятали, як жили наші далекі предки, що майстрували, яких пісень співали, у що одягалися, чим дорожили, до чого прагнули. А спонукою до цього пізнання стало видання, яке отримало назву “Етнокультура Рівненського Полісся”. Воно складається з двох частин — книжки та комплекту компакт-дисків народної музики.

Ідея про видання “Етнокультури Рівненського Полісся” має давню історію, адже етнографія поліщуків уже десятки років перебуває у постійному полі зору істориків, археологів, мовознавців, фольклористів. Втім, реальною справа видалася лише торік, коли Рівненщина блискуче виступила у Києві на традиційному культурно-мистецькому звіті. Тоді одним із головних факторів успіху став самобутній поліський фольклор, яким, до речі, зачарувався Віктор Ющенко, на той час президент України.
Депутати Рівненської обласної ради підтримали пропозицію управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації передбачити 100 тисяч гривень з бюджету області на виготовлення презентаційних наборів про етнокультуру Рівненського Полісся, і як результат — за три місяці на основі десятилітніх напрацювань з’явилося видання, яке упорядкував дослідник поліського фольклору, заслужений працівник культури України Віктор Ковальчук.
У книжці, презентація якої відбулась у Рівненському обласному краєзнавчому музеї, розкрито особливості функціонування етнічної культури Рівненського Полісся, пов’язані зі сферами традиційної духовної й матеріальної культур. Окремі розділи присвячені календарній та родинній обрядовості, побуту та звичаям, що супроводжували поліщуків усе їхнє життя. Вміщено матеріали про народне будівництво, промисли, одяг, традиції харчування, медицину й іконопис. Музичну частину представляють описи реґіональних особливостей народної пісенної творчості, інструментальної музики й танцювальної культури. Описовий матеріал доповнено численними ілюстраціями, коментарями, він детально паспортизований.
Автори статей — етнографи, мистецтвознавці, етномузикологи, працівники музеїв з Рівного, Києва, Львова й Луцька. Більшість статей базуються на численних польових матеріалах, зібраних у процесі тривалих фольклористичних експедицій на Рівненському Поліссі.
Фольклорні матеріали, запропоновані слухачеві на компакт-дисках, знайомлять із найкращими зразками традиційної музичної культури поліщуків і надають можливість долучитись до живої народної традиції, що попри вплив сьогодення, зберігається й функціонує в умовах сучасного поліського села. На перших трьох дисках представлено традиційну музику у виконанні сільських музик із північних районів Рівненщині, а на четвертому —музичний фольклор краю репрезентує етногурт “Сільська музика” Рівненського міського Палацу дітей та молоді, який займається реконструкцією традиційної культури і виконавської традиції Полісся.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment