Віктор АНУШКЕВИЧУС: «2011 РОКУ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ БУДЕ ВСТАНОВЛЕНО ПАМ’ЯТНИК ТАРАСОВІ ШЕВЧЕНКУ»

— Пане мере, багато розмов зараз викликає відсутність пам’ятника Тарасу Шевченкові в Івано-Франківську. Як сталося, що патріотичний Івано-Франківськ не став і тут першим?
— Тут річ не в патріотизмі. Зробити щось першим не завжди означає зробити це найкраще. В Івано-Франківську є погруддя Тараса Шевченка в парку культури, який названо іменем цього видатного українця. Відсутність пам’ятника Тарасу Шевченку в місті зумовлена гострими дискусіями всередині громади щодо місця, де пам’ятник має бути зведений. Одна частина говорить про те, що пам’ятник треба встановити в парку культури і відпочинку ім. Т. Шевченка, друга — виступає за те, що його слід поставити в центральній частині міста.  Якби  на Вічевому майдані свого часу не було споруджено фонтан, то, безумовно, дискусії щодо встановлення пам’ятника не виникло б.
Окрім того, після проведення конкурсу на кращий проект пам’ятника та появи готового монумента авторства Лео Мола дискусія розгорнулася ще й у площині який пам’ятник ставити.
— 2001 року в дні Шевченківських свят на Івано-Франківщині урочисто було закладено камінь на місці майбутнього пам’ятника. Що стало причиною затримки реалізації проекту?
— Це питання має довгу історію. Ще за міської ради попереднього скликання було майже вирішено встановлювати пам’ятник Шевченкові в парку. Проте частина депутатського корпусу IV скликання виступила проти цього. Тож питання в попередньому скликанні не було розв’язано. Більшість  нинішніх депутатів говорить про те, що потрібно встановлювати пам’ятник у центральній частині міста. Але ті, хто наполягав на парку, так само відстоюватимуть свою думку.
— У періодиці, на телебаченні з’явилась інформація про якийсь скандал навколо пам’ятника Тарасові Шевченку авторства відомого українського скульптора Лео Молодожанина. Чи не розказали б Ви про проблему?
— Жодного скандалу тут не було. Всесвітньо відомий скульптор Лео Мол справді подарував Івано-Франківську пам’ятник Тарасові Шевченку. Оскільки в місті триває дискусія  щодо місця встановлення пам’ятника і щодо конкретного монумента, то подарований пам’ятник зберігається, згідно з усіма нормами, на складах управління капітального будівництва МВК.
Проте триває дискусія й щодо художньої цінності подарованого місту Лео Молом пам’ятника. Ідеться про відповідність цього монумента усталеному в свідомості багатьох мешканців міста образу Шевченка.
Скільки людей — стільки й думок. На мою думку, Лео Мол — це скульптор зі світовим ім’ям, його роботи визнані та гідно пошановані в різних країнах. Тому цей пам’ятник має велику художню цінність.
— Багато суперечок також точилося навколо місця майбутнього пам’ятника. Чомусь усі хочуть пам’ятник Шевченкові “втиснути” у центральній частині, де й так багато пам’ятників — Іванові Франку, Адаму Міцкевичу тощо. Чи не краще було б розташувати монумент у парку? Адже місто розбудовується, і паркова зона — це вже центральна частина.
— Шевченко в українській історії — це найвеличніша особистість, історична постать № 1, тому  вважаю, що пам’ятник йому повинен стояти в центральній частині міста.
— Коли очікувати завершення пам’ятникової Шевченкіади в Івано-Франківську?
— Дискусія щодо пам’ятника Шевченкові в Івано-Франківську триває роками. Схожа ситуація була і з пам’ятником Степанові Бандері,  яку я як міський голова припинив власним рішенням. Так само чинитиму і стосовно пам’ятника Тарасові Шевченку. До 22 травня цього року, до дати його перепоховання, дискусію буде припинено і поставлено крапку. Думаю, що 2011-го в Івано-Франківську буде встановлено пам’ятник Тарасові Шевченку.
Чи це буде скульптурна композиція, яку виготовив Лео Мол, чи інша — це вже друге питання. Місце буде визначено, коли стане відомо, яку скульптуру там встановлюватимуть.
Ми проведемо громадські слухання, на які запросимо всіх охочих, і шляхом голосування  розв’яжемо це питання. Якщо голоси поділяться 50 на 50, тоді  проведемо міський референдум.

Розмовляв Євген БАРАН

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment