ВРЯТОВАНІ. ЗБЕРЕЖЕНІ. ПОВЕРНЕНІ

Олександр ЛИТВИНЕНКО

За роки Другої світової війни Україна втратила 46 мільйонів архівних справ, більш як 51 мільйон рідкісних книжок, понад 300 тисяч музейних експонатів. Деякі з цих реліквій тільки зараз починають повертатися.
Так, з нагоди 65-річчя Перемоги у виставковому залі головної експозиції Меморіального комплексу “Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років” відкрилася виставка, де експонують 1500 цінних речей. Вони зникли з України в роки гітлерівської окупації. Серед повернених раритетів — хоругва запорозького Самарського куреня (1772 р.), Актова книга Володимирського гродського суду (1595 р.), книги з бібліотеки митрополита Флавіана, єдина в Україні підписна картина голландського художника Бельта Корнеліса, яку вважали втраченою після вивезення колекції музею Богдана і Варвари Ханенків до Німеччини.
На виставці експонують і таку неординарну знахідку, як частина приватної солдатської кореспонденції червня—вересня 1941 року. Її залишили невідісланою на пошті Кам’янця-Подільського, а згодом окупанти вивезли до Австрії. Понад 65 років 1186 листів зберігалися нерозгорнутими у фондах музеїв Відня. А в лютому 2010-го їх передали співробітникам Меморіалу, які знайшли вже 200 родин адресантів. Дехто навіть зміг прийти на виставку, де йому повернули найцінніші сімейні реліквії — листи з фронту від рідних.
— Якщо у світі є дива, то це вони! Тримаю лист від найдорожчої людини — від батька, а руки тремтять, — зі сльозами каже киянка Ольга Іванівна Стасюк. — Він був старшим агрономом Макарівської МТС, пройшов усю війну, визволяв Харків, Одесу, Софію. Перемогу зустрів у Будапешті. Повернувся додому лише у липні 1945-го після тяжкого поранення. А цей трикутничок завжди нагадуватиме про його любов до нас…
Виставка “Врятовані. Збережені. Повернені” викликала неабиякий інтерес. Як зазначив генеральний директор Меморіального комплексу “Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років” Іван Ковальчук, за перші чотири дні роботи її відвідало вже близько п’ятнадцяти тисяч осіб. Тож слід продовжувати повернення культурних та історичних цінностей на Батьківщину. Це має бути одне з першочергових завдань зовнішньополітичної діяльності українського уряду.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment