НАЦІОНАЛЬНИМ ПАРКАМ БУТИ!

Євген БУКЕТ
Фото автора

В УНІАН відбулася прес-конференція, присвячена загрозі існуванню національних парків і культурної спадщини, що зберігається на їхній території. Організували її громадські організації Миколаївщини спільно з київськими екологами. Нещодавно до рук останніх потрапила доповідна записка, написана 17.03.2010 р. заступником начальника Управління експертизи та аналізу розвитку технології, екологічної, ядерної безпеки та природокористування КМУ В. Тимофєєвим до віце-прем’єра Б. Колеснікова.

Заступник голови ВГО “Національний екологічний центр України” Олексій Василюк розповів про її зміст. Виявляється, укази попереднього президента В. Ющенка про оголошення нових національних парків містять помилки, тому потребують перегляду. “Згадані у записці національні парки дивним чином збігаються з переліком тих, за створення яких точилась найбільш запекла боротьба з бізнесовими структурами, можновладцями та забудовниками, — зазначив О. Василюк. — Через місяць після появи доповідної записки КМУ стала відома “перша ластівка” майбутніх подій. Тривожні новини пролунали з Миколаївщини”.
“16 квітня 2009 року Миколаївська обласна рада прийняла рішення звернутися до президента України з проханням скасувати два новостворені національні парки в області — НПП “Бузький Гард” та “Білобережжя Святослава”. Рішення було ухвалене, попри численні звернення громадських організацій Миколаївщини, інших реґіонів і навіть попри акції протесту та виступи громадськості на сесії обласної ради”, — розповіла координатор громадянської кампанії “Національним паркам бути!”, що стартувала в Миколаївській області з метою домогтися публічного визнання президентом нелегітимності звернення облради, Ольга Криницька. До кампанії сьогодні приєдналися понад 40 громадських організацій, органів студентського самоврядування, миколаївських молодіжних осередків політичних партій, всеукраїнських і міжнародних організацій.
“Природна і культурна спадщина являють в Україні нерозривну єдність, — пояснив член головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Микола Біляшівський. — Завдяки цьому національні парки і заповідники зберігають цінності не тільки природні, а й культурні. Це накладає на учасників природоохоронного і пам’яткоохоронного руху в Україні обов’язок діяти спільно. Однак якщо на рівні громадськості єдність дій спостерігається, то дії влади в галузі охорони природної та культурної спадщини розрізнені. Державні природоохоронці “борються” з культурною спадщиною, яка є на територіях природно-заповідного фонду, не цінуючи її, відштовхують від національних парків їхніх потенційних відвідувачів. У зв’язку з цим збереження природоохоронних та історично-знакових територій наражається на незрозумілі культурній людині перепони. Так, на території НПП “Бузький Гард”, який, на думку посадовців, має бути скасований, є унікальні пам’ятки культури, зокрема “Історичний ландшафт центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького”.
Учасники прес-конференції зазначили, що дії миколаївської влади є злочином проти мешканців області, але, на жаль, подібні явища у природоохоронній справі спостерігаються по всій Україні. Та, попри це, активісти громадянської кампанії “Національним паркам бути!” все ще сподіваються достукатися до чинного президента України. Тож залишається побажати їм успіху, хоча й мало віриться, що нова влада здатна почути когось…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment