КОРАБЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

11 травня в Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка вітали переможців Х Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
Конкурс проходив з ініціативи Міністерства освіти і науки України та Ліги українських меценатів і за десять років став одним із наймасштабніших інтелектуальних змагань учнівської та студентської молоді в Україні. Важливо, що учасники конкурсу — діти, які володіють українською мовою, з тридцяти країн.

Наталія АНТОНЮК
Фото Олеся ДМИТРЕНКА

Перед церемонією дехто з переможців помітно хвилювався, ще б пак — на них чекає велика сцена великого театру, а інші навпаки залишили найбільші хвилювання позаду, вступивши в завершальний етап мовного марафону. Учителі переглядали спецвипуски газет: “Освіта України”, “Літературна Україна”, “Слово Просвіти” — видання, які висвітлювали всі етапи конкурсу.
На урочистій церемонії закриття зібралися найкращі знавці української мови, а деякі вчителі перемовлялися з учнями і російською, нею ж відповідали на дзвінки мобільних телефонів. Прикре свідчення, що у нашій школі ще зберігається комплекс “двомовності”, а можливо, й уявлення про те, що українська мова — не для широкого вжитку. Тож хочеться побажати і лауреатам, і майбутнім учасникам конкурсу: розмовляйте українською, думайте українською, бо українська — не лише інструмент перемоги, а основа освіти й освіченості.
Ведучим церемонії — народній артистці України Наталі Сумській та лауреату Національної премії імені Т. Шевченка Михайлові Слабошпицькому вдалося створити атмосферу всеукраїнського свята. Віншували переможців і дипломантів конкурсу ліцеїсти Київського військового ліцею імені Івана Богуна, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка письменниця Любов Голота, поет Петро Перебийніс, заступник директора Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України професор Казимир Левківський та головний редактор газети “Ваше здоров’я” Микола Берник.
Серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів перемогли 27 осіб із 17 реґіонів України: Миколаївської, Херсонської, Київської, Житомирської, Чернівецької, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Одеської, Львівської, Тернопільської, Харківської та Чернігівської областей, Автономної Республіки Крим.
Лауреатами конкурсу названо 16 студентів вищих та професійно-технічних навчальних закладів України й 11 курсантів і ліцеїстів Київського військового ліцею імені Івана Богуна.
Церемонія нагородження переможців, вітання від видатних діячів культури, представників влади, виступи творчих колективів — усе це відбувалося у дусі злагоди, любові й взаємопідтримки.
Святковості додали столичний спортивно-танцювальний ансамбль “Пульс” Центру творчості дітей та юнацтва “Шевченківець”, хореографічний ансамбль “Феєрія” Київського військового ліцею імені Івана Богуна, дитячий вокальний ансамбль “Київські соловейки” та зразковий ансамбль “Поліські дзвіночки” Чернігівської дитячої музичної школи № 2.
Юних знавців української мови благословив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет: “Вітаю нашу молодь, яка активно бере участь у відродженні української мови серед українців. На превеликий жаль, ще не всі українці розмовляють рідною мовою. Через це ми багато втратили і в культурному плані, й у духовному; тож ви відроджуєте не тільки мову, а й духовність, без якої не може бути Української держави.
Закликаю Боже благословення насамперед на дітей, які активно вивчають нашу чарівну українську мову, та на вчителів, які їх навчають”.
Напередодні офіційного закриття Х Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет нагородив орденами Української Православної Церкви Київського Патріархату благодійників, за чиєї підтримки відбувається патріотичний марафон. Президента Ліги українських меценатів, голову Наглядової ради АТ “Фармацевтична фірма “Дарниця” Володимира Загорія, генерального директора АТ “Ексімед” Олександра Огороднійчука, журналістів із Торонто Олександра Харченка й Леоніда Ліщину  нагороджено орденом св. Миколи Чудотворця. Директора Інституту проблем болю (м. Київ) Володимира Берсенєва — орденом Христа Спасителя.
Небагатослівним був у зверненні до переможців поет, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Борис Олійник: “Слава всім, хто перехопив естафету конкурсу і несе його в грядуще. Я певен, що всі в залі знають, що за нами — майбутнє України, бо ми не пил на вітрі, а коренева нація”.
Привітав молоді творчі сили Герой України Іван Драч: “Бажаю вам дороги від українського слова до української музики, українського малярства, до всього величезного могутнього українського світу. А ще пам’ятайте, що коли ми себе шануватимемо, тоді й нас пошанують”.
Заступник міністра культури і туризму України Ольга Бенч виголосила вітальне слово переможцям, призерам, учасникам й організаторам Х Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика від президента України Віктора Януковича: “Шановні друзі, сердечно вітаю вас з успішним завершенням Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Широкомасштабний мовний марафон охопив не лише Україну, а й низку країн світу, де мешкають українці. Конкурс став прикладом єдності та солідарності наших співвітчизників із різних куточків світу.
Висловлюємо глибоку шану педагогам і викладачам, вихованці яких здобули перемогу. Переконаний, що конкурс є неоціненною інвестицією у майбутнє нашої держави.
Бажаю усім переможцям, призерам, їхнім учителям та батькам, а також організаторам та меценатам Х Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика високих звершень на благо Вітчизни, творчого натхнення і подальших успіхів”.
А ще Ольга Бенч пообіцяла, що Міністерство культури і туризму надалі фінансуватиме заходи щодо функціонування і розвитку української мови, бо розробило державні програми, спрямовані саме на підтримку діалектів української мови: “Цього року в державному бюджеті є програма фінансування на підтримку і розвиток української мови. Ми даємо слово честі, що виконаємо її”, — сказала заступник міністра.
Начальник департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Олег Єресько зазначив: “За десять років конкурс виріс, він дбає про широке функціонування української мови. Якщо 2000 року він розпочинався із сотні тисяч учасників, то сьогодні уже охоплює мільйони українців на теренах нашої держави і в інших країнах світу.
Величезне спасибі всім дітям, що брали участь у конкурсі, низький уклін учителям, які формують і плекають любов до української мови”.
Зі словами вітання виступив голова ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, народний депутат України Павло Мовчан: “Молодим скажу одну просту формулу: перемагайте! Перемагайте завжди, бо з нами те слово, яке прийшло переможно 170 років тому — разом з “Кобзарем” Шевченка.
Коли я слухаю народну музику, відчуваю, яка колосальна енергія мене проймає. Коли я чую рідне слово, то заряджаюся й омолоджуюся.
Вірю, що представники різних окупаційних режимів, які ставали на наші плечі й звужували вживання української мови, приходять ненадовго. Українське слово царюватиме на нашій території завжди”.
Цікавими порівняннями зачарував поет Петро Перебийніс: “Конкурс — це білосяйний океанський корабель, який дивує стійкістю, — він іде крізь грози, морози і загрози, веде за собою нашу світлу молодь разом з її прекрасним українським словом. Цей корабель такий стійкий тому, що за його штурвалом стоїть любов до рідного слова, яку дітям прищеплюють учителі, меценати, всі ті, хто любить рідну мову і хоче бачити їх справжніми українцями.
Призери конкурсу — нинішній молодий екіпаж цього великого корабля, що сьогодні на каштановому столичному причалі святкує свою перемогу. Бажаю вам, щоб у далекій дорозі життя завжди світила молода зоря любові”.
Лауреат Шевченківської премії, письменниця Любов Голота сказала: “У цій хорошій і світлій атмосфері перевтілююся в ученицю і згадую свою вчительку української мови Олександру Григорівну Петренко. Ви з багатьох областей України, і я думаю, що ваша присутність у залі перемінить ваше життя, бо той, хто переміг у малому, завжди переможе й у великому. Слава Україні, бо наша мова, і ви, молоді, є Україна”.
Також виступили заступник директора Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України професор Казимир Левківський і деякі меценати конкурсу — президент АТ “Ексімед” Олександр Огороднійчук, донька Президента Головної Визвольної Ради Кирила Осьмака Наталія Осьмак та головний редактор газети “Ваше здоров’я” Микола Берник. Він зазначив: “На відміну від багатьох починань, ініціатив і рухів, які свого часу патріотично спалахнули в Україні й згодом, на жаль, в атмосфері розбрату зникли з життя, конкурс з української мови імені Петра Яцика виокремлюється: це феномен в українській культурі й у новітній історії України.
Параметри конкурсу свідчать, що любов до культури, мови жевріла і генетично передавалася від покоління до покоління. Група українських патріотів-меценатів своїм талантом, організаторським хистом і коштами підтримала і розвинула конкурс”.
Архімандрит Греко-Католицької Церкви, професор Рафаїл Турконяк сказав: “Пам’ятайте, що ніхто вас не зможе змінити, якщо ви самі себе змінити не захочете. Якщо пам’ятатимете українське слово, то ніхто вам його не вирве з уст і не вирве з душі. Несіть цей скарб, щоб у майбутньому ви передали його наступному поколінню”.
Директор департаменту гуманітарної політики Міністерства оборони України Ілля Тищенко зазначив, що Міністерство оборони України, Збройні сили України з великим піднесенням і відповідальністю поставилися до участі в конкурсі. “В умовах розбудови української нації головне завдання — забезпечити повноправне функціонування української мови. Хоч як прикро буває, вірю в силу української мови, її майбутнє”, — сказав він.
Разом з грошовими преміями вчителі та учні отримали годинники та книжки від видавництв “Академія”, “Пульсари”, ВЦ “Просвіта”, “Махаон-Україна”, “Український письменник”, “Грамота”, “Перун” і “Ярославів Вал”, Видавничого дому “Києво-Могилянська Академія”.
Наступний XI Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика стартує 9 листопада 2010 року в День української писемності та мови у Дніпропетровську.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment