ЧЕКАЄМО НА ВАС У ЖУРНАЛІСТИЦІ!

Олена ШУЛЬГА,
Острог—Київ

Містечко Острог на Рівненщині — давній осередок європейського просвітництва. За Іпатіївським літописом, воно вже існувало 1100 року. Тривалий час місто було резиденцією князів Острозьких. Тут працювала перша друкарня, де Іван Федорович видав Острозьку Біблію, функціонував один із перших у Європі вищий навчальний заклад, який заснував Василь-Костянтин Острозький.
Традиції просвітництва, всупереч презирливому, а часто ворожому ставленню різних влад — від польської й царської до радянської — нині зберігає відроджена Острозька академія, яка з 2000 року має статус національного університету. На базі академії на початку травня було проведено VІ Всеукраїнський турнір юних журналістів. Він зібрав учнів загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл з десяти областей: Хмельницької, Дніпропетровської, Харківської, Черкаської, Рівненської, Сумської, Запорізької, Чернівецької, Донецької, Волинської. Фінальному етапу передували турніри в областях.
Завдання, які пропонували учасникам, уклала творча група згідно з правилами турніру. Їх затвердило Міністерство освіти і науки. До роботи в журі залучили провідних журналістів країни, викладачів вищих навчальних закладів, учителів шкіл, студентів — учасників попередніх турнірів. Журі було вимогливе, але налаштоване надзвичайно доброзичливо, бо всі розуміли, що перед ними — завтрашні колеги.
Турнір юних журналістів зовсім не нагадував тих змагань, які пам’ятаю зі своїх шкільних років. Це було живе спілкування, змагання інтелекту, але на новому рівні, де панує командний дух, де доброзичлива атмосфера щодо суперника, де кожен може показати себе з найкращого боку. Завдання — а тематика була найрізноманітнішою — розв’язували спільно, допомагали навіть команді суперника, а це засвідчує шляхетність і високий рівень свідомості.  Єдине, що псує перше враження, якого не можна позбутися до кінця, — те, що школярі придумують своїм командам такі назви, що їх не можна ні запам’ятати, ні записати без підказки. Мабуть, щоб здаватися розумнішими, назви брали з іноземних мов. А даремно, бо інтелект сучасних школярів настільки високий, що завищувати його, послуговуючись незрозумілими стороннім словами, непотрібно. Заговори — і я тебе впізнаю, казав Сократ.
Проте турнірні бої протягом п’яти днів — це ще не все. Школярі й керівники команд, члени журі, що приїхали з різних міст, мали змогу ознайомитися з культурними пам’ятками старовинного міста; дізналися про традиції Острозької слов’яно-греко-латинської академії, заснованої 1576 року, з екскурсії, яку провів ректор Національного університету “Острозька академія”, доктор психологічних наук Ігор Пасічник; побували в Музеї книги та друкарства Острога, храмі преподобного Федора Острозького, монастирі капуцинів, розташованому в підвалах академії.
Підбиваючи підсумки турніру, перший віце-президент Національної радіокомпанії України Олександр Бутко зазначив, що серед гравців є такі інтелектуали, кого можна зараховувати одразу на четвертий курс факультетів журналістики. Із них вийдуть чудові фахівці, які згодом працюватимуть у засобах масової інформації. Турнір — це свідчення того, що в нас хороше майбутнє. “Ви настільки дорослі, що цього навіть не усвідомлюєте. Ви змушуєте зростати кожного з нас, членів журі. Не зупиняйтесь. Упевнений, що через кілька років матимемо змогу побачити вас на телебаченні, почути на радіо, прочитати ваші матеріали на газетних шпальтах. Отже, чекаємо на вас у журналістиці!” — підсумував Олександр Бутко.
Головний редактор суспільно-економічних програм Національного радіо Василь Бирзул сказав, що треба навчитися не лише радіти успіхам, а вміти гідно програвати. Гра була чесною й дала змогу визначити переможця. Можливо, комусь пощастило більше, комусь менше, але загальний рівень змагань надзвичайно високий.
Петро Кралюк, перший проректор Національного університету “Острозька академія”, доктор філософських наук, професор, прощаючись із турніром, подякував оргкомітетові, зокрема завідувачеві відділу сектору Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (заступник голови оргкомітету) Людмилі Пясецькій, завідувачеві кабінету Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Раїсі Шагієвій, а також співробітникам Національного університету “Острозька академія”, які сприяли проведенню турніру. “Без цих людей, — наголосив Петро Михайлович, — турнір не відбувся б або відбувся б зовсім інакше”. За словами першого проректора, чудово, що захід проходив у їхній академії. Адже самі стіни навчального закладу з багатющими європейськими освітніми традиціями сприяли інтелектуальному зростанню учасників, їхньому прагненню нових вершин. Тут не лише виборювали першість у змаганні, а й удосконалювали себе, збагачувалися новими знаннями й досвідом. Призи, які учні отримали  як нагороду за знання (а це книжки, що їх видрукувало зокрема видавництво Острозької академії), нададуть їм можливість долучитися до скарбниці людської думки.
Журналістові працювати завжди нелегко. Важко не потрапити підо вплив чужої думки, важко не писати на догоду сильним світу. Головне для журналіста в усі часи, в усіх країнах — не наступати на горло власній пісні, щоб твій голос не потонув у хорі підспівувачів тому, хто “нагорі”. Усі причетні до цьогорічного турніру юних журналістів сподіваються, що ті з учасників, хто обере цю непросту професію, у своїх матеріалах будуть об’єктивними, не заводитимуть глядача, слухача, читача на манівці, а виводитимуть на широку дорогу, якою йдуть усі європейські народи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment